W przemówieniu z 9 stycznia 2022 r. w “Dzień Męczenników”, które nadała palestyńska telewizja, premier AP, Mohammad Sztajjeh, chwalił trzech uczestników rozruchów z 1929 r., którzy stali się „męczennikami”, kiedy władze Brytyjskiego Mandatu wykonały ich egzekucję po skazaniu ich za morderstwa. Powiedział także, że Palestyńczycy pokonają “nikczemną” okupację izraelską, tak samo jak pokonali wszystkich innych najeźdźców, którzy przeszli przez Palestynę w toku dziejów.

Aby zobaczyć klip z palestyńskim premierem, Mohammadem Sztajjehem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Dzień Męczenników jest dniem, by wspominać, honorować i przysięgać wierność tym, którzy oświetlili nam drogę”

Mohammad Sztajjeh: „Snujemy piękne opowieści o męczennikach, żeby służyli jako wzory osobowe, żeby zagnieździli się w naszych umysłach i żebyśmy codziennie o nich pamiętali. Snujemy piękne opowieści o męczennikach, żebyśmy wszyscy byli Muhammadem Dżamdżumem, Attą Al-Zirem i Fuadem Hidżazim [straceni przez Brytyjczyków w 1930 r.], których stopy wzniosły się ponad kark kata.

Pędzili, by osiągnąć śmierć. Dzień Męczenników jest dniem, by wspominać, honorować i przysięgać wierność tym, którzy oświetlili nam drogę i zamienili swoje ciała w most dla nas, mówiąc: Przejdźcie tutaj.

 

[…]

„Pokonaliśmy wszystkich najeźdźców, którzy przeszli przez Palestynę, i w imię męczenników pokonamy tę nikczemną okupację”

Pokonaliśmy Hyksosów, Rzymian, Greków, jak również Persów, Tatarów i faraonów. Pokonaliśmy wszystkich najeźdźców, którzy przeszli przez Palestynę, i w imię męczenników pokonamy tę nikczemną okupację, która opuści nasze ziemie.