9 lipca 2019 r. palestyński minister kultury i były rzecznik Fatahu,’Atef Abu Saif złożył wizytę w domu Latify Abu Hmeid, znanej jako Umm Nasser, w obozie uchodźców Al-A’mari w gubernatorstwie Ramallah-Al-Bireh, przewodząc delegacji pisarzy i poetów. Wizytę zorganizowała Autonomia Palestyńska (AP)[1].  Latifa Abu Hmeid jest matką sześciu terrorystów Fatahu i Hamasu, którzy brali udział w zamachach z bronią palną i w zamachach samobójczych na Izraelczyków. Jeden z nich, 'Abd Al-Mun’im, działał w skrzydle militarnym Hamasu, Brygadach 'Izz Al-Din Al-Kassam i został zabity przez Izrael. Uczestniczył w zamordowaniu trzech Izraelczyków na Zachodnim Brzegu 14 grudnia 1990 r. i w zamordowaniu innego Izraelczyka 13 lutego 1994 r. Czterej inni synowie odsiadują dożywocie w izraelskich więzieniach: Nasser, jeden z założycieli militarnego skrzydła Fatahu, Brygad Męczenników Al-Aksa, był zastępcą Marwana Barghoutiego, sekretarza generalnego Fatahu na Zachodnim Brzegu podczas drugiej intifady i brał czynny udział w zlinczowaniu dwóch izraelskich żołnierzy w Ramallah 12 października 2000 r. Został skazany na siedem wyroków dożywocia i dodatkowe 50 lat za zamordowanie 7 Izraelczyków i usiłowania 12 morderstw. Szarif działał w Brygadach Męczenników Al-Aksa i dostarczał broń oraz wsparcie przy dokonywaniu zamachów terrorystycznych w Jerozolimie i Tel Awiwie w lutym i marcu 2002 r. Skazany na cztery wyroki dożywocia. Muhammad siedzi w więzieniu z dwoma wyrokami dożywocia plus 30 lat za planowanie zamachów samobójczych dla Brygad Męczenników Al-Aksa. Czwarty syn, Nasr, działał razem z Nasserem w Brygadach Meczeników Al-Aksa i obecnie odsiaduje pięć wyroków dożywocia za planowanie zamachów samobójczych. Szósty syn,Islam, odsiaduje dożywocie za zabicie izraelskiego żołnierza w maju 2018 r. po tym, jak w latach 2004-2009 siedział w więzieniu za udział w zamachach Hamasu z bronią palną.

Latifa Abu Hmeid nosi także przydomek „Chansaa Palestyny” od imienia wczesnej poetki islamskiej Al-Chansy bint 'Omar, która nazywali „matką męczenników”, ponieważ, kiedy jej czterech synów zginęło w bitwie pod Al-Kadasijja (637) nie obchodziła żałoby ale dziękowała Allahowi za „uhonorowanie jej ich śmiercią”.

Podczas wizyty minister Abu Saif chwalił Latifę Abu Hmeid, a syryjski pisarz Chalil Al-Nu’aimi odczytał list poparcia dla niej w imieniu pisarzy i poetów[2].

Palestyński minister kultury, 'Atef Abu Saif (drugi od prawej) z Latifą Abu Hmeid (źródło: moc.pna.ps, 9 lipca 2019)

Należy wspomnieć, że dygnitarze AP i Fatahu, włącznie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem 'Abbasem, spotykali się w przeszłości z Latifą Abu Hmeid, by wyrazić ich uznanie i zachętę, i że jej rodzina otrzymuje pomoc finansową zarówno od Fatahu, jak Hamasu.  

Poniżej podajemy szczegóły o niedawnej wizycie postaci palestyńskich i arabskich w domu Latify Abu Hmeid oraz o wcześniejszych wypowiedziach i wydarzeniach na cześć jej i jej rodziny.  

 [Ciąg dalszy tekstu nie jest spolszczony]

https://www.memri.org/reports/palestinian-culture-minister-mother-six-terrorists-you-are-model-defiance-against-israel


[1] Al-Hayat Al-Jadida (PA), July 10, 2019.

[2] Wattan.tv, July 9, 2019.

[3] Al-Hayat Al-Jadida (PA), July 10, 2019.

[4] Wattan.tv, July 9, 2019.

[5] See MEMRI Special Dispatch No. 7806, Palestinian Authority President 'Abbas Orders Rebuilding Of House Of Latifa Abu Hmeid – Mother Of Six Terrorists Who Were Involved In Shooting And Suicide Attacks – After It Was Demolished By Israel, December 16, 2018.

[6] On this meeting and additional meetings of Fatah and PA officials with Latifa Abu Hmeid, see MEMRI Special Dispatch No. 6934, Praise And Support For Imprisoned Terrorists By Palestinian Authority President 'Abbas, Palestinian Authority Officials, May 21, 2017; MEMRI Inquiry & Analysis No. 1318, Palestinian Authority, Fatah Lead Campaign Of Solidarity With And Glorification Of Hunger-Striking Palestinian Prisoners, Including Murderers Of Israeli Civilians After Oslo Accords,June 5, 2017.

[7] See MEMRI Special Dispatch No. 7632, Fatah And Palestinian Authority Headed By Mahmoud 'Abbas Praise Terrorists And Their Families, Provide Housing For Families Of Martyrs, August 21, 2018.