Dr Nasser Al-Laham, redaktor naczelny agencji informacyjnej Autonomii Palestyńskiej Maan, krytykował zarówno Hamas, jak Fatah w reakcji na rozprawę Hamasu z protestującymi w Gazie, mówiąc, że „rządy oszalały”. Al-Laham pytał: „Co przyjęliśmy z krajów arabskich? Cele więzienne? Tortury? Ślady przypaleń?” i powiedział: “W niektórych sprawach jesteśmy gorsi niż okupacja”. W wywiadzie telewizyjnym zamieszczonym na kanale YouTube Maan News w dniu 16 marca zapytał: “Czy to jest rodzaj ojczyzny, jakiej chcemy? i wezwał Palestyńczyków do “wyjścia na ulice i skandowania: Nie dla ojczyzny!”

Aby zobaczyć klip z dr Nasserem Al-Lahamem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Cele więzienne? Tortury? Ślady przypaleń? Co przyjęliśmy od krajów arabskich poza ich brudami?”  

Nasser Al-Laham: Ataki na cywilów, łamanie im rąk i bicie ich, stanowią poniżenie, hańbę i niesprawiedliwość.

To jest hańba dla rządów [Fatahu i Hamasu]. Rządy oszalały. Frakcje oszalały.

[…]

Jak bardzo chorzy umysłowo staliśmy się? Czy to jest Palestyna? Czy to jest ta sama Palestyna, za którą dziesiątki tysięcy z wszystkich frakcji zostało męczennikami? Czy to jest ta sama Palestyna, za którą zginęli młodzi ludzie, w wieku 14, 15 i 16 lat? Przyszli z Libanu, Jordanii, Egiptu i Synaju, żeby wyzwolić Palestynę. Czy wyzwalamy Palestynę tylko po to, by stworzyć nowe pokolenie panów i niewolników? Do diabła z nami! Do diabła z naszymi hasłami!

[…]

Co przyjęliśmy z krajów arabskich? Cele więzienne? Tortury? Ślady przypaleń? Co przyjęliśmy od krajów arabskich poza ich brudami?”  

[…]

„W niektórych sprawach jesteśmy gorsi od okupacji… Każdy rząd, jaki tworzymy, depcze nas – to my powinniśmy deptać te rządy”

Czy taki rodzaj ojczyzny chcemy – ojczyzny, w której nie mogę ufać mojemu sąsiadowi? Ojczyzny, w której mój współobywatel wchodzi i na oczach mojej żony ciągnie mnie za nogi lub włosy i depcze po mnie? I to wszystko w imię ojczyzny? Ojczyzna jest moja, nie twoja. Mówię oficjelom wszystkich rang: Do diabła z wami. Robicie to pod pretekstem walki z Izraelem? Kłamiecie! Wszyscy Palestyńczycy walczyli z Izraelem.

[…]

Wszystkie palestyńskie gazety, komunikaty, wszystkie partie polityczne mówią o okupacji… Okupacja? Czy zostawiliście jakieś zło dla okupacji? W pewnych sprawach jesteśmy gorsi niż okupacja. Okupacja, kiedy [Palestyńczyk] jest ranny… Niech arabska publiczność to usłyszy. Nawet jeśli oni robią to, żeby wszyscy widzieli, ze wstydu lub hipokryzji, okupanci leczą tę ranną osobę. Czy zostawiliśmy jakiekolwiek zło dla okupacji? Każdy rząd, jaki tworzymy, depcze nas. To my powinniśmy deptać te rządy. Powiem coś panu, zaczęliśmy życie w więzieniu – spędźmy je w więzieniu. Starczy. Odejdźmy.

Nie chcemy takiej ojczyzny. Jeśli twierdzą, że bardziej dbają o tę ojczyznę niż my… Jeśli za każdym razem, kiedy mianujemy ministra spraw wewnętrznych, chce on nas poniżać na oczach naszych dzieci, nie chcemy tej ojczyzny. Niech ludzie wyjdą [na ulice] i skandują: Nie dla ojczyzny!