Klip z Waqt TV – Tekst w języku urdu: „Lord Nazir wyznacza cenę za głowy Busha i Tony Blaira”

Poniżej podajemy fragmenty doniesień z mediów pakistańskich i urdu o kontrowersyjnych wypowiedziach Lorda Nazira Ahmeda, w których podobno wyznaczył nagrodę za głowy Baracka Obamy, George’a W. Busha i Tony Blaira, co doprowadziło do jego czasowego zawieszenia przez Partię Pracy w Wielkiej Brytanii. Kontrowersja dotyczy dwóch przemówień i oświadczenia prasowego, które wygłosił w mieście Haripur 13 kwietnia 2012 r. oraz kilka dni wcześniej w Lahore, 10 kwietnia 2012 r.

Podczas gdy międzynarodowe organizacje medialne opierały swoje doniesienia na jednym źródle, gazecie pakistańskiej “The Express Tribune”, która opublikowała relację o oświadczeniu Ahmeda o 10 milionach dolarów nagrody za prezydenta USA Baracka Obamę i jego poprzednika George’a W. Busha w Haripur, media zachodnie nie poinformowały, że Ahmed podobno miał podobną wypowiedź, kiedy zwracał się do studentów Uniwersytetu Pendżabu w Lahore w dniu 10 kwietnia 2012 r. Ten incydent był szeroko relacjonowany następnego dnia, 11 kwietnia, w mediach pakistańskich i przez jedną przynajmniej gazetę wychodzącą w Londynie w języku urdu. W dwa dni po pierwszym ogłoszeniu nagrody za głowę Busha w Lahore przez Lorda Nazira to oświadczenie stało się tematem politycznego programu satyrycznego Hasb-e-Haal, nadanego przez pakistański kanał telewizyjny Dunya TV.

Wypowiedzi Ahmeda nastąpiły po ogłoszeniu przez USA 10 milionów dolarów nagrody za Hafiza Muhammada Saeeda, założyciela pakistańskiej organizacji dżihadystycznej Lashkar-e-Taiba i emira jej ramienia charytatywnego Jamaatud Dava. Obie organizacje są zakazane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za ich rolę w zamachach terrorystycznych w Bombaju 26 listopada 2008 r.

Po wybuchu kontrowersji Ahmed zaprzeczył, by wyznaczył nagrodę za Obamę, Busha i Blaira, mówiąc CNN: “Jestem zbulwersowany, że „The Tribune Express” [sic; The Express Tribune] mówi tak wielkie kłamstwo. Nie wspomniałem prezydenta Obamy i nie wspomniałem o żadnej nagrodzie za głowę”.[1] Powiedział GEO TV: „W ogóle nie wspomniałem o nagrodzie za głowę. Moje stanowisko wobec rozlewania krwi, czy to muzułmanów, czy nie-muzułmanów jest dobrze znane i zawsze je zajmowałem”[2] . O swoim zawieszeniu powiedział: „Partia Pracy z fałszywymi informacjami z BBCi Sky [TV] jako podstawą, zawiesiła mnie tymczasowo… Ani nie wypowiedziałem nazwiska Baracka Obamy w żadnym z przemówień, ani nie wyznaczałem pieniędzy za niczyją głowę …. „[3]

Relacje z przemówienia w Lahore

Wychodząca w Londynie gazeta w języku urdu “Roznama Ausaf”, 11 kwietnia: „Ameryka wyznacza nagrodę za głowę Hafiza Saeeda, żeby go zepchnąć do defensywy – Lord Nazir” – „Wyznaczam 10 milionów dolarów za głowę Busha; zorganizuję pieniądze”


A copy of the report in Roznama Ausaf

Poniżej są fragmenty relacji z wypowiedzi lorda Nazira Ahmeda opublikowanej w wychodzącej w Londynie gazety w języku urdu “Roznama Ausaf”, która jest także publikowana w Pakistanie[4] :

Tytuł: „Ameryka wyznacza nagrodę za głowę Hafiza Saeeda, żeby go zepchnąć do defensywy – Lord Nazir”; podtytuł „Wyznaczam 10 milionów dolarów za głowę Busha; zorganizuję pieniądze”

Tekst relacji: “Brytyjski parlamentarzysta lord Nazir Ahmed powiedział, że Ameryka umyślnie wyznaczyła nagrodę za głowę Hafiza Saeeda, żeby zepchnąć go do defensywy. W odpowiedzi wyznaczam nagrodę 10 milionów dolarów za głowę George’a Busha. I zbiorę pieniądze żebrząc na ulicach…”

Tytuł w pakistańskiej gazecie w języku urdu “Roznama Express”: „Lord Nazir oferuje 10 milionów dolarów jako nagrodę za George’a Busha”


Kopia relacji w “Roznama Express”

Poniżej podajemy fragmenty relacji z “Roznama Express”, masowej gazety w języku urdu publikowanej w wielu miastach pakistańskich[5] :

Pierwszy tytuł: „Lord Nazir oferuje 10 milionów dolarów jako cenę za George’a Busha”

Podtytuł: „Bush, Blair powinni być oskarżeni o zbrodnie wojenne; może nastąpić atak na Iran dla [zdobycia] głosów”

Drugi podtytuł: „Pakistan potrzebuje ewolucji: przemówienie; Lord Nazir jest obrońcą sprawiedliwości: Dr Mujahid”

Tekst relacji: „Wicekanclerz [Uniwersytetu Pendżabu] profesor dr Mujahid Kamran, dyrektor ds. studentów Chaudhry Iftikhar Ahmad, członkowie fakultetu i studenci oraz studentki licznie wzięli udział w seminarium. Lord Nazir Ahmed powiedział, że potrzebne jest prawdziwe przywództwo w celu rozwiązania problemów stojących przed Pakistanem. To jest rok wyzwań, powiedział. W Ameryce i we Francji odbywają się wybory. Jest możliwe, że w poszukiwaniu głosów Iran zostanie zaatakowany albo Izrael skłoniony do tego. Jestem za denuklearyzacją, ale to zadanie powinno zacząć się od Izraela.

Ameryka umyślnie nałożyła cenę na głowę Hafiza Saeeda, żeby zepchnąć go do defensywy. W odpowiedzi wyznaczam 10 milionów jako cenę [za głowę] George’a W. Busha. Zbiorę [pieniądze] żebrząc na ulicach, ale Bush i Tony Blair powinni stanąć przed sądem za zbrodnie wojenne. Jeśli Obama może rozmawiać z talibami, to nasz prezydent [Asif Zardari z Pakistanu] także powinien rozmawiać z talibami i braćmi Beludżami [tj. z buntownikami walczącymi o niepodległość Beludżystanu od Pakistanu]…”

Pakistańska Waqt TV Donosi: „Lord Nazir wyznacza nagrodę za głowy Busha i Tony’ego Blaira”

10 kwietnia 2012 r. lord Nazir Ahmed przemawiał do studentów na Uniwersytecie Pendżabu w Lahore. Tego samego dnia o wydarzeniu poinformował kanał telewizyjny Waqt i klip wideo został umieszczony przez Jamaatud Dava Hafiza Saeeda na kanale YouTube. Poniżej podajemy spisany tekst relacji Waqt TV[6] :

„W odpowiedzi na wyznaczenie przez USA nagrody za głowę Hafiza Muhammada Saeeda, parlamentarzysta brytyjski, lord Nazir Ahmed ogłosił, że nagrodzi każdego, kto zabije George’a W Busha 100 tysiącami dolarów.

Zwracając się do studentów Uniwersytetu Pendżabu [w Lahore] lord Nazir Ahmed powiedział, że skoro Ameryka może wyznaczyć nagrodę za głowę niewinnego Hafiza Saeeda, to on ogłasza nagrodę 100 tysięcy dolarów dla każdego, kto zabije George’a W. Busha, zabójcę tysięcy muzułmanów w Iraku i w Afganistanie…”

Podczas gdy prezenter telewizyjny czytał wiadomości, na ekranie pojawił się następujący napis (patrz tekst w języku urdu powyżej): “Lord Nazir wyznacza nagrodę za głowy Busha i Tony’ego Blaira”.

Tytuł w gazecie pakistańskiej “The News”: „Nazir wyznacza 10 milionów dolarów za głowę Busha”

Poniżej podajemy fragmenty doniesienia zatytułowanego: Nazir wyznacza 10 milionów dolarów nagrody za głowę Busha” w wiodącej gazecie pakistańskiej „The News”:[7]

„Przemawiając na seminarium ‘Scenariusz międzynarodowy, Pakistan i nasza odpowiedzialność’, [Ahmed] powiedział, że USA wyznaczyły nagrodę za głowę Hafiza Saeeda, żeby zepchnąć Pakistan do defensywy. Powiedział: „Ogłaszam 10 milionów dolarów nagrody za Busha…’

Seminarium było zorganizowane przez Zarząd ds. Studentów PU [Uniwersytetu Pendżabu].

Lord Nazir powiedział, że zbierze pieniądze, choćby miał żebrać na ulicach, ale że Bush i Tony Blair powinni zostać oskarżeni o zbrodnie wojenne.

Powiedział, że gospodarki zachodnie zbliżają się do najniższego punktu i że USA toną pod długiem bilionów dolarów. Powiedział, że jest prawdopodobne, iż Iran zostanie zaatakowany przez USA lub Izrael, co będzie niebezpieczne dla krajów zachodnich…”

Portal internetowy Uniwersytetu Pendżabu i inne portale pakistańskie cytują wypowiedź Ahmeda: “Ogłaszam 10 milionów dolarów nagrody za pana George’a W. Busha”

Poniżej podajemy fragmenty relacji z przemówienia lorda Nazira Ahmeda, opublikowanej na oficjalnym portal internetowym Uniwersytetu Pendżabu [8] :

„[Lord Nazir Ahmed] powiedział, że USA wyznaczyły cenę za głowę Hafiza Saeeda celowo, żeby trzymać Pakistan w pozycji defensywnej. Dla przeciwwagi, powiedział, ogłaszam 10 milionów dolarów nagrody za pana George’a W. Busha.

Powiedział, że zbierze pieniądze, choćby miał żebrać na ulicach, ale że Bush i Tony Blair powinni zostać oskarżeni o zbrodnie wojenne. Powiedział, że 43 armie potężnych krajów z całą swoją potęgą nie mogły pokonać bosych Afgańczyków.

Skoro prezydent USA Obama negocjuje z nimi, to nasz prezydent [Asif Zardari z Pakistanu] powinien pójść za tym przykładem, dodał. Powiedział, że prezydent powinien zaprosić talibów, niezadowolonych Beludżów [tj. buntowników z Beludżystanu] z gór i nas do Domu Prezydenckiego na pertraktacje…”

Ta relacja została przedrukowana dwa dni później, 12 kwietnia 2012 r. przez inny pakistański portal internetowy pakmed.net.[9]

Nagroda za głowy wyznaczona przez Ahmeda staje się tematem politycznego programu satyrycznego w pakistańskiej Dunya TV

Nagroda, którą lord Nazir Ahmed ogłosił podobno na seminarium w Lahore, szybko stała się tematem politycznego programu satyrycznego Hasb-e-Haal, nadanego 12 kwietnia 2012 r. przez pakistańską Dunya TV. Poniżej podajemy fragmenty spisanego tekstu odcinka o nagrodzie Ahmeda[10] :

Prezenter:Co się stało [że tak się zaśmiewasz]?

Komik Azizi:Yaar [bracie], lord Nazir z Wielkiej Brytanii, który jest pakistańskiego pochodzenia, powiedział bardzo niezwykłą rzecz. Rozśmieszyło mnie to. Jest on obecnie z wizytą tutaj w Pakistanie i przemawiał na uroczystości na Uniwersytecie Pendżabu. Powiedział, że Ameryka ciągle wyznacza nagrody za głowy naszych ludzi, mówił o premierze Wielkiej Brytanii [Tonym Blairze] i premierze [prezydencie George’u W. Bushu] USA, którzy zmasakrowali tak wielu muzułmanów w imię wojny z terrorem: „Oferuję nagrodę jednego miliona dolarów za głowy ich obu. Przyprowadź mi ich obu, a ja ci dam jeden milion dolarów”. Brachu, ale skąd on weźmie jeden milion dolarów?

Prezenter: Powiedział: “Sam zbiorę [pieniądze]”.

Azizi:Może zebrać milion dolarów, bo wygląda jak zapaśnik ze swoim obliczem i budową ciała. I jest zapaśnikiem, bo mówi takie rzeczy; czy nie jest zapaśnikiem? Może zorganizować walkę zapaśniczą z jakimś Anglikiem o milion dolarów. Najpierw powie mu: orzeł – ja wygrywam, reszka – ty przegrywasz; daj mi milion dolarów.

Prezenter:On nie przegra. To bardzo inteligentny człowiek. Spójrz tylko na to oświadczenie, które jest pozornie bardzo emocjonalne i podżegające, i jest jasne, że nie wygłosił je jakiś na wpół piśmienny maulvi [duchowny islamski], ale stały członek Izby Lordów Wielkiej Brytanii. Czy to nie powinno mieć znaczenia?

Azizi:To ma niemałe znaczenie! Zdemaskował on chytrość USA i Anglii tym jednym zdaniem, jak wykwalifikowany mechanik, który w kilka chwil rozkłada cały silnik. Cóż za [trafną] uwagę uczynił! Powiedział, że Obama może zaatakować Iran, żeby zdobyć zwycięstwo w Intehabad [dowcip słowny nawiązujący do Abbottabad, gdzie zabito Osamę bin Ladena – tu chodzi o zdobycie głosów w wyborach], ale tej wojny nie można wygrać. Brachu, on powiedział także, że jeśli USA są przeciwko technologii nuklearnej w Iranie, to powinny także pomówić z Izraelem i poprosić go o zawieszenie jej; czy Izrael jest najstarszym synem jego stryjenki?

Prezenter:Członek Izby Lordów, siedzący w Europie, mówi takie rzeczy. To istotnie bardzo chwalebne. Tylko ktoś z majątkiem i argumentami może powiedzieć takie rzeczy siedząc w Europie!

Azizi:Absolutnie, absolutnie! Argumenty są zasadnicze, żeby upokorzyć USA i Wielką Brytanię!

Prezenter:Bracie, oni nie będą upokorzeni, nawet jeśli przedstawisz swoje argumenty.

Azizi:Masz na myśli – bezwstydni?

Prezenter:Widzisz, kiedy my krytykujemy jakąś politykę [albo] politykę kraju, zapomnij o ludziach z zewnątrz, ludzie wśród nas, nasi przyjaciele zaczynają mówić: dajesz się ponieść emocjom. Nie rozumiem skąd te emocje się biorą, jeśli mówi się o amerykańskich potwornościach i przemawia na rzecz uciskanego narodu?

Relacja z przemówienia w Haripur i komentarzy do prasy

Gazeta “Express Tribune” cytujeAhmeda: „Skoro USA mogą ogłosić nagrodę 10 milionów dolarów za schwytanie Hafiza Saeeda, to ja mogę ogłosić nagrodę 10 milionów dolarów za głowę prezydenta Obamy i jego poprzednika George’a Busha”

Kontrowersja i zawieszenie lorda Nazira Ahmeda w członkostwie Partii Pracy wybuchły dużo później, po przemówieniu w Lahore, w następstwie opublikowania przez gazetę “The Express Tribune” relacji z jego przemówienia i komentarzy do prasy w mieście Haripur w prowincji Chyber Pakctunchwa.

Poniżej podajemy fragmenty relacji “The Express Tribune” z Haripur[11] :

„W wyrazie solidarności z szefem Lashkar-e-Taiba (LeT) Hafizem Muhammadem Saeedem, brytyjski parlamentarzysta kaszmirskiego pochodzenia lord Nazir Ahmed ogłosił nagrodę za schwytanie prezydenta USA Baracka Obamy i jego poprzednika George’a W. Busha.

W wyrazie solidarności z przewodniczącym Lashkar-e-Taiba (LeT) Hafizem Muhammadem Saeedem, brytyjski parlamentarzysta kaszmirskiego pochodzenia, lord Nazir Ahmed, ogłosił nagrodę za [schwytanie] prezydenta USA Baracka Obamy i jego poprzednika, George’a W. Busha.

Wygłosił to oświadczenie podczas recepcji zorganizowanej na jego cześć przez społeczność biznesu w Haripur w piątek [13 kwietnia 2012]. Były [pakistański] minister spraw zagranicznych, Goher Ayub Khan, przywódca Jamiat Ulema-e-Islam-Fazl (JUI-F), Hafiz Hussain Ahmed oraz minister edukacji prowincjonalnego rządu [Chyber Pachtunchwa], Qazi Muhammad Asad także byli tam obecni.

Lord Nazir powiedział, że nagroda wyznaczona za Saeeda jest obrazą dla wszystkich muzułmanów i [że oferując ją] prezydent Obama postawił wyzwanie godności muzułmańskiej ummah.

„Jeśli USA mogą wyznaczyć nagrodę 10 milionów dolarów za [schwytanie] Hafiza Saeeda, ja mogę wyznaczyć nagrodę 10 milionów dolarów [za schwytanie] prezydenta Obamy i jego poprzednika George’a W. Busha” – powiedział lord Nazir, dodając, że zdobędzie tę nagrodę za wszelką cenę, nawet jeśli pozostanie mu [tylko] opcja sprzedaży całego majątku osobistego, włącznie z domem…


[1] http://www.youtube.com/watch?v=5W0Iy1sCfLU, dostęp 17 kwietnia 2012. Wszystkie relacje pisane po angielsku zostały nieznacznie zredagowane dla większej jasności.

[2] http://www.geo.tv/GeoDetail.aspx?ID=44737, 17 kwietnia 2012.

[3] http://www.youtube.com/watch?v=fY_4iO6oxxs&feature=related, 16 kwietnia 2012.

[4] http://dailyausaf.com/epaper/2012/04/11/page/8/ i http://dailyausaf.com/epaper/2012/04/11/page/5/, 11 kwietnia 2012.

[5] http://www.express.com.pk/epaper/PoPupwindow.aspx?newsID=1101495691&Issue=NP_LHE&Date=20120411, 11 kwietnia 2012.

[6] http://www.youtube.com/watch?v=rLY_Qo7RCIk, 10 kwietnia 2012.

[7] “The News” (Pakistan), 11 kwietnia 2012. Tekst angielski został nieznacznie zredagowany dla większej jasności

[8] http://pu.edu.pk/home/section/seminars/1445, 10 kwietnia 2012.

[9] http://pakmed.net/college/forum/?p=40260, 12 kwietnia 2012.

[10] http://www.youtube.com/watch?v=9D-Beaz2GvY, 12 kwietnia 2012.

[11] “The Express Tribune” (Pakistan), 15 kwietnia 2012. Później CNN cytowała reportera “The Express Tribune”, który mówił, że podtrzymuje ścisłość swojej relacji i że lord Nazir Ahmed zaofiarował 10 milionów nagrody w uwagach do reporterów prasowych; patrz klip CNN: http://www.youtube.com/watch?v=5W0Iy1sCfLU, dostęp 17kwietnia 2012. Jednak pod narastającymi naciskami “The Express Tribune” opublikowała poprawkę 18 kwietnia 2012 r. wycofując pierwotną relację swojego reportera – patrz http://tribune.com.pk/story/366378/clarification-lord-nazir-ahmeds-statement-in-haripur/