Poniżej podajemy fragmenty artykułu redakcyjnego pakistańskiej gazety w urdu, “Roznama Jasarat”, islamistycznego dziennika związanego z Dżamaat-e-Islami Pakistan, o układzie nuklearnym z Iranem 14 lipca 2015 r. [1]

Wreszcie… Iran i sześć mocarstw światowych zgodziło się na układ nuklearny. Według porozumienia zawartego w Wiedniu po 13 latach Iran nie będzie mógł produkować broni nuklearnej. Będzie jednak miał pozwolenie na zdobycie energii jądrowej dla celów pokojowych.

Całe braterstwo międzynarodowe, włącznie z Pakistanem, z radością powitało to porozumienie. Ale, jak się spodziewano, Izrael sprzeciwia się. Powodem tego sprzeciwu jest, że nie chce, by jakiekolwiek państwo muzułmańskie stało się potężne.

Dlatego [Izrael] najpierw zaatakował instalacje nuklearne Iraku, a potem, poprzez Amerykę, zniszczył Irak do tego stopnia, że pożar tam nadal szaleje. Wojna irańsko-iracka [w latach 1980.] zaczęła się od spisku, w którym ucierpiały oba kraje muzułmańskie. Jeśli chodzi o porozumienie w Wiedniu, Iran odniesie korzyści ze zniesienia sankcji ekonomicznych narzuconych przez Amerykę. Ale ograniczenia w kupowaniu broni będą trwały przez kolejne pięć lat.

Z powodu gróźb amerykańskich inne kraje także unikały stosunków ekonomicznych z Iranem. Teraz będą miały zezwolenie na prowadzenie ich. Projekt dostaw gazu Pakistan-Iran wisi w powietrzu od kilku lat. Nie tylko został podpisany, ale jest w nim postanowienie o narzuceniu kar finansowych na Pakistan w wypadku opóźnienia. Władcy pakistańscy nie realizowali porozumienia ze strachu przed Ameryką. Jednak minister ds. ropy naftowej, Szahid Chakan Abbasi, powiedział, że praca nad projektem gazociągu Pakistan-Iran może zacząć się we wrześniu.

Jest prawdą, że Iran uzyska olbrzymie korzyści z porozumienia w Wiedniu, ale nasze [“Roznama Jasarat”] stanowisko pozostaje [niezmienione:] nie ma żadnego uzasadnienia powstrzymywania jakiegokolwiek kraju muzułmańskiego przed zbudowaniem broni nuklearnej i staniem się mocarstwem nuklearnym.

Na świecie jest siedem krajów nuklearnych. Poza nimi są pewne kraje, które mają potencjał nuklearny, ale go nie zadeklarowały, a Izrael jest wśród nich. Podczas gdy w świecie islamskim Pakistan jest jedynym krajem nuklearnym.

Poza tym tylko albo kraje chrześcijańskie, albo hinduskie państwo Bharat [tj. Indie, mają broń nuklearną]. Kraje, które stały się mocarstwami nuklearnymi, dążą [do tego], by żaden inny kraj, szczególnie kraj muzułmański, nie zdobył tej mocy.

Pakistan, przy trudnościach i ignorowaniu gróźb amerykańskich i europejskich, zdobył moc nuklearną. Gdyby Iran chciał zdobyć ten potencjał, nie ma uzasadnienia dla mocarstw, które mają monopol [na technologie nuklearną], narzucania sankcji [na Iran].

Przypis:

[1] „Roznama Jasarat” (Pakistan), 16 lipca 2015.

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .