Niedawne naloty na Syrię, które są przypisywane Izraelowi, wywołały cały wachlarz reakcji w osi oporu, to jest Syrii, Iranie i Hezbollahu. Reżim syryjski nazwał te ataki aktem wojny i powiedział, że rezerwuje sobie prawo reakcji; rozmaite doniesienia w mediach arabskich skupiały się na możliwych reakcjach reżimu syryjskiego, takich jak skierowanie baterii pocisków na Izrael lub danie zielonego światła operacjom w izraelskiej części Wzgórz Golan. Inne, w tym niektóre wewnątrz reżimu, były krytyczne wobec reżimu za brak odpowiedniej reakcji.

Reakcja Hezbollahu na naloty była stonowana. Wysokie źródło w tej organizacji powiedziało gazecie kuwejckiej „Al-Rai”, że domniemany nalot izraelski został przeprowadzony przeciwko syryjskim bazom wojskowym, nie zaś przeciwko broni należącej do Hezbollahu[1] . W jedynej jak dotąd oficjalnej reakcji Hezbollahu na nalot zastępca rady wykonawczej Hezbollahu, szejk Nabil Qaouq powiedział: „Ataki [izraelskie] nie odbyłyby się bez poparcia USA i Ligi Arabskiej”. Dodał, że Hezbollah jest gotowy odpowiedzieć na każdy wrogi akt Izraela[2] .

Iran zaprzeczył doniesieniom zachodnim, że Izrael uderzył w baterie pocisków Fateh-110, które były transportowane do Hezbollahu.

Wydaje się, że celem tych zaprzeczeń Iranu i Hezbollahu jest uwolnienie się od potrzeby zareagowania w chwili obecnej. Ponadto w Iranie było to przyznanie, że Syria, która ugrzęzła w krwawej wojnie domowej, jest w chwili obecnej niezdolna do stworzenia dodatkowego frontu przeciwko Izraelowi. Hossein Sheikh Al-Islam, doradca przewodniczącego Majlisu Alego Larijaniego, powiedział także, że gdyby Syria odpowiedziała, nie byłoby to dla niej korzystne w obecnych okolicznościach. Równocześnie gazety identyfikowane z reżimem irańskim twierdziły, że akcja izraelska wymaga właściwej reakcji, włącznie z uderzeniem w interesy izraelskie na całym świecie.

W niniejszym raporcie dokonujemy przeglądu reakcji na naloty ze strony osi oporu. Należy zauważyć, że niektóre z tych doniesień przypisane są innym źródłom, których wiarygodność może być wątpliwa lub też mogą być częścią kampanii dezinformacji.

[Cały raport można przeczytać po angielsku tutaj: Poniżej podajemy tylko tłumaczenie śródtytułów]

Reakcje w Syrii: Syria rezerwuje sobie prawo odpowiedzi

[…]

Syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych: Dalsze ataki wciągną w wojnę cały region

[…]

Minister syryjski: Nie ma ucieczki przed szybką reakcją, włącznie ze Wzgórzami Golan

[…]

Doniesienia w mediach arabskich: Syria kieruje baterie pocisków na Izrael, daje zielone światło do akcji przeciwko niemu

[…]

Reakcje w Iranie: Groźby i przyznanie, że Syria jest niechętna zareagowaniu na ataki

[…]

Funkcjonariusz irański: Iran nie zbroi Syrii

[…]

“Jomhouri-e Eslami”: Izrael i jego interesy na całym świecie mogą stać się celem syryjskiego odwetu

[…]

Gazeta “Javan”, związana z IRGC: Atak izraelski wymaga odpowiedniej reakcji

[…]

Redaktor naczelny “Al-Quds Al-Arabi”: Brak reakcji szkodzi honorowi Syrii

[…]

——————————————————————

[1] Al-Rai (Kuwait), May 6, 2013

[2] Alahednews.com.lb, May 6, 2013