Na wiecu protestacyjnym w Karaczi 1 października zwolennicy praw o bluźnierstwie wykrzykują hasła przeciwko karze śmierci wydanej na Malika Mumtaza Kadriego
W styczniu 2011 r. Malik Mumtaz Kadri, członek pakistańskiego elitarnego zespołu d/s bezpieczeństwa wyznaczony do ochrony Salmana Taseera, liberalnego gubernatora pakistańskiej prowincji Pendżab, zastrzelił go w mieście garnizonowym Rawalpindi za namawianie do reformy pakistańskich praw dotyczących bluźnierstwa. Gubernator Pendżabu prowadził kampanię o zdobycie łaski prezydenckiej dla Aasii Bibi, chrześcijańskiej matki czworga dzieci, skazanej na śmierć za rzekome bluźnierstwo.
W marcu 2011 r. jedyny chrześcijański minister w rządzie pakistańskim, Szahbaz Bhatti, także został zabity w Islamabadzie za wezwanie do reformy kontrowersyjnych praw o bluźnierstwie. Pakistańskie prawa o bluźnierstwie nakładają karę śmierci na tych, którzy popełniają akt bluźnierstwa przeciwko Prorokowi Mahometowi lub innym postaciom islamskim. Członkowie pakistańskich organizacji religijnych często sami zabijają tych, którzy zostają oskarżeni o bluźnierstwo.
Malik Mumtaz Kadri, zabójca gubernatora Salmana Taseera, przyznał się przed sądem w Rawalpindi, że zabił Tassera. 1 października 2011 r. sąd antyterrorystyczny (ATC) w Rawalpindi skazał go na śmierć. Po tym wyroku sunnickie organizacje religijne w Pakistanie przeprowadziły demonstracje protestacyjne, sprzeciwiając się wyrokowi śmierci na Malika Mumtaza Kadriego.
Pakistańskie prawo o bluźnierstwie: “Użycie pogardliwych słów o Świętym Proroku Islamu – obłożone jest karą śmierci”
W Lahore organizacje religijne zorganizowały 1 października spotkanie publiczne dla poparcia Malika Mumtaza Kadriego, wkrótce po tym jak otrzymał on wyrok śmierci (Zdjęcie: Roznama Jang, 2 października 2011)
Z wielu praw o bluźnierstwie w Pakistanie paragraf 298-C Pakistańskiego Kodeksu Karnego (PKK) zakazuje muzułmanom Ahmadi nazywania się “muzułmanami” lub nauczania swojej wiary. Muzułmanie Ahmadi zostali legalnie ogłoszeni w Pakistanie za nie-muzułmanów w 1974 r. za niewiarę, że islamski Prorok Mahomet jest ostatnim prorokiem.
Paragraf 295-C PKK stanowi karę śmierci za popełnienie aktu bluźnierstwa przeciwko Prorokowi Mahometowi. Poniżej przedstawiamy przegląd różnych paragrafów z Rozdziału XV PKK dotyczących “przestępstw związanych z religią”[1] :
Paragraf 295: Uszkodzenie lub sprofanowanie miejsca czci religijnej z intencją obrażenia religii
Paragraf 295-A: Umyślne i złośliwe działania, mające na celu obrażenie uczuć religijnych jakiejkolwiek warstwy w społeczeństwie przez obrażenie jej religii lub przekonań religijnych
Paragraf 295-B: Sprofanowanie Świętego Koranu
Paragraf 295-C: Użycie pogardliwych słów dotyczących Świętego Proroka Islamu
Paragraf 296: Zakłócenie zgromadzenia religijnego
Paragraf 297: Wtargnięcie na miejsca pochówków
Paragraf 298: Wypowiadanie słów z umyślnym zamiarem zranienia uczuć religijnych
Paragraf 298-A: Użycie pogardliwych słów dotyczących świętych osobistości
Paragraf 298-B: Nadużycie epitetów, opisów i tytułów zarezerwowanych dla pewnych świętych osobistości lub miejsc
Paragraf 298-C: Osoba z grupy Ahmadi nazywająca się muzułmaninem lub nauczająca lub propagująca swoją wiarę
Reportaż w gazecie “Dawn” informuje następująco o prawach o bluźnierstwie[2] :
„Ze wszystkich tych praw tylko paragraf 295-C – użycie pogardliwych słów o Świętym Proroku Islamu – pociąga karę śmierci. Pozostałe obłożone są różnymi karami, włącznie z uwięzieniem i grzywną.
Paragraf 295-C różni się od innych praw o bluźnierstwie pod innym względem. Paragraf 196 (ściganie przestępstw przeciwko Państwu) Kodeksu Postępowania Karnego zakazuje sądom rozpatrywanie pewnych przestępstw, jeśli nie zostanie złożona skarga na polecenie rządu, przypuszczalnie tak, by nie nadużywano praw stanowiących o takich przestępstwach.
Po wprowadzeniu paragrafu 295-A do PKK w 1927 r. paragraf 196 został poprawiony, żeby obejmował to także. Ale ten kurs działania nie został przyjęty, kiedy wprowadzono paragraf 295-C, pozwalając tym samym sądom na rozpatrywanie przestępstw z tego paragrafu bez wymaganego polecenia rządu lub władz”.
Sędzia Syed Pervez Ali Shah: „Jednostki nie mogą otrzymać prawa osądzenia kogoś jako apostatę [lub] niewiernego… Nie można pozwolić jednostkom na wykonywanie kary”
Członkowie Sunni Tehreek demonstrują w poparciu Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: Roznama Jang, 3 października 2011)
Sąd antyterrorystyczny (ATC) w Rawalpindi uznał winę Malika Mumtaza Kadriego w dwóch punktach za zamordowanie Salmana Taseera. Sędzia Syed Pervez Ali Shah odrzucił linię obrońcy zabójcy, który powołał się na religijne uczucia islamskie i argumentował, że oskarżony został sprowokowany wezwaniem Taseera do zreformowania praw o bluźnierstwie[3] .
Według informacji mediów pakistańskich Kadri, który potwierdził, że wezwanie Taseera do reformy praw o bluźnierstwie było jego motywem zabójstwa, podziękował Allahowi po usłyszeniu wyroku śmierci i wyglądał na nieodczuwającego skruchy[4] .
Ogłaszając wyrok sędzia Syed Pervez Ali Shah powiedział[5] :
„Dowiedziony bluźnierca wajib-ul-qatal (podlega zabiciu). Nie można mu przebaczyć. Tylko sam Święty Prorok (pokój z nim) może mu przebaczyć. Jednak na tym etapie powstają dwa pytania. Po pierwsze, czy osoba, która prowadzi grzeszne życie, może być określona jako apostata? Po drugie, jeśli zostaje uznany za apostatę, to kto dokona na nim egzekucji?
Oczywiście jednostki nie mogą otrzymać prawa osądzenia kogoś jako apostatę, niewiernego lub nie-muzułmanina. Ponadto nie można pozwolić jednostkom na wykonywanie kary na takiej osobie, ponieważ utorowałoby to drogę do anarchii, chaosu, niepokoju i bezprawia w społeczeństwie. Dlatego obrona nie jest w tym względzie pomocna dla oskarżonego…
Wypowiedzi gubernatora o prawach o bluźnierstwie były opublikowane w 2010 r., a morderstwo zostało popełnione 4 stycznia 2011 r. Ponadto obrona nie twierdziła, że zmarły czynił te uwagi w obecności oskarżonego. Sam oskarżony postawił Taseerowi prowokacyjne pytanie, kiedy wychodził on z restauracji na rynku Kohsar [w Rawalpindi, szukając w ten sposób prowokacji] i to nie zmarły prowokował zabójcę”.
Zdjęcia z masowych protestów w miastach Pakistańskich
Po wyroku sądu 1 października islamskie organizacje religijne w Pakistanie zorganizowały protest w poparciu Malika Mumtaza Kadriego. Przez ostatnich kilka dni były nieustanne protesty w różnych miastach pakistańskich przeciwko wyrokowi śmierci wymierzonemu Kadriemu. Główne protesty prowadzi Sunni Tehreek, organizacja sunnickich Barelvi, która prowadzi kampanię przeciwko jakimkolwiek zmianom w prawach o bluźnierstwie w Pakistanie.
Poniżej podajemy niektóre zdjęcia:
W Karachi 1 października pakistański chłopiec protestuje w poparciu dla Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: www.tribune.com.pk , dostęp 3 października 2011)
W Karaczi, Rada Sunni Ittehad (koalicja organizacji religijnych Barlewi), organizuje wiec protestacyjny dla poparcia Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: Roznama Ummat, 3 października 2011)
W Rawalpindi członkowie Sunni Tehreek, organizacji Barelwi, zdzierają plakat liberalnej byłej premier Benazir Bhutto, po usłyszeniu wyroku sądu wobec Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: www.tribune.com.pk , dostęp 3 października 2011)
W Islamabadzie i Rawalpindi członkowie Sunni Tehreek protestują przeciwko karze śmierci dla Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: Roznama Express, 3 października 2011)
W Karaczi 1 października pakistański młody człowiek, członek Sunni Tehreek, trzyma zdjęcie Malika Mumtaza Kadriego. Tekst w urdu brzmi: Karawana Proroka (Zdjęcie: www.tribune.com.pk , dostęp 3 października 2011)
2 października członkowie Jamaat Ahle Sunnat salutują “odwadze” Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: Roznama Express, 3 października 2011)
1 października zwolennicy Malika Mumtaza Kadriego organizują wiec protestacyjny w Karaczi, żądając uwolnienia zabójcy (Zdjęcie: Roznama Jang, 2 października 2011)
2 października policja w Lahore rozprasza zwolenników Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: Roznama Ummat, Pakistan, 3 października 2011)
W pakistańskim mieście Hyderabad 1 października członkowie Sunni Tehreek podpalili opony, żeby wyrazić gniew na wyrok śmierci na Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: www.tribune.com.pk , dostęp 3 października 2011)
W Karachi, Pakistańczycy wyrażają poparcie dla Malika Mumtaza Kadriego(Zdjęcie: Roznama Ummat, Pakistan, 3 października 2011)
W Lahore, członkowie Fidayan-e-Khatm-e-Nabuwwat Pakistan (Zamachowcy-samobójcy Ruchu na rzecz Końca Proroctwa) protestują przeciwko wyrokowi śmierci. Fidayan-e-Khatm-e-Nabuwwat Pakistan jest koalicją organizacji religijnych, które szerzą pogląd, że Mahomet był ostatnim prorokiem boga (Zdjęcie: www.tribune.com.pk , dostęp 3 października 2011)
W Islamabadzie studenci należący do Federacji Studentów Jamia Ghausia wykrzykują hasła poparcia dla Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: Roznama Ummat, 3 października 2011)
W Lahore 1 października członkowie Majlis Ulema-e-Nizamia Pakistan, organizacji duchownych islamskich, protestują przeciwko wyrokowi śmierci na Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: www.tribune.com.pk , dostęp 3 października 2011)
W Klubie Prasowym w Lahore Press Club członkowie Jamaat Ahle Sunnat organizuja spotkanie protestacyjne dla poparcia Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: Roznama Ummat, 3 października 2011)
W Karaczi 1 października zwolennicy Malika Mumtaza Kadriego wychodzą na ulice, żeby wyrazić poparcie dla zabójcy (Zdjęcie: www.tribune.com.pk , dostęp 3 października 2011)
1 października przed wiezieniem w Rawalpindi zwolennik Malika Mumtaza Kadriego płacze po usłyszeniu wiadomości o wyroku śmierci (Zdjęcie: www.tribune.com.pk , dostęp 3 października 2011)
W mieście Attock członkowie Sunni Tehreek organizują spotkanie protestacyjne dla poparcia Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: Roznama Ummat, 3 października 2011)
W Karaczi zwolennicy Malika Mumtaza Kadriego ścierają się z policją (Zdjęcie: Roznama Ummat, 3 października 2011)
Pakistański duchowny płacze po usłyszeniu wiadomości o wyroku śmierci w Rawalpindi (Zdjęcie: www.tribune.com.pk , dostęp 3 października 2011)
W Karaczi, przywódcy Rady Ulemów Sunnickich i Sunni Tehreek wiodą demonstrację protestacyjną przeciwko wyrokowi śmierci na zabójcę (Zdjęcie: Roznama Ummat, 2 października 2011)
Zwolennik Malika Mumtaza Kadriego płacze po usłyszeniu wiadomości o wyroku śmierci w Rawalpindi (Zdjęcie: www.tribune.com.pk , dostęp 3 października 2011)
Lahore, ludzie protestują przeciwko wyrokowi śmierci na Malika Mumtaza Kadriego (Zdjęcie: Roznama Ummat, Pakistan, 2 października 2011)
[1] www.dawn.com (Pakistan), February 15, 2011.
[2] www.dawn.com (Pakistan), February 15, 2011.
[3] The Express Tribune(Pakistan), October 2, 2011.
[4] The Express Tribune(Pakistan), October 2, 2011
[5] The Express Tribune(Pakistan), October 2, 2011.