Niniejszy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM); aby zaprenumerować JTTM, odwiedź http://www.memrijttm.org/subscription.html lub skontaktuj się z nami jttm@memri.org . Aby czytać przyszłe raporty, musisz być prenumeratorem JTTM.

MEMRI opublikuje wkrótce więcej raportów o “Inspire” XII.


14 marca 2014 r. Al-Kaida na Półwyspie Arabskim (AQAP) opublikowała 12. numer angielskojęzycznego magazynu “Inspire”. Ten numer skupia się głównie na wezwaniach do ataków na USA i ich obywateli oraz ataków na inne kraje zachodnie, jak też zawiera zjadliwą propagandę antyamerykańską. Podobnie jak w poprzednich numerach AQAP używa „Inspire” do nakłaniania muzułmanów żyjących na Zachodzie, by podejmowali się dżihadu i przeprowadzali ataki samotnych wilków na cele w swoich krajach.

Więcej informacji o tym numerze oraz pełen tekst głównych punktów można znaleźć tutaj:

Issue XII Of 'Inspire’ Focuses On Car Bombs – With Calls To Imitate Times Square Bomber Faisal Shahzad, Car Bomb Instructions, List Of Targets In U.S., U.K., France

In Issue XII, 'Inspire’ Praises 'City Wolves’ – Maj. Nidal Hasan, Faisal Shahzad, Tsarnaev Brothers; Says: 'There Is No Need For Bin Laden’s Leadership Or Al-Awlaki’s Charisma For [America’s] Destruction’

Poniżej przedstawiamy kilka obserwacji dotyczących tego numeru:



Wezwania do dżihadu samotnych wilków na Zachodzie

W wysiłkach przekonania muzułmanów z Zachodu do przeprowadzania ataków samotnych wilków AQAP podkreśla wpływ, jaki te ataki mają na USA, oraz dostarcza potencjalnym rekrutom praktycznych informacji i porad, włącznie ze szczegółowymi, ilustrowanymi instrukcjami jak zbudować samochód-pułapkę bombową oraz listą zalecanych celów. W całym magazynie AQAP dostarcza także potencjalnym zamachowcom religijnego, ideologicznego i moralnego uzasadnienia dla takich ataków. Cytując nieżyjącego Anwara Al-Awlakiego, który był jednym z głównych agentów rekrutacji na Zachodzie, organizacja wzywa do ataków na cele cywilne, żeby wywrzeć największy możliwy wpływ i dokonać największych szkód. Magazyn przytacza wymianę e-maili między Al-Awlakim i jednym z jego wyznawców na Zachodzie. Al-Awlaki napisał: „…Jeśli pytasz mnie, czy taktyka obieranie za cel cywilnej populacji na Zachodzie jest dobrą rzeczą? Powiedziałbym, że tak, ponieważ jest dużo silniej oddziałujące i potężniejsze… kiedy uderzasz cywila, uderzasz ich tam, gdzie to najbardziej boli, a o to chodzi w naszej taktyce”. Al-Awlaki aprobował także zabijanie kobiet i dzieci: „Kiedy mężczyźni, kobiety i dzieci są pomieszani i zintegrowani, jak w mieście lub we wsi, nie ulega wątpliwości, że jest dozwolone obrać ich za cel, równocześnie nosząc się z intencją nie wybierania za cel kobiet i dzieci. Dlatego zamach na centra populacyjne, takie jak miasta w USA, Brytanii, Francji i Niemczech bombą albo bronią palną jest zdecydowanie dozwolony”.

Dział magazynu “Open Source Dżihad” dostarcza ilustrowanego przewodnika do zbudowania samochodu-pułapki bombowej oraz listę potencjalnych celów. W USA zaleca szczególnie Waszyngton, Nowy Jork, północną Wirginie, Chicago i Los Angeles. Zaleca obieranie za cel zatłoczonych miejsc i popularnych imprez sportowych, takich jak otwarte turnieje tenisa w USA. Podkreśla, że „Ameryka jest naszym pierwszym celem”, ale przedstawia także listę celów w Wielkiej Brytanii i Francji.


Propaganda

Innym powracającym tematem w numerze jest propaganda AQAP. Przechwala się, że mimo starań USA udało jej się przetrwać i rozrosnąć oraz zadać ciosy wrogom, przede wszystkim samym USA. Artykuł wstępny numeru, napisany przez niejakiego Abu Abdillaha Almoravida, maluje obraz USA w upadku, dzięki przede wszystkim wysiłkom Al-Kaidy. Almoravid podkreśla kłopoty finansowe USA, ich dług, porażki w wojnach w Iraku i Afganistanie, a nawet zjawisko masowych strzelanin, żeby dowieść swojej tezy.

Artykuł autoryzowany przez najwyższego duchownego AQAP, Ibrahima Al-Rubaisza, stwierdza, że kampania wysyłania dronów przez USA nie potrafi pokonać wojowników dżihadu i mówi, że „[ataki] bezzałogowych dronów wzmacniają dżihad przeciwko krzyżowcom”.

Inny artykuł przedstawia wyimaginowany wywiad z prezydentem Obamą. Pytania wymyślone są przez magazyn, a odpowiedzi wzięte z przemówienia Obamy o polityce używania dronów.

Autor, nazywający się Nasr Al-Anisi mówi o przyszłym upadku USA i zwraca się do ludności amerykańskiej: “Źle wam wróżę. Przerażająco ciemna przyszłość czeka was, moment odwetu nie tylko [ze strony] muzułmanów, ale także wielu wrogów, niektórych możecie nie znać, a niektórych mogliście zapomnieć, ale oni nigdy nie zapomną was”.

Jeszcze inny artykuł przedstawia streszczenie niedawnego przesłuchania w Podkomisji Anty-terroryzmu i Wywiadu Izby Reprezentantów USA w sprawie zagrożenia, jakie AQAP stanowi dla USA. Ten artykuł stara się dowieść, że same USA widzą AQAP jako znaczące zagrożenie.

Brak wspomnienia o wydarzeniach bieżących na Bliskim Wschodzie

Godną uwagi cechą tego numeru jest całkowity brak jakiejkolwiek wzmianki o wydarzeniach bieżących na Bliskim Wschodzie, szczególnie o wydarzeniach wstrząsających Al-Kaidą i jej grupami satelickimi. Nie wspomniane jest żadne z doniosłych wydarzeń, jakie zaszły w krajach arabskich od publikacji ostatniego numeru w maju 2013 r., włącznie z trwającą w Syrii wojną, obaleniem rządu Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie, niestabilnością w Tunezji i Libii oraz sytuacją w Zatoce lub samym Jemenie. Jeszcze bardziej znacząco, numer przemilcza walki wewnętrzne wśród grup dżihadu w Syrii, które w ostatnich miesiącach spowodowały rozłam w ruchu globalnego dżihadu i zdominowały debaty dżihadystyczne. Wszystkie te tematy są pominięte na rzecz propagandy podbudowującej obraz własny oraz podżegania do przeprowadzania ataków na Zachód – tworząc widoczną rozbieżność między retoryką „Inspire”, a retoryką reszty społeczności dżihadu.

Fakt ten wzbudza pytania o tożsamość ludzi stojących za magazynem i ich ulokowaniu geograficznym. Można by oczekiwać, że aktywiści ulokowani na Bliskim Wschodzie będą zajęci kwestią rozłamu w ruchu dżihadu zamiast zajmować się wyłącznie Zachodem.