Niemiecko-egipski intelektualista, dr Hamed Abdel-Samad, powiedział, że Hamas nie buduje schronów dla swojej cywilnej populacji w Gazie, ponieważ potrzebuje martwych dzieci, by utrzymać swoją sprawę przy życiu. Powiedział to w wywiadzie zamieszczonym w YouTube 16 maja 2021 r. Dr Abdel-Samad powiedział, że gdyby ginęli tylko przywódcy Hamasu, Hamas nie zdobyłby sympatii i współczucia świata. Następnie powiedział, że Palestyńczycy nie mają już dłużej nic do powiedzenia o swojej sprawie, dodając, że stała się „regionalną sprawą”. Dr Abdel-Samad wyjaśnił, że dzisiaj Hamas, Iran, Hezbollah i “czasami” Katar dyktują warunki w palestyńskiej sprawie.  

12 maja 2021 r. powiedział na tym samym kanale YouTube, że “Hamas zamienił Palestyńczyków w żebraków”. Dr Abdel-Samad zapytał, gdzie podziały się pieniądze pomocowe dla Palestyńczyków. Następnie powiedział, że przywódcy Fatahu żyją w willach i pałacach, że okradają swoją ludność i nie inwestują w ich wolność i edukację. Dodał, że pozostawili swoją ludność z wyborem między męczeństwem a żebraniem. Dr Abdel-Samad powiedział, że gdyby sytuacja była odwrotna i Arabowie zwyciężyli, Izrael nie istniałby, zniknąłby. Kontynuował przykładem klęski Niemiec w II wojnie światowej. Powiedział, że nikt nie próbował usprawiedliwiać nazizmu ani faszyzmu po wojnie i że Niemcy zrozumieli, że nazizm był „chorobą, która zaszkodziła Niemcom” i postanowili współpracować z okupantem. Więcej o dr Hamedzie Abdel-Samadzie można zobaczyć w klipach MEMRITV Nr 742172297188712370726960675967276651611261045776545754435356, and 3892.

Aby zobaczyć klip z dr Hamedem Abdel-Samadem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Hamas zamienił Palestyńczyków w żebraków… Okradali swoją ludność i nie inwestowali w ich wolność ani edukację”

Hamed Abdel-Samad: Hamas zamienił Palestyńczyków w żebraków. Gdzie podziały się wszystkie pieniądze? Chciałbym, by Fatah i Hamas wyjaśnili Palestyńczykom gdzie podziały się wszystkie te pieniądze. [Pomyślcie], co można było z nimi zrobić.

Dlaczego nie zainwestowano ich w dobrą edukację zamiast produkować programy telewizyjne dla dzieci, które uczą ich męczeństwa i samobójstwa? Dlaczego wszyscy przywódcy Fatahu mają wille, pałace i mnóstwo pieniędzy? Okradali swoją ludność i nie inwestowali w ich wolność, edukację i w ich pewność siebie. Pozostawili swoją ludność tylko z wyborem między męczeństwem a żebraniem o pieniądze.

[…]

Izrael przygotowuje plany zwycięstwa, mówiąc, że narzuci własne warunki i że pokonana strona będzie musiała je zaakceptować. Przede wszystkim, nie muszę wam mówić, co by się stało, gdyby było odwrotnie. Gdyby Arabowie byli zwycięską stroną i mieli tę samą siłę i gospodarkę, jakie ma Izrael, Izrael przestałby istnieć. Zniknąłby.

[…]

Co zdarzyło się po klęsce Niemiec w II wojnie światowej? Nikt nie mówił, że nazizm był bardzo naturalną rzeczą, ponieważ Niemcy czuli się upokorzeni i musieli powstać. Nikt nie próbował usprawiedliwiać faszyzmu. Przyznali, że faszyzm był chorobą, która zaszkodziła Niemcom i przyniosła tę tragedię i te wojny. W dodatku musimy współpracować z tymi okupantami, którzy zabrali ziemie Niemiec i rozdzielili je wśród kilku europejskich krajów i spójrzcie, jakie były ich warunki. Ameryka przedstawiła Plan Marshalla do odbudowania Niemiec i powiedziała im: „Zróbcie to i to. Edukacja musi zmienić się, nie może być żadnej nienawiści do Francji, usuńcie pewne rzeczy z waszego systemu edukacyjnego”. [I Niemcy odpowiedziały:] “Tak jest!” Zrobili to samo z Japonią [i Japonia powiedziała:] „Tak jest!” Odbudowa zabrała im trochę czasu, ale spójrzcie, gdzie dzisiaj są Niemcy i Japonia. Nie chodzi tylko o to, kto cię okupuje, ale jak reagujesz na okupację.

[…]

„Dlaczego Hamas nie buduje schronów dla ludzi [w Gazie]? Ponieważ Hamas potrzebuje ofiar, potrzebuje martwych dzieci, by utrzymać swoją sprawę przy życiu”

Dlaczego Hamas nie buduje schronów dla ludzi [w Gazie]? Nikt nie zadaje tego pytania. Ponieważ Hamas potrzebuje ofiar, potrzebuje martwych dzieci, by utrzymać swoją sprawę przy życiu. Gdyby Gaza została zniszczona i zginęli tylko przywódcy Hamasu, świat przestałby sympatyzować z ich sprawą. Byłby koniec. Dlaczego więc Hamas nie buduje bunkrów dla dzieci, zamiast pozwalać im ginąć, żeby pokazywać je na haniebnych fotografiach – fotografiach, które łamią prawa dzieci nawet po ich śmierci – i mówi „nasze dzieci giną”? Czy nie przewidzieliście tego, kiedy zdecydowaliście się odpalić rakiety na Izrael? Czy to dla was coś nowego? Ten scenariusz powtarza się i za każdym razem dzieci umierają. To bardzo dziwne i świat nie potrafi zrozumieć, że pewni ludzi opróżnili sprawę palestyńską ze sprawiedliwej treści i zamienili ją w regionalny konflikt.

Ponadto, sami Palestyńczycy nie mają już nic do powiedzenia w swojej sprawie, podczas gdy Iran, Hamas, Hezbollah i czasami Katar są tymi, którzy dyktują warunki. Spójrzcie, kto na tym zyska w ostatecznym rachunku: Netanjahu wzmocni rządy w Izraelu, Hamas otrzyma pomoc od Europy i krajów Zatoki, a Iran wzmocni swoją pozycję w negocjacjach. A kto straci i nic nie zmieni się w ich sytuacji i pozycji? Palestyńczycy w Gazie i na Zachodnim Brzegu.