Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan i dr Ali Erbaş, turecki minister ds. religijnych, przemawiali 18 czerwca 2019 r. na nabożeństwie żałobnym, odprawionym w Turcji na cześć byłego prezydenta egipskiego, Mohameda Morsiego, który zmarł poprzedniego dnia. Erbaş mówił o Morsim jako męczenniku i modlił się do Allaha, by dał tureckim dzieciom i młodzieży zdolność widzenia ludzi takich jak Morsi jako wzorów osobowych. Erdoğan powiedział, że wierzy, iż Morsi, o którym także powiedział, że jest męczennikiem, nie zmarł „naturalną” śmiercią. Powiedział też, że egipski prezydent, Abdel Fattah Al-Sisi jest słabym tchórze, tyranem i mordercą, który powinien płonąć w piekle. Krytykował także Zachód za milczenie w sprawie śmierci Morsiego i powiedział, że w Turcji są ludzie tacy jak Sisi, którzy grożą mu tym samym losem, co los Morsiego. Erdoğan ostrzegł publiczność przed tymi ludźmi i powiedział: ”Gdyby rozumieli [męczeństwo], nie mówiliby takich rzeczy”.

Tłum skandował slogany włącznie z: „Precz z rządami armii”, „Allah jest naszym celem, Prorok Mahomet jest naszym wzorem osobowym, Koran jest naszą konstytucją, dżihad jest naszą drogą, a śmierć na rzecz Allaha jest naszą najwznioślejszą aspiracją” i „Chajbar, Chajbar, o Żydzi, Armia Mahometa powróci”. To wideo zostało zamieszczone w Internecie przez kanał YouTube tureckiego ministerstwa spraw religijnych oraz TicToc Bloomberga.

Aby zobaczyć klip z tureckim prezydentem Recepem Tayyip Erdoğanem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Osobiście nie wierzę obecnie, że to była normalna śmierć”

Dr Ali Erbaş: W świętym Koranie nasz Pan mówi nam, że każda dusza zakosztuje śmierci. Jedni zakosztują śmierci w łóżku, a inni zachorują i umrą, ale niektórzy zakosztują rzeczywistości śmierci przez napicie się eliksiru męczeństwa. Niektórzy męczennicy giną w bitwach żołnierskich, stojąc z mieczami przeciwko wrogom i tyranom. Niektórzy męczennicy – niektórzy ludzie, niektórzy bohaterowie – przechodzą przez życie głosząc prawdę przeciwko tyranom i tak zostają męczennikami. Zmarły Mohamed Morsi zakończył życie i wypił eliksir męczeństwa przez głoszenie tych prawd w twarze tyranom. Panie, daj całej naszej młodzieży – wszystkim naszym dzieciom – zdolność dorastania, widząc takich ludzi jako wzory osobowe i daj nam umiejętność takiego ich wychowania.

[…]

Recep Tayyip Erdoğan: Jak wiecie, zeszłego wieczoru około 19:00 czasu tureckiego, podczas procesu, Mohamed Morsi poszedł do naszego Pana. Oczywiście, daje do myślenia czy było to normalne pójście, czy [też] jest tu inna sytuacja, czy nie ma. Osobiście, obecnie nie wierzę, że była to normalna śmierć. Niemniej oni są takimi tchórzami, że nie oddadzą [ciała]   Mohameda Morsiego jego rodzinie.

[…]

Sisi kontynuuje w ten sposób swoje okrucieństwo. Aprobata egipskich sądów, które niedawno – w bardzo krótkim czasie – orzekły o egzekucji ponad pięćdziesięciu osób, młodych i starych… [to] przyszło od Sisiego. Sprowadzili siedmiu młodych ludzi na równoczesną egzekucję. I, niestety, świat pozostał milczący o tych młodych ludziach, których przyprowadzono na egzekucję. Mimo że Unia Europejska mówi, że egzekucja jest zakazana, przez uczestniczenie w spotkaniu w Egipcie te kraje członkowskie Unii Europejskiej zebrały się razem z tym morderczym tyranem, Sisim.

[…]

Niech żyje piekło dla tego tyrana!

[…]

„Nie może być niczego takiego jak męczennik demokracji”

Ci [ludzie] są wystarczająco słabi, by obawiać się [nawet] zwłok Morsiego, który był pierwszym wybranym prezydentem Egiptu. Ci [ludzie] nie mają serca. Tak samo jak nie mają serca, niestety mają to samo stanowisko i postawę przeciwko nam. Jednak my będziemy stali wyprostowani jako muzułmanie. Nigdy nie odstąpimy od tego, w co wierzymy. Znamy [werset Koranu]:  „I nie mówcie na tych, którzy zostali zabici na drodze Boga: ‘Umarli!’
Przeciwnie, oni są żyjący! Lecz wy nie jesteście świadomi”. Wiemy, że [Morsi] jest obecnie jednym z męczenników. Chociaż czasami ludzie używają tego rodzaju wyrażenia: „Męczennik demokracji”. Moi drodzy bracia i siostry, nie ma takiej rzeczy. Nie może być takiej rzeczy jak męczennik demokracji.  I tutaj Morsi ma taką zaletę, że jest pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Egiptu. Ale oni, Zachód, nie mogli tego tolerować. I do teraz, czy słyszeliście cokolwiek? Nie słyszeliście. Niełatwo usłyszycie cokolwiek. Dzisiaj, dzięki naszemu Ministerstwu Spraw Religijnych, które zorganizowało modlitwy żałobne in absentia, które mają być wykonywane w całej Turcji, jesteśmy [w stanie] duchowej radości za wykonanie obowiązku muzułmanów.

[…]

„Są tacy, którzy występują przeciwko mnie osobiście: ‘Twój los będzie także taki jak los Morsiego’”

Nie zapominajcie: w tym kraju także są Sisi. Są jak on. Z tego powodu musimy być bardzo ostrożni.

Pamiętajcie, są tacy, którzy występują przeciwko mnie osobiście: „Twój los będzie także taki jak los Morsiego”.

[…]

Oczywiście, ci ludzie nadal nie mogą zrozumieć jednej rzeczy. Nie mogą zrozumieć męczeństwa. Gdyby rozumieli, nie mówiliby takich rzeczy.

[…]

Mężczyzna: Precz z rządami armii!

Tłum: Precz z rządami armii!

Mężczyzna: Precz z rządami armii!

Tłum: Precz z rządami armii!

[…]

„Koran jest naszą konstytucją! Dzohad jest nasza drogą!”

Mężczyzna: Allah jest naszym celem!

Tłum: Allah jest naszym celem!

Mężczyzna: Prorok jest naszym wzorem osobowym!

Tłum: Prorok jest naszym wzorem osobowym!

Mężczyzna: Koran jest naszą konstytucją!

Tłum: Koran jest naszą konstytucją!

Mężczyzna: Dżihad jest naszą drogą!

Tłum: Dżihad jest naszą drogą!

Mężczyzna:  A śmierć na rzecz Allaha jest naszą najwznioślejszą aspiracją!

Tłum: A śmierć na rzecz Allaha jest naszą najwznioślejszą aspiracją!

[…]

Mężczyzna: Chajbar, Chajbar, o Żydzi!

Tłum: Chajbar, Chajbar, o Żydzi!

Mężczyzna: Armia Mahometa powróci!

Tłum: Armia Mahometa powróci!

[…]

Tłum: O buntownicy, o wolni ludzie, dokończymy podróży! O buntownicy, o wolni ludzie, dokończymy podróży! O buntownicy, o wolni ludzie, dokończymy podróży! O buntownicy, o wolni ludzie, dokończymy podróży!