19 kwietnia 2015 r.

Niniejszy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj .

19 kwietnia 2015 r. Państwo Islamskie (ISIS) opublikowało 29-minutowy film zatytułowany „Do tego momentu powinni otrzymać jasny dowód”. [1] Film, który wyprodukowała spółka medialna Al-Furqan należąca do ISIS i który ukazał się na takich forach dżihadystów jak Shumoukh Al-Islam, [2] ma napisy w pięciu językach: angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i arabskim. W filmie wyjaśniono, że chrześcijaństwo to zboczenie z drogi prawdziwego monoteizmu i przedstawiono prawa, których chrześcijanie muszą przestrzegać pod rządami ISIS. Muszą albo przejść na islam, albo zapłacić podatek dżizja [nakładany na innowierców]. W przeciwnym razie muzułmanie będą ich zwalczać. W filmie pokazano przykład chrześcijan w mieście Ar-Rakka w Syrii, którzy poddali się temu prawu, i przeciwstawiono im los chrześcijan z Mosulu w Iraku, którzy tego nie zrobili.

W ostatniej części filmu pokazano masową egzekucję chrześcijan w Libii, którzy ‒ według filmu ‒ także odmówili poddania się prawu islamu. Zamaskowany mówca, wyraźnie pochodzący z Ameryki Północnej, twierdzi, że ISIS będzie zwalczać wszystkich chrześcijan, którzy tak postępują. Ta wiadomość jest następnie wielokrotnie powtórzona przez duchownego ISIS, który zapewnia chrześcijan na całym świecie, że ISIS do nich dotrze. Kiedy to się stanie ‒ jak mówi ‒ będę musieli nawrócić się albo zapłacić podatek dżizja. W przeciwnym razie mężczyźni zostaną zabici, a kobiety i dzieci porwane.

Poniżej zamieszczamy szczegóły:

W pierwszej części filmu narrator wyjaśnia, że chrześcijaństwo podupadło po śmierci Chrystusa i zboczyło ze ścieżki monoteizmu. Następnie starszy duchowny ISIS, Abu Malek Anas Al-Naszwan, wyjaśnia, że według praw islamu, chrześcijanie żyjący pod panowaniem muzułmańskim mają dwa wyjścia: albo muszą przejść na islam, albo zapłacić podatek dżizja i zaakceptować muzułmańskie zwierzchnictwo jako część paktu o ochronie (dhimma). Twierdzi, że chrześcijanie w Ar-Rakce zaakceptowali te warunki i w ten sposób zapewnili ochronę sobie i swojej własności, podczas gdy chrześcijanie w prowincji Niniwa w Iraku odmówili i przez to miała ich spotkać kara śmierci. Jednak Kalif [przywódca ISIS, Abu Bakr Al-Baghdadi] postanowił darować im życie i zamiast tego wydał rozkaz wygnania ich z ich domów i ziemi. Ich własność została przejęta zgodnie z prawami islamu, jak mówi szejk.

W filmie przedstawiono oświadczenia chrześcijan z Ar-Rakki. Jak twierdzą, odkąd zapłacili dżizję, ich położenie jest doskonałe ‒ tak doskonałe, że namawiają tych chrześcijan, którzy uciekli z miasta, by powrócili i żyli tam w spokoju. Chrześcijanie zapewniają również, że muzułmański sąd ISIS zajmuje się ich sprawami sprawiedliwie i bez dyskryminacji.

Następnie pokazano ponownie Mosul w Iraku, gdzie członkowie ISIS niszczą krzyże i kościoły tych chrześcijan, którzy odmówili zmiany wiary lub zapłacenia dżizji.

W ostatniej części filmu pokazano masową egzekucję afrykańskich chrześcijan w dwóch miejscach w Libii: na plaży w prowincji Barca (Cyrenajka) i na pustynnym obszarze w prowincji Fazzan, na południu kraju. Więźniowie w Barce ubrani są w pomarańczowe uniformy, znane z innych filmów pokazujących egzekucje ISIS, a ci w Fazzanie noszą ciemne uniformy. Według filmu ci drudzy więźniowie należą do kościoła etiopskiego. Morduje się ich przez strzał w tył głowy, a tym w Barce ucina się głowy.

Egzekucji w Fazzanie przewodzi zamaskowany mężczyzna, mówiący biegle po angielsku z północnoamerykańskim akcentem, ubrany na czarno, podobnie jak “Jihadi John”. Przekazuje wiadomość, w której grozi wszystkim chrześcijanom i dodaje, że on i jego towarzysze nadal będą walczyć ze wszystkimi, którzy nie wierzą w jednego boga, aż przejdą na islam albo zapłacą dżizję.

Film kończy się wiadomością od szejka Abu Maleka Anasa Al-Naszwana do wszystkich chrześcijan: “Państwo Islamskie będzie się powiększać z pomocą Allaha i dosięgnie was, nawet jeśli jesteście w twierdzy. Każdy, kto przejdzie na islam, będzie bezpieczny, tak samo każdy, który zapłaci dżizję. Ale ktokolwiek odmówi, temu wymierzymy karę wyszczególnioną w muzułmańskim prawie: mężczyźni zostaną zabici, kobiety i dzieci wzięte do niewoli, a domy i własność przejęte jako łup”.


[1] Tytuł pochodzi z Koranu (98:1): “Ci, którzy nie wierzą, spośród ludzi Księgi [Żydzi i chrześcijanie], jak i bałwochwalcy, nie zmienili się, dopóki nie przyszedł do nich jasny dowód”
[2] Shamikh1.info, 19 kwietnia 2015 r.