Podczas gdy prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas wyraża sprzeciw wobec strzelania rakietami z Gazy na Izrael, Brygady Męczenników Al-Aksa w Gazie, które twierdzą, że należą do Fatahu, uczestniczą w odpalaniu tych rakiet. Kilka jednostek Brygad wystrzeliło w ostatnich dniach dziesiątki rakiet na Izrael i wyjaśnili oni w komunikacie, że będą nadal strzelać w ramach prowadzenia dżihadu oraz oznajmili, że Palestynę można wyzwolić tylko przez poświęcenie.

Brygady Męczenników Al-Aksa w Gazie od dawna działają niezależnie i lekceważą dyrektywy kierownictwa Fatahu. W 2012 r. Komitet Centralny wyrzekł się ich, stwierdzając, że ruch od lat nie ma zbrojnych jednostek w Gazie. W tym samym roku Brygady w Gazie próbowały stworzyć odrębne ciało, które Fatah by zaakceptował, ale ta próba zawiodła. W 2013 r. dowódca Brygad ogłosił, że wyrzeczenie się Brygad przez Komitet Centralny nie interesuje ich oraz że uważają się nadal za należących do Fatahu i za część skrzydła militarnego Fatahu [1] . Niektórzy członkowie Brygad twierdzą, że ich obecne wystrzeliwanie rakiet na Izrael ma poparcie niektórych instytucji Fatahu.

Poniżej podajemy kilka komunikatów Brygad Męczenników Al-Aksa o strzelaniu rakietami na Izrael:Członek Brygad Męczenników Al-Aksa przygotowuje rakietę do odpalenia (zdjęcie: 3asfa.com, 14 lipca 2014)


Brygady: „[Nasze] jednostki męczeństwa są gotowe przeciwstawić się każdej inwazji naziemnej wroga syjonistycznego”

12 lipca 2014 r. Brygady Męczenników Al-Aksa opublikowały komunikat stwierdzający, że między 8 a 12 lipca dziesiątki rakiet – Grad, 103 i 107 – zostały wystrzelone na społeczności w Izraelu przez członków Brygad.

W komunikacie napisano następnie: “Podkreślamy, że Rada Rewolucyjna Fatahu i regionalne kierownictwo Fatahu popierają nas i chwalą wysiłek naszych Brygad w atakowaniu uciskającego wroga. Jesteśmy walczącym duchem walczącego ludu palestyńskiego, który popiera członków [ruchu] oporu wobec zbrodniczej okupacji. Brygady podkreślają, że ich jednostki męczeńskie (Chalil Al-Wazir) są gotowe przeciwstawić się każdej inwazji naziemnej wroga syjonistycznego” [2] .

Podgrupa Brygad, Brygady Abd Al-Qader Al-Husseini, ogłosiła, że 10 lipca wystrzeliła rakiety na Izrael. Ich komunikat oznajmiał: „Brygady Męczennika Abd Al-Kader Al-Husseini idą dalej drogą błogosławionego dżihadu” [3] .

13 lipca inna podgrupa Brygad, Dżajsz Al-Asifa, ogłosiła, że razem ze skrzydłem militarnym Islamskiego Dżihadu odpalała rakiety na pojazdy izraelskie na wschód od Strefy Gazy. W ogłoszeniu napisano, że sposobem reakcji Brygad na „zbrodnie” okupanta przeciwko narodowi jest przeprowadzanie misji dżihadu przez odpalanie rakiet. „Trzymamy się wiernie opcji oporu… Nie będzie tahdiya [spokoju] z tym plądrującym wrogiem, jak długo trwa jego agresja na Gazę” [4] .

Jeszcze inna podgrupa Brygad, Jednostki Męczennika Nabila Masouda, poinformowała 14 lipca, że jej członkowie wystrzelili 12 lipca rakiety na Izrael [5] . Komunikat Brygad oznajmiał: „Będziemy kontynuować walkę zbrojną przeciwko wrogowi syjonistycznemu aż ustanie w swym nikczemnym ataku na nasz bezbronny lud palestyński. Podkreślamy także wobec wroga, że nasza następna odpowiedź będzie zaskakująca i szokująca. Rewolucja do zwycięstwa! Bombardowanie spotka się z bombardowaniem a zabijanie z zabijaniem” [6] .

Dywizja Inżynierii i Produkcji Brygad oraz Grupy Męczennika Lual Kanaa przyjęły odpowiedzialność za wystrzelenie dwóch rakiet Al-Ka’ka. Ich ogłoszenie stwierdza: “Wyzwolenie przyjdzie tylko przez poświęcenie, nie poprzez prośby o pomoc. Musimy opierać się wrogowi wszystkimi możliwymi środkami i mamy prawo rozbudowywania naszej broni i naszych rakiet w wojnie przeciwko okupacji Izraela aż wszystkie okupowane ziemie palestyńskie zostaną wyzwolone” [7] .

15 lipca Dywizja Nidal Al-Aamoudi Brygad poinformowała, że wystrzeliła trzy rakiety i napisała w komunikacie: “Kontynuujemy drogą walki, dla której nie ma alternatywy… Będziemy kontynuować strzelanie do ‘osiedli’ wroga wszędzie [tj. do wszystkich miejscowości w Izraelu]. Nigdy się nie poddamy i nigdy nie wyrzekniemy się naszej drogi, jakikolwiek będzie koszt” [8] .Brygady Męczenników Al-Aksa, Dywizja Nidal Al-Aamoudi (Zdjecie: Fateh-voice.net, 15 lipca 2014)

16 lipca Brygady opublikowały wideo swoich członków odpalających rakietę; obejrzyj to wideo tutaj: http://paltoday.ps/ar/post/206132

Brygady wzywają mieszkańców Gazy do ignorowania instrukcji Izraela, by ewakuować domy

W dodatku do członków Brygad odpalających rakiety, ich Dywizja Gazy wezwała mieszkańców Gazy, by zlekceważyli instrukcje Izraela dla osób cywilnych opuszczenia swoich domów. Rzecznik tej jednostki powiedział: “Okupant próbuje uszkodzić siłę woli niezłomnych mieszkańców palestyńskich… [Ruch] oporu czerpie siłę i zdecydowanie z niezłomności naszej bohaterskiej ludności. [Ruch] oporu powiedział swoje i nie cofnie się. Nie zmniejszy swoich żądań i warunków, ponieważ są to żądania każdego mieszkańca palestyńskiego, który pragnie życia w godności” [9] .

Członek Fatahu chwali Brygady za kroczenie śladami dowódcy terrorystów

Członek Fatahu Sami Abu Foda, publicysta witryny internetowej Amad, chwalił Brygady Al-Aksa za uczestnictwo w oporze przeciwko Izraelowi i przeciwko jego obecnym działaniom w Gazie, oraz za kroczenie śladami Dalal Al-Mughrabi, zastępczyni dowódcy śmiercionośnego ataku w 1978 r. na Coastal Road na autobus izraelski, Napisal: „Gratulacje dla wszystkich członków odważnego oporu palestyńskiego we wszystkich frakcjach, narodowych i islamskich” [10] .Przypisy (nie spolszczone):


[1] Al-Quds Al-Arabi(London), September 26, 2013.

[2] Amad.ps, July 12, 2014; 3asfa.com, July 12, 2014.

[3] Alwatanvoice.com, July 12, 2014.

[4] Amad.ps, July 13, 2014.

[5] 3asfa.com, July 14, 2014.

[6] Amad.ps, July 14, 2014; 3asfa.com, July 14, 2014.

[7] Amad.ps, July 14, 2014.

[8] Fateh-voice.net, July 15, 2014.

[9] Iyere.wordpress.com, July 16, 2014. [10] Amad.ps, July 17, 2014.