Uczestnicy flotylli

Poniżej przedstawiamy informacje z mediów arabskich o niektórych uczestnikach flotylli. Należy zauważyć, że wielu z nich pochodzi z Bractwa Muzułmańskiego z całego świata muzułmańskiego.

(Więcej na ten temat, patrz także: 31 maja 2010 SD# 2986 – Klipy MEMRI TV o konwoju statków do Gazy: wychodząc w morze aktywiści na pokładzie śpiewają pieśni męczeństwa

Egipt

W piątkowych kazaniach Przewodnik Generalny Bractwa Muzułmańskiego, Muhammad Badi, wyrażał poparcie dla Hamasu, często powtarzając ostre słowa popierające dżihad i walkę zbrojną w Palestynie, Iraku i Afganistanie.

W skład egipskiej delegacji do flotylli wchodzili dwaj członkowie bloku Bractwa Muzułmańskiego w parlamencie egipskim: Muhammad Al-Baltaji i Hazem Farouq.

Al-Baltaji, który jest zastępcą sekretarza generalnego bloku parlamentarnego Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie, powiedział na konferencji w marcu 2010 r.: „Naród, który celuje w umieraniu, będzie pobłogosławiony przez Allaha życiem w godności i wiecznym raju”. Powiedział także, że jego ruch „nigdy nie uzna Izraela i nigdy nie porzuci oporu” oraz że „opór jest jedyną mapą drogową, która może uratować Jerozolimę, przywrócić honor Arabom i nie dopuścić, by Palestyna stała się drugą Andaluzją [1] .


Logo Bractwa Muzułmańskiego

Liban

Na czele libańskiej delegacji do flotylli, składającej się z sześciu członków, stał prawnik dr Hani Suleiman, który brał także udział w wyprawie flotylli do Gazy w lutym 2009 r. Był on adwokatem pro bono japońskiego terrorysty Kozo Okamoto [2] . W 2006 r. podpisał komunikat popierający opór zbrojny w Palestynie, Libanie i Iraku [3] .

Trzema innymi członkami delegacji libańskiej są korespondenci Al-Dżazira TV [4] . Jeden z nich, Abbas Nasser, pracował dla telewizji Hezbollahu Al-Manar TV od 1997 r. do 2003 r.; powiedział, że lubił tę pracę, ponieważ czuł się częścią rodziny i dlatego, że kanał “podzielał jego orientację religijną i polityczną”. W 2003 r. pracował także dla irańskiej Al-Alam TV [5] .

Inny członek delegacji, Hussein Szaker, znany jest jako „Abu Al-Szuhada” („Ojciec męczenników”). Podobno wyraził pragnienie spotkania „swoich męczenników” (tj. krewnych zabitych podczas wojny w Libanie w 2006 r.) i nazwał swoje uczestnictwo w flotylli zemstą za ich śmierć [6] .

Jordania

Jordańska delegacja do flotylli obejmowała aktywistów Bractwa Muzułmańskiego w Jordanii, takich jak Wael Al-Saka, członek-weteran Bractwa Muzułmańskiego [7] i Salam Al-Falahat, który był Przewodnikiem Generalnym Bractwa Muzułmańskiego w Jordanii w latach 2006 do 2008 [8] . W wywiadzie z zeszłego roku Al-Falahat powiedział: „My z Bractwa Muzułmańskiego w Jordanii widzimy Palestynę jako część ziemi islamskiej i arabskiej, z której nie wolno zrezygnować – wręcz przeciwnie, obrona jej jest obowiązkiem narodowym i prawnym… Widzimy ruch Hamasu w Palestynie jako stojących na czele projektu wyzwolenia arabskiego i islamskiego, do którego nawołuje Bractwo Muzułmańskie… Bractwo Muzułmańskie popiera Hamas i każdy arabski ruch oporu w regionie, który pracuje na rzecz wyzwolenia” [9] .

W delegacji znajdował się także jordański publicysta i dziennikarz Muhammad Abu Ghanima, były szef biura informacyjnego Bractwa Muzułmańskiego w Jordanii i członek biura politycznego tego ruchu. Abu Ghanima często pisze artykuły wychwalajace Hamas i potępiające Autonomię Palestyńską. W jednym z nich zaciekle zaatakował prezydenta Egiptu Hosni Mubaraka, wzywając Bractwo Muzułmańskie w Egipcie do obalenia jego reżimu choćby kosztem tysięcy męczenników [10] .

Dziennikarz Saud Salam Abu Mahfouz, członek partii politycznej Bractwa Muzułmańskiego w Jordanii, Islamski Front Działania, jest także dyrektorem generalnym gazety “Al-Sabil”, identyfikowanej z Bractwem Muzułmańskim. Jego syn, jordański korespondent telewizji Hamasu Al-Aqsa TV, został aresztowany w Egipcie w 2008 r. [11] .

Syria

Jedynym syryjskim obywatelem z 700 uczestników flotylli była Szadha Barakat. Została wysłana jako reprezentantka Obywatelskiego Stowarzyszenia Oporu przeciw Syjonizmowi i Pomocy dla Palestyny, które wspiera opór zbrojny w Palestynie i w Iraku. Jej mąż, Ayman, powiedział, że napisała ona sztukę o zabitym w zamachu założycielu i przywódcy Hamasu, szejku Ahmadzie Yassinie, i powiedziała mu, że kiedy dotrze do Gazy planuje odwiedzenie domu [Yassina] i odetchnięcie zapachem miejsca, w którym mieszkał” [12]


Logo Obywatelskiego Stowarzyszenia Oporu przeciwko Syjonizmowi i Pomocy dla Palestyny

Jemen

Znanymi aktywistami w jemeńskiej delegacji flotylli byli trzej członkowie parlamentu z ramienia partii Al-Islah, islamistycznej partii bliskiej Bractwu Muzułmańskiemu. Jeden z nich, szejk Muhammad Al-Hazmi, został sfotografowany na pokładzie Mavi Marmara jak wymachiwał dużym, zakrzywionym sztyletem [13] .


Jemeński szejk Muhammad Al-Hazmi

Drugi jemeński parlamentarzysta w flotylli, Hazza Al-Maswari, także z partii Al-Islah, wyrażał już uprzednio zaciekłe uczucia antyamerykańskie. W 2004 r. sprzeciwiał się jemeńskiemu programowi dialogu z więźniami z Al-Kaidy, skierowanemu na utemperowanie ich poglądów, oznajmiając podczas modłów piątkowych: „Nie możemy mówić bojownikom ‘nie terroryzujcie Amerykanów’ lub ‘nie atakujcie ich interesów’. Ci którzy sieją nienawiść, zbiorą nienawiść” [14] .


Przedstawienie flotylli na jemeńskiej stronie internetowej [15]

Kuwejt

Wśród znanych aktywistów z Kuwejtu flotylli był salafita, parlamentarzysta Walid Al-Tabtabai, który popiera opór zbrojny w Palestynie i Iraku. Powiedział on: „Uważamy, że zbrojny opór w Iraku jest uprawnionym oporem. Każdy opór skierowany przeciwko każdemu okupantowi jest uprawniony…” [16] Al-Tabtabai wyraził także wyraźnie poparcie dla Hamasu i sprzeciwiał się reżimowi prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa [17] .

Innym znanym aktywistą kuwejckim w flotylli był dr Osama Al-Kandari, wykładowca hadisów w Kolledżu Edukacji Podstawowej. W lutym 2009 r. podpisał on komunikat wyrażający poparcie dla Hamasu i dla dżihadu w Palestynie przeciwko “żydowskim wrogom” [18] .

Bahrajn

Szejk Jalal Al-Sharqi, przewodniczący Stowarzyszenia Uczonych Islamskich w krajach Zatoki Perskiej także był na pokładzie. Uprzednio Al-Sharqi podpisał petycję duchownych wzywającą do uznania legalności Hamasu, jak to stanowi szariat, i nie przeszkadzaniu mu w zdobywaniu broni. Petycja usprawiedliwiała postawę „bojowników w Gazie”, którzy trzymają się dżihadu „przeciwko Żydom” oraz męczeństwa [19] .

Izraelscy Arabowie

Komitet Monitorujący Arabów Izraelskich wysłał czterech swoich członków do flotylli, włącznie z szejkiem Raedem Salahem, szefem północnego oddziału Ruchu Islamskiego w Izraelu. Wydawał on oświadczenia popierające Hamas i przeciwne legalności Autonomii Palestyńskiej. Uprzednio Salah powiedział na Konferencji Palestyńczyków w Europie: „Jesteśmy bardzo uradowani Flotyllą Wolności… która za kilka dni przełamie oblężenie wolnej Gazy, szlachetnej Gazy, bohaterskiej Gazy. Równocześnie podkreślamy wobec całego świata, że Flotylla Wolności zapowiada nadejście innej flotylli – wiecie czym ona jest? To jest flotylla powracających uchodźców palestyńskich do naszego kraju, na nasze równiny, do naszego morza i na naszą ziemię, na nasze pola i gaje” [20] .

Biskup Hilarion Capucci

Innym pasażerem na Mavi Marmara był biskup Hilarion Capucci, który w latach 1970. był skazany i uwięziony w Izraelu za szmuglowanie broni z Libanu do PLO, ale został uwolniony na prośbę Watykanu. Według algierskich uczestników flotylli Hilarion powiedział on, że „czeka na dzień, kiedy będzie mógł powrócić do Palestyny i słuchać dzwonów kościelnych i nawoływań muezzinów ‘Allah Akbar’ pod niebem wolnej Palestyny” [21] .


Biskup Hilarion Capucci, po lewej, z szefem delegacji algierskiej dr Abd Al-Razzaq Maqrim

Oczekiwanie konfliktu, chęć śmierci

Uczestnicy flotylli podnosili możliwość, że Izrael użyje siły, by przeszkodzić statkom dotarcie do wybrzeży Gazy i deklarowali, że to ich nie zatrzyma. Wielu mówiło, że przerwą oblężenie, choćby miało ich to kosztować życie.

Muhammad Al-Baltaji, z frakcji Bractwa Muzułmańskiego w parlamencie egipskim, powiedział: “Uczestnicy flotylli mają dwa cele: dotrzeć do Gazy i złamać oblężenie oraz potępić Izrael jeśli przeszkodzi flotylli w dojściu do Gazy, choćby kosztem męczeństwa lub uwięzienia” [22] .

Szef delegacji algierskiej dr Abd Al Razzaq Maqri, który jest wice przewodniczącym algierskiej grupy Społeczny Ruch na rzecz Pokoju, największej islamistycznej partii w Algierii, powiedział: „Algierczycy na pokładzie będą słuchać tylko rozkazów swoich dowódców, którzy starają się przerwać oblężenie. [Opcjami są] męczeństwo, uwięzienie lub przerwanie [oblężenia]” [23] .

Strona internetowa tej grupy zatytułowała zbiór fotografii z flotylli “Zdjęcia algierskich mudżahedinów” [24] .


Zdjęcie uczestników flotylli pod tytułem “Zdjęcia algierskich mudżahedinów”

Koordynator delegacji algierskiej, Ahmad Brahimi powiedział o swojej delegacji: “Algieria jest znana z poparcia sprawy palestyńskiej od dni Salaha Al-Din Al-Ayyubiego. Nasi ojcowie dali swoją krew i życie, by bronić Palestyny… jesteśmy synami tych ojców”. Dodał, że jedynym celem delegacji jest dotarcie do Gazy i że Izrael nie może przeszkodzić im w zrobieniu tego [25] .

Inny uczestnik, prawnik Fathi Nassar of Jordan, powiedział: „Członkowie Flotylli Wolności są przepełnieni determinacją dotarcia do Gazy lub śmierci” [26] .

Rami Abdou, przedstawiciel Europejskiej Kampanii Zakończenia Oblężenia Gazy, powiedział, że większość uczestników jest gotowa poświęcić swoje życie, żeby dotrzeć do Gazy. Podkreślił, że nie pozwolą siłom okupacyjnym na odholowanie statku do Aszdod [27] .

Mąż Szadhya Barakat, Ayman powiedział, że jego żona prawdopodobnie zostanie ranna podczas tej wyprawy i dodał, że „nie zawrze żadnego zawieszenia broni ze syjonizmem” oraz że „od kiedy była dzieckiem, marzyła o zaatakowaniu Izraelczyków „ [28] .

Uczestnicy piszą testamenty

Na konferencji prasowej w Antalja w Turcji, organizatorzy flotylli poprosili uczestników o “napisanie testamentów” [29] . Po konferencji prasowej kuwejcki salafita, parlamentarzysta Walid Al-Tabtabai podobno “nie wahał się napisać swojego testament jako sprzeciw wobec gróźb izraelskich” [30] .


Kuwejcki parlamentarzysta Walid Al-Tabtabai napisał testament przed wejściem na pokład Mavi Marmara

Ojciec kuwejckiego aktywisty Abd Al-Rahmana Al-Filkawiego powiedział kuwejckiej gazecie “Al-Watan”, że jego syn powiedział mu, iż morale uczestników flotylli jest wysokie i są chętni „poświęcić się dla Allaha”. Dodał, że jego syn „powiedział mu przed zaokrętowaniem, iż zostanie męczennikiem na chwałę Allaha” [31] . Na różnych forach internetowych informowano także, że matka jednego z tureckich uczestników powiedziała, iż jej syn pożegnał się z nią i powiedział, że ma zamiar poświęcić swoje życie [32] .


[1] Ikhwanonline.com, 15 marca 2010.

[2] http://www.inbaa.com, 11 sierpnia 2008.

[3] http://www.alwahdawi.net, 5 kwietnia 206.

[4] “Al-Akhbar” (Liban), 1 czerwca 2010; “Al-Safir” (Liban) 1 czerwca 2010.

[5] http://www.nowlebanon.com, 31 maja 2010; www.bintjubail.org, 1 czerwca 2010.

[6] http://www.inbaa.com, 11 sierpnia 2008.

[7] http://stocksexperts.net/archive/.php?t-11429.html, ”Al-Sabil” (Jordania), 31 maja 2010

[8] “Al-Sabil” (Jordania), 31 maja 2010.

[9] “Al-Raya” (Katar), 23 września 2009.

[10] http://ziad-1937.maktoobblog.com/ 3 grudnia 2008.

[11] Aljazeera.net, 12 sierpnia 2009. “Al-Sabil” (Jordania), 9 stycznia 2010.

[12] ”Al-Watan” (Syria), 1 czerwca 2010; http://alfikralarabi.net/vb, 1 czerwca 2010.

[13] http://almethaq.net, 31 maja 2010,

[14] http://www.anti-war.com/ips/sultan.php?articleid=2649 25 maja 2010.

[15] www.yemen-sound.com

[16] http://www.alarabiya.net, 29 maja 2004; www.news.gov.kw, 24 kwietnia 2004.

[17] http://islamtoday.net, 7 marca 2010.

[18] http://www.islamway.com, 7 lutego 2009.

[19] islamonline.net, 16 lutego 2009; www.aqsatv.ps, 27 maja 2010.

[20] http://alsedeek.com/alsedeek, 10 maja 2010.

[21] http://hmsalgeria.c4.ixwebhosting.com/ar/modules.php?name=News&file=article&sid=1669, 26 maja 2010.

[22] www.ikhwanonline.com, 27 maja 2010.

[23] www.arab48.com, 25 maja 2010.

[24] http://www.hmsalgeria.net/ar/gazza_live/

[25] http://www.insanonline.net, 22 maja 2010.

[26] ”Al-Haqiqa Al-Dawliyya” (Jordania), 27 maja 2010.

[27] http://paltimes.net/arabic/read.php?news_id=113072, 27 maja 2010.

[28] “Al-Watan” (Syria), 1 czerwca 2010.

[29] http://www.aqsatv.ps/ar, 27 maja 2010; alfikralarabi.net/vb, 1 czerwca 2010.

[30] “Al-Rai” (Kuwejt), 30 maja 2010.

[31] “Al-Watan” (Kuwejt), 31 maja 2010.

[32] http://www.paldf.net, 31 maja 2010.