Kiedy wideo 11-letniej Nady Al-Ahdal, w którym wyjaśniała, dlaczego ucieka przed przymusowym małżeństwem, rozeszło się jak burza (żeby je zobaczyć w MEMRI TV, Clip 3919, kliknik tutaj ), Nada błyskawicznie zdobyła sławę, a kwestia małżeństw dzieci w Jemenie wraz z tragicznymi nieraz tego konsekwencjami dostała się pod światła reflektorów [1] . Niedawny program telewizyjny gościł Nadę i jej wujka w debacie o dziewczynkach –pannach młodych wraz z egipskim szejkiem Abu Jahją, który bronił tej praktyki. W tej debacie, nadanej 16 września 2013 r. przez libański kanał Al-Jadid/New TV, szejk Abu Jahja powiedział, że „małżeństwo kontraktowe” może mieć miejsce „od momentu, kiedy rodzi się niemowlę dziewczynka, chwyta pierwszy oddech i otrzymuje imię”, ale seks nie jest dozwolony do czasu osiągnięcia przez dziewczynkę okresu dojrzewania płciowego i to tylko, jeśli „dziewczynka może to znieść”. Zapytany przez prezentera telewizyjnego, w jaki sposób można ocenić, czy 9- lub 10-letnia dziewczynka może „znieść” seks, odpowiedział: „To zależy od jej budowy fizycznej i od tego, co [mówi] jej matka i ciotki”. Szejk Abu Jahja powiedział następnie, że wydałby za mąż własną córkę w wieku dziewięciu lat, jeśli osiągnęłaby okres dojrzewania.

Nada opowiedziała o szczegółach jej niedoszłego małżeństwa, mówiąc, że rodzice obiecali jej nową sukienkę, kiedy miała wyjść za mąż za 26-letniego mężczyznę. „Powiedzieli mi, że to jest gra, ale nie jest. Zamienia cię w służącą, nakłada ciężar, który jest większy niż możesz unieść na ramionach” – powiedziała Nada. Wygłosiła płomienny apel o założenie organizacji pomocy dla dziewczynek takich jak ona. Żeby zobaczyć MEMRI TV Clip 4002, kliknij tutaj .

18 września Sky News Arabia nadała reportaż pokazujący los dziewczynek jemeńskich, które nie miały tyle szczęścia, co Nada. Pokazano los Saady, dziewczynki jemeńskiej, którą opuścił mąż, by radziła sobie sama z dwojgiem dzieci, oraz jej 13-letnią siostrę Aminę, która była zamężna tylko przez kilka miesięcy, zanim uciekła z powrotem do rodziny.”Pod nieobecność praw… ustalających minimalny wiek dla zamążpójścia, tragedia nieletnich dziewczynek wydawanych za mąż trwa nadal” – mówi reporter. „Za każdym jednak razem, kiedy kolejna ofiar dołącza do szeregu tak zwanych ‘oblubienic śmierci’, debata rozpala się na nowo”. Żeby zobaczyć MEMRI TV Clip 4004, kliknij tutaj.

Nada Al-Ahdal: „Powiedzieli mi, że to jest gra, ale nie jest”

Poniżej podajemy fragment debaty z 16 września z Al-Jadid/New TV:

Nada Al-Ahdal: Jak pan wie, uciekłam przed małżeństwem i ignorancją, żeby móc uczyć się dalej, Nie uciekłam tylko z powodu [zamiaru] wydania mnie za mąż, ale przed ignorancją i dlatego, że chciałam się uczyć.

Prowadzący wywiad: Ile miałaś lat, kiedy wydali cię za mąż?

Nada Al-Ahdal: Dziesięć.

Prowadzący wywiad: Ile lat miał mężczyzna, który się z tobą ożenił?

Nada Al-Ahdal: 26.

Prowadzący wywiad: Kiedy powiedzieli ci, że chcą cię wydać za mąż, co wiedziałaś o małżeństwie?

Nada Al-Ahdal: Powiedzieli mi, że to jest gra, ale nie jest. Zamienia cię w służącą i nakłada ciężar, który jest większy niż możesz unieść na ramionach.

Prowadzący wywiad: [Rodzice] powiedzieli ci, że małżeństwo jest grą?

Nada Al-Ahdal: Tak.

Prowadzący wywiad: Jak długo byłaś z mężczyzną, za którego cię wydano?

Nada Al-Ahdal: Ja nie wyszłam za niego za mąż. Byłam z nim zaręczona.

Prowadzący wywiad: A więc uciekłaś zanim wyszłaś za niego?

Nada Al-Ahdal: Tydzień wcześniej.

Prowadzący wywiad: Uciekłaś do wujka?

Nada Al-Ahdal: Tak.

Prowadzący wywiad: Czy [pan młody] był Jemeńczykiem, czy jakiejś innej narodowości?

Nada Al-Ahdal: Jest Jemeńczykiem.

Prowadzący wywiad: Kto zachęcał cię, żebyś uciekła przed małżeństwem?

Nada Al-Ahdal: Nikt.

Prowadzący wywiad: Uważałaś, że musisz uciec…

Nada Al-Ahdal: Tak. Powiedziałam sobie, że zadzwonię do Abd Al-Dżabbar, a jeśli to nie pomoże, to zadzwonię do kogoś innego, albo będzie to koniec mojego życia.

Interviewer: Kto powiedział ci, że musisz wyjść za mąż? Ojciec? Matka?

Nada Al-Ahdal: Oboje.

Prowadzący wywiad: Co ci powiedzieli?

Nada Al-Ahdal: Powiedzieli: “Wychodzisz za mąż. Dostaniesz nową sukienkę”. Takie rzeczy.

Prowadzący wywiad: Czy jesteście biedną rodziną?

Nada Al-Ahdal: Tak jakby… Tak.

Prowadzący wywiad: Czy wiesz, ile pan młody zapłacił twoim rodzicom?

Nada Al-Ahdal: Tak.

Prowadzący wywiad: Ile?

Nada Al-Ahdal: 2 tysiące dolarów.

[…]

Matka powiedziała policji, że wujek mnie porwał, ale to ja uciekłam do niego.

Wujek Nady: Dwie siostry Nady w wieku lat 12 i 14 zostaną niebawem wydane za mąż

Prowadzący wywiad zwraca się do wujka

Prowadzący wywiad: Abd Al-Salam, Nada uciekła do pana. Jak to jest, że nie myśli pan w ten sam sposób, co pana brat, kiedy zdecydował się on na wydanie córki za mąż?

Abd Al-Salam Al-Ahdal: W rzeczywistości Nada nie mieszka ze swoimi rodzicami. Gdyby mieszkała z nimi, skończyłaby jak jej siostry, które zostały wydane za mąż…

Prowadzący wywiad: Ona ma zamężne siostry?

Abd Al-Salam Al-Ahdal: Jedna siostra, która ma 12 lat, zostanie wkrótce wydana za mąż, po świętach. Druga, która ma 14 lat, będzie wydana za mąż w czwartek. [Nada] mieszkała ze mną przez dwa lata i spędzała ze mną wakacje letnie, mogłem więc poświęcić więcej czasu jej edukacji i kulturze.

[…]

Szejk Abu Jahja: Gdy tylko rodzi się niemowlę dziewczynka, dozwolone jest “małżeństwo kontraktowe”

Duchowny egipski szejk Abu Jahja: Istnieje różnica między małżeństwem kontraktowym a małżeństwem skonsumowanym. Małżeństwo kontraktowe może odbyć się już pierwszego dnia. Od momentu, kiedy rodzi się niemowlę dziewczynka, chwyta pierwszy oddech i otrzymuje imię, jej opiekun, którym jest tylko jej ojciec – i co do tego istnieje konsensus w świecie muzułmańskim – ma prawo wydać ją za mąż. To jest zaakceptowany obyczaj i być może nawet moi dziadkowie i pana dziadkowie pobrali się w ten sposób. Chłopca trzyma się dla dziewczynki i odwrotnie.

To małżeństwo – małżeństwo kontraktowe lub zaręczyny – jest dozwolone [w tym wieku]. Jeśli chodzi o skonsumowanie małżeństwa – to nie jest dozwolone, aż kobieta jest gotowa do tego. Opiekun, który działa inaczej, krzywdzi dziewczynkę pod jego opieką.

Prowadzący wywiad: W jakim wieku jest dla niego gotowa?

Szejk Abu Jahja: To różni się od dziewczynki do dziewczynki. Jedna dziewczynka może być gotowa w wieku lat dziewięciu, a inna może nie być gotowa nawet w wieku 25 lat.

[…]

Szejk Abu Jahja: Skonsumowanie małżeństwa jest dozwolone w okresie dojrzewania płciowego “jeśli dziewczynka może to znieść”

Prowadzący wywiad: Gdyby miał pan dziewczynkę, która doszła do dojrzewania płciowego w wieku lat dziewięciu…

Szejk Abu Jahja: Z pewnością wydałbym ją za mąż. Jeśli osiągnęła dojrzewanie płciowe…

Prowadzący wywiad: Wydałby pan ją za mąż?

Szejk Abu Jahja: To jest, jeśli osiągnęła dojrzewanie płciowe.

[…]

Gdybym miał córkę, która doszła do okresu dojrzewania płciowego, wydałbym ją za mąż. Ludzie muszą zrozumieć, że jest różnica między małżeństwem kontraktowym, które jest dozwolone w prawie islamskim, a skonsumowaniem małżeństwa, co oznacza seks…

Prowadzący wywiad: Mówimy teraz o seksie.

Szejk Abu Jahja: Jeśli chodzi o seks, gdyby mogło jej to zaszkodzić…

Prowadzący wywiad: Skąd może pan wiedzieć, czy jej to zaszkodzi, czy nie?

Szejk Abu Jahja: To zależy od jej budowy fizycznej i od tego, co [mówią] jej matka i ciotki. Dowiedzą się od niej, czy może to znieść, czy nie.

Prowadzący wywiad: Jak mogą dowiedzieć się od dziewięcioletniej dziewczynki, czy zniesie to, czy nie?

Szejk Abu Jahja: Skąd można wiedzieć, czy 14-letnia dziewczynka może to znieść, czy nie? Niemniej to jest dozwolony w Hiszpanii [wiek zawarcia małżeństwa]. A co z 12-letnią dziewczynką, co jest dozwolonym w Meksyku [wiekiem zawarcia małżeństwa]?

Prowadzący wywiad: Skąd pan bierze te dane? Przeszukiwał pan Internet? Ta informacja o zezwoleniu [na małżeństwo] w wieku 14 lat w Meksyku i 12 – skąd pan to wziął?

Szejk Abu Jahja: Watykan – źródło autorytetu pana religii – dozwala [na małżeństwo] w wieku 12 lat.

Prowadzący wywiad: Gdzie to się pojawia?

Szejk Abu Jahja: W Watykanie…

Prowadzący wywiad: Proszę mi pokazać, gdzie to jest napisane.

Szejk Abu Jahja: Pokażę panu moje źródła, skoro pan prosi.

Prowadzący wywiad: Bardzo proszę…

Szejk Abu Jahja: Mówię panu i widzom, że Watykan [pozwala na małżeństwo] w wieku 12 lat, Hiszpania w wieku 13 lat, Japonia w wieku 13…

Prowadzący wywiad: Jakie jest pana źródło?

Szejk Abu Jahja: …Niemcy w wieku 14 lat, Włochy w wieku 14 lat, Chile w wieku 14 lat, Francja w wieku 15 lat i Ameryka w wieku 14 lat. Może pan popatrzeć na ten artykuł, który ukazał się w „Guardianie”.

[…]

Nada: Powinna istnieć organizacja, żeby bronić dzieci

Nada Al-Ahdal: Ostatnie słowa kieruję do świata arabskiego. Mam nadzieję, że wszystkie dziewczynki zrobią to, co ja, ale nie ma nikogo, kto by im pomógł. Mam nadzieję, że zostanie założona organizacja, a wtedy 90% dziewczynek ucieknie [przed przymusowym małżeństwem]. To się zdarzy, jeśli będzie organizacja, żeby bronić dzieci, nie zaś działać przeciwko nim. Powinna bronić je przed wszystkim, nie tylko małżeństwem. To wszystko, co mam do powiedzenia.

[…]

Ofiary małżeństw dzieci – życie w poniżeniu

Poniżej podajemy fragmenty reportażu z 18 września z Sky News Arabia:

Reporter: Saada i Amina są dwiema ofiarami małżeństw dzieci. Saadę wydano za mąż i urodziła dwoje dzieci. Razem stoją przed niepewną przyszłością po tym, jak jej mąż ją porzucił.

Saada: Nie chcę męża ani nic takiego. Ja tylko chcę się uczyć. Nie jest dobrze wydawać za mąż dziewczynki, kiedy są małymi dziećmi. Lepiej, żeby dokończyły swoją naukę, dorosły i dopiero wtedy wyszły za mąż, żeby ich los nie był taki jak mój, pełen poniżenia.

Reporter: Jej siostra Amina została wydana za mąż w wieku 13 lat. Małżeństwo trwało tylko kilka miesięcy, po czym uciekła do swojej rodziny, gdzie dotyka ją ten sam los, co jej siostrę.

Pod nieobecność praw zabraniających tego zjawiska i ustalających minimalny wiek dla zamążpójścia, tragedia nieletnich dziewczynek wydawanych za mąż trwa nadal.

Sky News Arabia: Bieda, analfabetyzm wśród przyczyn zjawiska dzieci-panien młodych

Reporter: Małżeństwa dzieci jest starą/nową kwestią. Niektórzy przypisują to biedzie, analfabetyzmowi i braku świadomości o niebezpieczeństwach zdrowotnych i społecznych, które towarzyszą temu zjawisku.

Za każdym jednak razem, kiedy kolejna ofiar dołącza do szeregu tak zwanych „oblubienic śmierci”, debata rozpala się na nowo.

Przechodzień: Małżeństwa dzieci w Jemenie nie są zjawiskiem, jak twierdzą niektórzy. To jest próba pewnych organizacji, by zdobyć korzyści przez tworzenie problemu tam, gdzie go nie ma.

Protestujący: Nikt nie powinien tego trywializować. Jest to istotnie powszechne zjawisko. Słyszymy o dziesiątkach dziewczynek, które co roku są zabijane. […]