Karykatura Sabira Nazara o pakistańskich teoriach spiskowych (Źródło: Viewpointonline.net)
Wprowadzenie
Na przestrzeni ostatnich kilku latach Sabir Nazar wyłonił się jako najbardziej znany karykaturzysta Pakistanu po narysowaniu wielu karykatur, w których rzuca ostre, krytyczne spojrzenie na ortodoksję religijną, teorie spiskowe i dezinformację o sprawach bieżących, którymi karmi się świadomość mas pakistańskich. W karykaturach i komentarzach zamieszczanych na Facebooku, oferuje kąśliwe uwagi, które stawiają na głowie powszechnie podzielane poglądy i przekonania o Pakistanie.
Sabir Nazar, urodzony 21 listopada 1962 r., jest absolwentem Edwardes College w Peszawarze i National College of Arts w Lahore. Jest także malarzem. Z jego komentarzy wynika, że już podczas studiów prace Sabira Nazara spotykały się z poważną opozycją ze strony grup religijnych, takich jak Islami Dżamiat Tulaba (IJT), skrzydła studenckiego Dżamaat-e-Islami Pakistan.
Jego karykatury niepokoją prawicowych czytelników w społeczeństwie pakistańskim, podczas gdy grupy liberalne szeroko popierają i rozprzestrzeniają jego karykatury i komentarze poprzez media społecznościowe. Niniejsze opracowanie jest przeglądem głównie jego komentarzy politycznych na Facebooku, jak również niektórych artykułów napisanych od 2011 r., kiedy zaczął zamieszczać je na Facebooku, do 2013 r. [1] Pokazujemy również kilka jego karykatur, które mogą być zrozumiałe dla publiczności zagranicznej.
[Całość opracowania można przeczytać po angielsku tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/7818.htm Poniżej podajemy tylko karykatury z podpisami]
[…]
Karykatura zamieszczona przez Sabira Nazara 19 czerwca 2013 r. kwestionuje politykę zagraniczną Baracka Obamay
[…]
29 listopada 2013: karykatura pokazująca składniki świadomości pakistańskiej
[…]
13 czerwca 2013: Sabir Nawaz pokazuje transformację tureckiego premiera Tayyipa Erdogana
[…]
29 czerwca 2012, Sabir Nazar zamieścił karykaturę tego, jak uczy się dzieci w Pakistanie. Na poniższej karykaturze, od prawej do lewej, góra – jest alfabet, gdzie A to anaar (owoc granatu przedstawiony jako granat wojskowy), B to bomba; P to purdah (zasłona), T to talwar (miecz); od prawej do lewej na dole – J to dżihad, Ch to chaaqoo (nóź); H to halwa (chałwa, szczególnie ulubiona przez islamskich duchownych w Pakistanie), Kh for khairat (donacja):
7 grudnia 2012 r. obrał za cel karykatury to, jak dzieci pakistańskie uczą się z podręczników prawicowych autorów za aprobatą dżihadystów, duchownych i establishment służb bezpieczeństwa Pakistanu:
29 kwietnia 2013 r., kiedy Pakistan przygotowywał się do wyborów w następnym miesiącu, Sabir Nazar zamieścił karykaturę, w której porównywał „Purana (stary) Pakistan” ze sloganem wyborczym przywódcy Pakistan Tehreek-i-Insaf, Imrana Khana „Naya (nowy) Pakistan”. W starym Pakistanie talib zabija świeckiego polityka partii narodowej Awami, podczas gdy w nowym Pakistanie, Imran Khan poddaje się, padając do stóp taliba:
12 lipca 2013 r. karykatura Sabira Nazara wymierzona w to, jak Ameryka płaci Pakistanowi używając funduszy Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Monetarnego, Chin i Arabii Saudyjskiej, podczas gdy Pakistańczycy zajmują się terrorem i myślą o wyzwoleniu muzułmanów od Hindusów:
6 października 2013 r. Sabir Nazar zamieścił karykaturę, na której pakistański premier Nawaz Sharif oraz Imran Khan, którego partia dzieli władzę w prowincji Pakistanu Chyber Pachtunchwa, namawiają do rozmów pokojowych z talibami i pokazują dziecku pakistańskiemu światło na końcu tunelu, które jest światłem promieniującym od bomby:
* Tufail Ahmad jest dyrektorem South Asia Studies Project w Middle East Media Research Institute, Washington DC (www.memri.org/sasp )
Przypisy (nie spolszczone):
[1] Facebook.com/ sabir.nazar.5, accessed December 27, 2013. Sabir Nazar’s Facebook posts are both in English and Urdu; here the original English of the posts has been mildly changed for clarity and standardization.
[2] Dawn.com (Pakistan), August 29, 2012.
[3] Dawn.com (Pakistan), August 29, 2012.
[4] Dawn.com (Pakistan), August 29, 2012.
[5] Dawn.com (Pakistan), August 29, 2012.
[6] Dawn.com (Pakistan), October 17, 2012.
[7] Dawn.com (Pakistan), November 28, 2012.