W artykule z 5 maja 2018 r. w gazecie „Al-Hayat” znany libański dziennikarz, krytyk i politolog, Hazem Saghiya, zareagował na antysemickie przemówienie palestyńskiego prezydenta Mahmouda 'Abbasa na Palestyńskiej Radzie Narodowej z dnia 30 kwietnia 2018 r.[1] Saghiya napisał, że to przemówienie sabotowało długą walkę Palestyńczyków, by zdystansować się od antysemityzmu, i grało na rękę Netanjahu i radykalnej prawicy Izraela przez umożliwienie im twierdzenia, że Abbas był i pozostał  rażącym antysemitą. Zastanawiał się, dlaczego Abbas upierał się przy wygłaszaniu takich nonsensów i jak ktokolwiek może teraz traktować poważnie jego twierdzenia, że propaguje „kulturę pokoju” i „pokojowe powstanie ludowe”. Palestyńskie kierownictwo, dodał, nie różni się od innych dyktatorskich przywódców arabskich i ciągle popełnia błędy, które szkodzą sprawie nie mniej niż polityka Izraela.

Poniżej podajemy fragmenty jego artykułu:[2]

Hazem Saghiya (zdjęcie: „Al-Hayat”, Dubaj, 5 maja 2018)

W przemówieniu do Palestyńskiej Rady Narodowej Mahmoud Abbas bronił sprawy palestyńskiej i praw, których nikt nie kwestionuje. Pokazał, jak pełne hipokryzji są proponowane rozwiązania [problemu palestyńskiego] i jak pozbawione są sprawiedliwości i współczucia. Słusznie podkreślił zakres, do jakiego świat ignoruje [zasady] sprawiedliwości, kiedy chodzi o [Palestyńczyków] i Izrael. Opisał okrucieństwo izraelskiej okupacji, które nie oszczędza [nawet] dzieci.

Ale stary epitet „zły adwokat dobrej sprawy” okazał się prawdziwy wobec Abbasa. Jego bardzo długie przemówienie, którego długość nie podniosła jego [wartości], zniweczył dziesięciolecia palestyńskich starań, by odrzucić antysemicką mentalność z całym rasizmem, mitami i ignorancją, jaką ona za sobą pociąga. Ignorancja, podobnie jak tolerancja, ma granice, ale palestyński prezydent przekroczył je wszystkie… Powtórzył ohydne głodne kawałki o lichwie i bankach, i wygłaszał nonsensy o historii Żydów europejskich, cytując książki, które biblioteki [już dawno] wyrzuciły. Zaprzeczył także, że były jakiekolwiek masakry Żydów w świecie arabskim [co jest nieprawdą], nawet jeśli tych masakr było niewiele i były ograniczone w porównaniu do tych w Europie.

Wszystko to i jeszcze więcej w jednym przemówieniu, które przekroczyło [najdziksze] marzenia Benjamina Netanjahu, bo potwierdziło najostrzejsze oskarżenia Izraela, uniewinniło izraelskie osiedla od winy z blokowanie rozwiązania w postaci dwóch państw i umożliwiło [Izraelowi] twierdzenie, że Abbas czerpie [inspirację] z osławionej Karty Hamasu. [Dało także Izraelowi okazję] przypomnienia pracy doktorskiej [Abbasa] złożonej w Moskwie

[iii] i stwierdzenia, że ten człowiek nie zmienił się od tamtego czasu…

Skąd upór [zajmowania się] sprawami historii od XI wieku do Holocausty, i wygłaszanie tej nieszczęsnej „palestyńskiej narracji”? W końcu, po tym, jak może ktokolwiek traktować poważnie twierdzenia [Abbasa] o „pokojowym powstaniu ludowym”, „kulturze pokoju” i „kooperacji z popierającymi pokój w Izraelu”?

Chwiejne stosunki przedstawicieli palestyńskich z [poprawną] wiedzą pozostają powodem do troski. [Naród palestyński], jeden z najlepiej wykształconych narodów w świecie arabskim, ma przywódców, którzy są zdolni do popełniania takich błędów, przywódców, którzy odziedziczyli zachowanie Jasera Arafata, dyplomowanego króla wszystkich popełniających błędy. Złożoność i trudność kwestii palestyńskiej są zwiększone przez wadliwą mentalność palestyńskich mężów stanu… i przez ich jałowość i niezdolność do przedstawienia ani jednej kreatywnej myśli. W ostatecznym rachunku jednak [brak] mądrości i kreatywności nie są tylko kwestią wiedzy. Jest to jedna z tysięcznych oznak, że kierownictwa nie interesuje los ich ludu… To demaskuje reżim Abbasa jako [tylko] kolejny tyrański reżim w świecie arabskim. To dlatego palestyński prezydent nazwał Wiosnę Arabską tylko „amerykańskim kłamstwem”, które to wyrażenie zostało przyjęte oklaskami przez Palestyńską Radę Narodową.


[1] See MEMRI Special Dispatch No.7452, Palestinian Authority President Mahmoud Abbas: Holocaust, Massacres Of European Jews Due To Their Function In Society As Usurers; Hitler Struck A Deal With The Jews, May 2, 2018.

[2] Al-Hayat (Dubai), May 5, 2018.

[3] The reference is to 'Abbas’s doctoral dissertation, submitted to a university in Moscow in 1982, on „the relations between Nazism and Zionism in 1933-1945,” which led Jewish and Israeli organizations to accuse him of Holocaust denial.