Libański ekspert ds. mediów i działacz Eli Choury zapytał w wywiadzie dla Spot Shot (Liban) z 6 kwietnia 2023 r., co powstrzymuje Liban przed zawarciem pokoju z Izraelem, a kiedy prowadzący wywiad powiedział, że to dlatego, że Izrael dokonał masakr, Choury powiedział, że Iran i Syria również dokonały masakr i okrucieństw, jednak Libańczycy traktują ich jak „najlepszych przyjaciół” i wysyłają swoje armie i milicje, by ich broniły. Powiedział też, że partia Baas w Syrii i mułłowie w Iranie są „głupsi” niż Izrael, który przynajmniej osiągnął sukces technologiczny, podczas gdy im nie udało się wyzwolić Palestyny.

Aby zobaczyć klip libańskiego działacza Eli Khoury, kliknij tutaj lub poniżej:

Syria i Iran dokonały na nas masakr, a my traktujemy je jak naszych najlepszych przyjaciół

Dziennikarz: Czy chciałb pan mieszkać w kraju, który podpisuje pokój z Izraelem?

Eli Choury: Dlaczego nie? Dlaczego nie? Nie rozumiem. Co nas powstrzymuje?

Dziennikarz: Izrael dopuścił się wobec nas masakr.

Choury: Syria i Iran również dokonały masakr. Otwórzmy księgę rachunkową i zobaczmy, kto ma wobec kogo dług. Załóżmy, że Izrael jest odwiecznym wrogiem Libanu, jak twierdzisz. Jestem gotów to zaakceptować, aby chronić jedność narodową, chociaż nie do końca w to wierzę. Nie mówię o sobie osobiście, ale o opinii publicznej.

Wy bezmyślni ludzie naprawdę powinniście mi wyjaśnić sprawę Syrii i Iranu. Popełniali okrucieństwa, ale nie macie z tym problemu. Całujecie się z nimi dzień i noc. Traktujecie ich jak najlepszych przyjaciół i wysyłacie swoją armię i swoje milicje, by ich bronić, i wysyłacie na śmietnik swoich rodaków, którzy zostali zniszczeni przez partię Baas. Dlaczego tak jest?

[…]

„Uważam partię Baas i irańskich mułłów za dużo głupszych [niż Izrael]… Co oni stworzyli oprócz głupiej sytuacji, w której się znajdujemy?”

Nazywasz Izrael wrogiem…

Dziennikarz: Czy nie uważa pan Izraela za wroga?

Choury: Nie. Nie uważam nikogo za wroga i nie uważam też nikogo za przyjaciela.

Wszystko, na czym mi zależy, to Libańczycy. To wszystko. Ponadto uważam partię Baas i irańskich mułłów za dużo głupszych [niż Izrael]. Przynajmniej [Izraelczycy] mają coś, z czego mogą być dumni. Mają technologię, z czego mogą być dumni. Co zrobili inni? Na Allaha, z czego mogą być dumni? Co stworzyli oprócz głupiej sytuacji, w której się znajdujemy?

Gdyby tylko udało im się coś wyzwolić… Bracie, co to za niekończący się projekt? Kiedy coś wyzwolicie? Nie możemy czekać całe życie. „Wyzwalacie” już od 60 czy 70 lat i powiedzieliście, że „ żaden głos nie jest głośniejszy niż odgłos bitwy ”i mówiliście o imperializmie… Nie masz dość? Trzy czwarte Arabów już was wyrzuciło i ruszyło dalej.