Libańska aktorka Nidal Al-Aszkbar powiedziała w wywiadzie z 28 marca 2019 r. dla Al-Hurra TV (USA), że teatr nie jest nieodłączną częścią edukacji i kultury w Libanie ani w świecie arabskim, ponieważ nie ma w regionie wolności słowa ani otwartości, więc aktorzy nie mogą nikogo krytykować lub mówić o religii albo seksie. Powiedziała, że istnienie teatru w świecie arabskim jest niemożliwe, aż prawdziwe, transformujące rewolucje przyniosą rządy demokratyczne.  

Aby zobaczyć klip z Nidal Al-Ashkbar w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Przeszkodą jest to, że nie ma wolności, wolność słowa przeraża ich… Nie ma otwartości w świecie arabskim – jest zamknięty i zamyka się coraz bardziej”

Nidal Al-Aszkar: Nie ma teatru w całym świecie arabski, Nawet w Libanie. Są przedstawienia, ale teatr nie stał się nieodłączną częścią edukacji i społecznej oraz ludzkiej kultury w Libanie i świecie arabskim. Nie może stać się….

Dziennikarka: Co jest przeszkodą?

Nidal Al-Aszkar: Przeszkodą jest to, że nie ma wolności. Wolność słowa przeraża ich. Boją się wolnych ludzi, więc nie lubią aktorów. Ponadto, nie ma otwartości w świecie arabskim.

[…]

Teatr „będzie nadal niemożliwością aż będą prawdziwe i transformujące rewolucje w świecie arabskim i wyłonią się ludzkie, demokratyczne rządy, aż ludzie rzeczywiście będą brali udział w rządzeniu”

Teatr w świecie arabskim jest niemożliwością.

Dziennikarka: Jak długo swobody są takie, jakie są…

Nidal Al-Aszkar: Będzie nadal niemożliwością aż będą prawdziwe i transformujące rewolucje w świecie arabskim i wyłonią się ludzkie, demokratyczne rządy.

Aż ludzie rzeczywiście będą brali udział w rządzeniu, nadal będzie niemożliwy, niemożliwy, niemożliwe. Nie możemy mówić o religii, nie możemy mówić o seksie, nie możemy mówić o…

Dziennikarka: Nie możemy krytykować przywódcy…

„Jeśli nie potrafimy dokonać głębokiej zmiany poprzez prawa i ustawodawstwo, nie będziemy w stanie zrobić niczego”

Nidal Al-Aszkar: Nie możemy krytykować nikogo. Ludzie, którzy dają wyraz krytyce tu i tam, są częścią reżimu. Reżim pozwala im mówić troszkę, żeby mógł twierdzić, że jest wolność.

[…]

Dziennikarka: Czy nie ma nadziei? Ludzie, którzy słuchają pani, wpadną w depresję. Jakie jest rozwiązanie? Chcemy rozwiązań.

Nidal Al-Aszkar: Nie ma rozwiązań. Chyba, że zmienimy nasze kraje…

[…]

Jeśli nie potrafimy dokonać głębokiej zmiany poprzez prawa i ustawodawstwo, nie będziemy w stanie zrobić niczego.