16 marca 2019, BBC Arabic (Wielka Brytania) gościła debatę o ekstremizmie i islamie. Dr. Makram Khouri-Machool, dyrektor mieszczącego się w Cambridge European Centre for the Study of Extremism, powiedział, że większość społeczeństw muzułmańskich jest pokojowa i  że nie należy oskarżać islam o ekstremizm. Powiedział, że nie było zabijania arabskich chrześcijan na Bliskim Wschodzie do czasów amerykańskiej i zachodniej okupacji. Dr Arwa Al-Chattabi, jemeńska specjalistka europejskiej i niemieckiej historii, powiedziała, że Państwo Islamskie (ISIS) reprezentuje islam i że próbowało zrealizować go dokładnie, bez wypaczania, zmiany ani dodawania czegokolwiek. Powiedziała, ze Arabowie i muzułmanie muszą omawiać tę sprawę uczciwie i przyjąć odpowiedzialność za to, co dzieje się w świecie, zamiast zachowywać się jak ofiary i winić innych.

Aby obejrzeć klip z dr Arwą Al-Chattabi w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„ISIS wprowadza w życie islam taki, jakim on jest, dokładnie według księgi – i nie wymyślił sam niczego własnego”

Dr Makram Khour-Machool: To jest ważne, by każdy to zrozumiał – kwestia jest między ekstremistycznymi siłami na Zachodzie a muzułmanami.

To dlatego mówimy, że większość muzułmańskich społeczeństw na świecie jest pokojowymi społeczeństwami, a ludzie Zachodu nie mogą patrzeć na religię islamu i oskarżać ją o ekstremizm na świecie. To musi skończyć się – z naukowej, prawnej, praktycznej i proceduralnej perspektywy.

Prezenter: Dobrze, posłuchajmy…

Dr Makram Khour-Machool: Jeszcze tylko jedna rzecz… Problem polega na tym, że arabskie reżimy nie mają siły, by stanąć przed europejskimi reżimami i powiedzieć im: „To, co chcecie stosować do nas – zastosujcie do siebie”.

[…]

Nie widzieliśmy zabijania arabskich chrześcijan i ludzi Wschodu aż do interwencji i okupacji przez Amerykę i Zachód na arabskim wschodzie i w naszym arabskim świecie. Arabscy chrześcijanie żyli ze swoimi muzułmańskimi braćmi w bezpieczeństwie w swoich krajach i nie było problemów aż najeźdźcze mocarstwa zachodnie przyszły i wyhodowały nienawiść i wspierały ją finansowo, i nadal to robią. Tak więc nie ma związku lub korelacji między zachodnim terroryzmem i chrześcijaństwem na Wschodzie.

[…]

Prezenter: Czy zgadza się pani ze zdaniem dra Gabriela Sawmy, że ISIS reprezentuje islam?

Dr Arwa Al-Khattabi: Tak. To jest prawda i musimy dyskutować o tym z całą uczciwością i szczerością. Musimy skonfrontować nasze [problemy].

ISIS wprowadza w życie islam taki, jakim on jest, dokładnie według księgi – i nie wymyślił sam niczego własnego. Przywołał religijne teksty dokładnie tak, jak one brzmią. I nie wypaczył, zmienił ani nie zastąpił niczego. Przyszedł z tekstem i zrealizował go dokładnie takim, jaki on jest.

„Mamy problem i musimy przyjąć za niego odpowiedzialność zanim będziemy obwiniać innych za to, co dzieje się w świecie”

[…]

Przyszli, żeby [wprowadzić w życie] poprawny islam, w całości, z niewolnicami, z gwałceniem…

[…]

To bardzo niefortunne, że chcemy zaprzeczać… Mamy olbrzymi problem i musimy przyznać to zanim [zrobimy] cokolwiek innego. Mamy problem i musimy przyjąć za niego odpowiedzialność zanim będziemy obwiniać innych za to, co dzieje się w świecie. Nie możemy zamykać oczu i zaprzeczać temu. To dzieje się z powodu nas. Kiedy zaprzeczamy i obwiniamy innych, jak gdybyśmy byli zmuszeni do robienia tego i nie byli przyczyną tego, co się dzieje… Musimy przyznać się do tego, co się dzieje.