W ostatnich tygodniach Iran i jego pełnomocnicy we froncie oporu atakowali cele saudyjskie i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a później cele amerykańskie (patrz poniżej).

W tym czasie USA podejmowały pojednawcze kroki wobec Iranu: opóźnienie wpłynięcia do Zatoki Perskiej wysłanych do regionu lotniskowców, opóźnienie wprowadzenia w życie sankcji na przemysł petrochemiczny Iranu i ogłoszenie 2 czerwca 2019 r. przez sekretarza stanu Mike’a Pompeo, że USA są gotowe prowadzić negocjacje z Iranem bez warunków wstępnych, które ogłosił wcześniej.

Te pojednawcze kroki USA Iran przedstawił jako pokaz słabości. Na przykład, opóźnienie wyprawienia lotniskowca USS Abraham Lincoln do Zatoki Perskiej prezydent Hassan Rohani opisał następująco: „Ten sam wróg, które rok temu deklarował: ‘moim celem jest zniszczenie reżimu Islamskiej Republiki [Iranu]’, ogłosił dzisiaj wyraźnie, że nie chce zrobić niczego przeciwko [irańskiemu] reżimowi. Ten sam wróg, który kilka miesięcy temu powiedział, że jest największym mocarstwem militarnym na świecie i że gdyby chciał, mógłby złamać zbrojne siły Iranu, ogłosił dzisiaj, że nie ma zamiaru walczyć. Jeszcze kilka miesięcy temu Zatoka Perska była miejscem, gdzie jego lotniskowce pływały swobodnie, ale dzisiaj nic nie słychać od jego marynarki i jest zakotwiczona na wodach międzynarodowych, 300 i 400 mil [od Zatoki Perskiej]”[1].

2 czerwca 2019 r. generał Jahja Safavi, doradca i współpracownik najwyższego przywódcy, Alego Chameneiego i były dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), powiedział: „Ameryka tylko przechwala się politycznie i militarnie, a w rzeczywistości dwa tygodnie temu zaczęła się wycofywać. Jesteśmy gotowi do wojny. Dzisiaj jesteśmy supermocarstwem na Bliskim Wschodzie”[2].

Także po oświadczeniu doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Johna Boltona z 5 maja 2019 r., że „każdy atak na interesy Stanów Zjednoczonych lub na naszych sojuszników spotka się z nieubłaganą siłą” i że „Stany Zjednoczone nie dążą do wojny z irańskim reżimem, ale jesteśmy w pełni gotowi odpowiedzieć na każdy atak, czy to przez pełnomocników, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, czy regularną armię irańską”[3], Iran kontynuował ataki w regionie na siły USA i jego sojuszników.

Poniżej są główne operacje Iranu przeciwko silom USA i jego sojuszników w regionie:

 • 12 maja 2019: Iran zaatakował cztery tankowce w porcie Fudżajra w Zatoce Omanu niedaleko Cieśniny Ormuz.
 • 14 maja 2019: Wspierana przez Iran milicja Huti w Jemenie użyła dronów do uderzenia w strategiczne rurociągi naftowe w Janbu w Arabii Saudyjskiej.
 • 19 maja 2019: Rakieta wylądowała w pobliżu ambasady amerykańskiej w Zielonej Strefie Bagdadu.
 • 20 maja 2019: Dwa pociski Huti wycelowane w Mekkę zostały przechwycone nad Dżudda i Taif w Arabii Saudyjskiej[4].
 • 31 maja 2019: Czterech żołnierzy amerykańskich odniosło rany od bomby samochodowej w Afganistanie; czterech afgańskich cywilów zginęło, a inni zostali ranni.
 • 5 czerwca 2019: Rzecznik Huti, Jahja Saria oznajmił, że 20 posterunków saudyjskich na granicy saudyjsko-jemeńskiej zostały zaatakowane i przejęte[5].
 • 9 czerwca 2019: Huti ogłosili, że zaatakowali port Nadżran w Arabii Saudyjskiej przy użyciu dronów.
 • 12 czerwca 2019: Huti ogłosili, że zaatakowali cywilne lotnisko Abha w Arabii Saudyjskiej, 200 km od granicy jemeńsko-saudyjskiej, pociskiem samosterującym, raniąc 26 osób.
 • 13 czerwca 2019; Iran zaatakował tankowce japoński i norweski w Zatoce Omanu podczas wizyty w Teheranie japońskiego premiera, Abe Shinzo.
 • 15 czerwca 2019: Bomby moździerzowe zostały wystrzelone na bazę powietrzną Balad w północnym Bagdadzie, gdzie stacjonują wojska amerykańskie; rakiety katiusza zostały wystrzelone na dzielnicę Al-Dżadrija w centrum Bagdadu w pobliżu ambasady USA; pocisk został wystrzelony na inna bazę w pobliżu międzynarodowego lotniska w Bagdadzie[6].
 • 17 i 19 czerwca 2019: Arabia saudyjska oznajmiła, że przechwyciła drony Hutich nad swoim krajem[7].
 • 18 czerwca 2019: Dwie bomby moździerzowe wystrzelono na bazę Al-Tadżi w północnym Bagdadzie, gdzie stacjonują wojska USA[8].
 • 19 czerwca 2019: Rakieta katiusza została wystrzelona na kompleks pałacu prezydenckiego w Mosulu w północnym Iraku; w tym kompleksie stacjonują amerykańscy doradcy wojskowi[9].
 • 19 czerwca 2019: Rakieta katiusza została wystrzelona na kompleksy firm naftowych ExxonMobil, Shell i Eni SpA w Basra w południowym Iraku[10].
 • 19 czerwca 2019: Huti wystrzelili pocisk samosterujący na stację odsalania wody w Al-Szakik w południowej saudyjskiej prowincji Dżazan[11].

Mimo tego wszystkiego prezydent USA, Trump, zachowuje politykę nie reagowania na irańską agresję, choć publicznie oskarża Iran o dokonywanie ataków i powtarza, że „nie chce wojny” z Iranem[12].

Irańska interpretacja kroków USA jako słabości doprowadziła Iran do eskalacji prowokacji wobec Amerykanów do punktu zestrzelenia dzisiaj dronu U.S. MC-4Q Triton nad Zatoka Perską. Chociaż został zestrzelony nad wodami międzynarodowymi, generał Hossein Salami, dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), powiedział, że został zestrzelony, ponieważ przekroczył irański obszar powietrzny, i nazwał to przechwycenie „komunikatem” dla USA. Powiedział: „Strażnicy granic Iranu będą odpowiadali siłą na każdy obcy atak na tę ziemię. Granice są naszymi czerwonymi liniami. Każdy wróg, który atakuje te granice, nie powróci [do domu]. Niniejszym oświadczamy: nie prowadzimy wojny z żadnym państwem, ale jesteśmy gotowi na wojnę i dzisiejszy incydent był wyraźnym komunikatem. Wróg musi… respektować suwerenność, narodowe bezpieczeństwo i interesy narodu irańskiego”[13].

Dowódca IRGC, Salami (Źródło: Tasnimnews.com, 20 czerwca 2019)

Według oceny Iranu prezydent Trump nie odważy się działać przeciwko Iranowi, ponieważ wojna z Iranem zapewni, że nie zostanie ponownie wybrany. Dlatego Iran może bez obaw używać siły, bo Trump nie ma wyboru i musi poddać się żądaniom Iranu.


[1] President.ir/fa, June 1, 2019.

[2] Farsnews.com, June 2, 2019.

[3] Whitehouse.gov/briefings-statements/statement-national-security-advisor-ambassador-john-bolton-2, May 5, 2019.

[4] Al-Sharq Al-Awsat (London), May 21, 2019.

[5] Almasirah.net, June 5, 2019.

[6] Al-Sharq Al-Awsat (London), June 15, 2019.

[7] ’Okaz (Saudi Arabia), June 18, 2019; Al-Jazirah (Saudi Arabia), June 20, 2019.

[8] Farsnews.com, June 18, 2019.

[9] Farsnews.com, June 19, 2019.

[10] Farsnews.com, June 19, 2019.

[11] Alriyadh.com, June 20, 2019.

[12] Thehill.com/policy/defense/449109-pompeo-at-centcom-trump-does-not-want-war, June 18, 2019.

[13] Tasnim (Iran), June 20, 2019.