Przemawiając na imprezie zorganizowanej przez dżihadystyczną organizację pozarządową Al-Rehmat Trust w Peszawarze, stolicy prowincji Pakistanu Chajber Pasztunchwa, islamski uczony Maulana Muhammad Iljas Kasmi uzasadniał zabijanie Żydów dla obrony religijnej natury islamskiego państwa i powiedział: „Obrona Państwa Medyny polega na zabijaniu Żydów”.

Pakistańskie grupy islamistyczne i politycy głównego nurtu, tacy jak premier Imran Khan określają Pakistan jako Madina-e-Saani („Druga Medyna”), w znaczeniu, że Pakistan jest drugim islamskim państwem po założeniu pierwszego przez proroka Mahometa w Medynie w tym, co dzisiaj jest Arabią Saudyjską. Al-Rehmat Trust jest charytatywnym skrzydłem pakistańskiej organizacji dżihadystycznej, Dżaisz-e-Muhammad (JeM).

Przywódcą Dżaish-e-Muhammad jest Maulana Masood Azhar, jeden z trzech terrorystów uwolnionych przez Indie w zamian za uwolnienie pasażerów samolotu Indian Airlines porwanego do Kandaharu w 1999 r., kiedy talibowie mieli władzę w Afganistanie. Maulana Iljas Kasmi jest szefem wydziału da’wa („nauczanie religii”) w Al-Rehmat Trust.

Maulana Kasmi jest stałym mówcą na imprezach organizowanych przez Al-Rehmat Trust. Wygłaszając specjalne przemówienie na konkursie debat między madrasami w  Peszawarze, Maulana Iljas Kasmi zaprosił także setki ludzi do modłów, dżihadu i Kalima. „Kalima” odnosi się do słów oznajmiających o wierze w islam: ”Nie ma boga nad Allaha, a Mahomet jest jego wysłańcem”.

Według relacji z numerze tygodnika w języku urdu, ”Haftroza Al-Qalam” z 23-29 listopada 2018 r., Maulana Iljas Kasmi powiedział, że „’obrona Państwa Medyna polega na zabijaniu Żydów’. Następnie powiedział: ‘Muzułmanie! Studiujcie 10 lat medyńskiego życia pana [proroka Mahometa] z Państwa Medyna. Wtedy wy także, z wolą Allaha, dojdziecie do wniosku, że w Państwie Medyna żaden chrześcijanin, Żyd ani politeista nie będzie miał odwagi na machnięcie skrzydłami’”.

„A nawet jeśli jakiś Żyd wyciągnął ręce w Państwie Medyna, wtedy pan Państwa Medyna ogłaszał [militarną] operację przeciwko żydostwu” – powiedział Maulana Kasmi, jak informuje „Haftroza Al-Qalam”.

”Przykro powiedzieć, że dzisiaj podnosi się hasło przekształcenia państwa Pakistan w Państwo Medyna, ale mimo tego, kiedy dochodzi do sprawy honoru pana Państwa Medyny, to honor pana Medyny jest kiereszowany tylko z tego powodu, by Żydzi nie byli z nas niezadowoleni”, powiedział słuchaczom Maulana Iljas Kasmi.

Kontekstem wypowiedzi Maulany Kasmiego był wyrok pakistańskiego Sadu Najwyższego o uwolnieniu Aasii Bibi, chrześcijanki uwiezionej za bluźnierstwo o proroku Mahomecie. Chociaż Aasia Bibi nie jest Żydówką, wypowiedź Kasmiego niesie założenie, że Żydzi kontrolują Pakistan i byliby niezadowoleni, gdyby Aasię Bibi powieszono za bluźnierstwo.

Maulana Iljas Kasmi zaklinał swoich słuchaczy: ”Muzułmanie! Powiedzcie tym, którzy podnoszą tak zwane hasło [że Pakistan stanie się drugą Medyną], że nie pójdziemy na żaden kompromis przeciwko honorowi pana Państwa Medyna. I my, z wolą Allaha, bez szkodzenia pokojowi naszego kraju, Pakistanu, podpalimy parlamenty bluźnierców Proroka, odetchniemy dopiero po poświęceniu życia na rzecz godności Proroka”.

* Tufail Ahmad jest pracownikiem badawczym MEMRI Islamism and Counter-Radicalization Initiative