23 kwietnia 2019 r. agencja informacyjna ISIS, ‘Amaq, opublikowała oświadczenie na  Telegram[1] twierdzące, że skoordynowane zamachy na Sri Lance 21 kwietnia 2019 r. zostały dokonane przez wojowników ISIS. Oświadczenie brzmi: „Siły bezpieczeństwa do agencji ‚Amaq: Sprawcy zamachów na cywilów narodów koalicji i na chrześcijan na Sri Lance dwa dni temu są wojownikami Państwa Islamskiego”. Zwolennicy ISIS świętowali te zamachy przed publikacją o przyjęciu na siebie odpowiedzialności[2].

Z ostatniej chwili: 23 kwietnia 2019 r. ISIS opublikowało kolejne oświadczenie twierdzące, że niemal „1000 krzyżowców” zabito i zraniono w zamachach na Sri Lance. Oświadczenie nazywa siedmiu inghimasi (tj. uderzających głęboko) zamachowców: Abu ‚Ubaida, Abu Al-Muchtar, Abu Chalil, Abu Hamza, Abu Al-Bara’, Abu Muhammad i Abu Abdallah.

Według oświadczenia, Abu Hamza zaatakował St. Anthony’s Shrine w Colombo, gdzie detonował eksplozyjny pas wśród „wojowniczych chrześcijan”; Abu Chalil zdetonował swój eksplozyjny pas w kościele St. Sebastian w Negombo; Abu Muhammad zdetonował swój eksplozyjny pas w kościele Zion w Batticaloa; zaś Abu ‚Ubaida, Abu Al-Bara’ and Abu Al-Muchtar obrali za cel „zgromadzenia krzyżowców” w hotelach Shangri-La, Cinnamon Grand, i Kingsbury w Colombo, gdzie najpierw zdetonowali kilka IED, po czym zdetonowali swoje eksplozyjne pasy. ISIS powiedziało, że siódmy zamachowiec, Abu Abdallah, został zabity w starciu z kilkoma policjantami, z których kilku zabił w Dematagoda. ISIS pisze, że „w tych błogosławionych rajdach udało się zabić niemal 350 krzyżowców i zranić dodatkowych 650 wśród tych, którzy byli obywatelami krajów koalicji krzyżowców…”

ISIS opublikowało także zdjęcia zamachowców, które pokazują ośmiu mężczyzn, z których siedmiu jest zamaskowanych i jednego z odsłonięta twarzą, który stoi w centrum. Sądzi się, że tym mężczyzną jest Abu ‚Ubaida pseudonim Abu ‚Ubaida Al-Saylani pseudonim Zahran Hashim, znany kaznodzieja z radykalnej grupy islamskiej na Sri Lance, znanej jako „Narodowa Grupa Tawheed”. 23 kwietnia, przed oficjalnym przyjęciem odpowiedzialności przez ISIS, zwolennik ISIS opublikował trzy zdjęcia trzech uzbrojonych mężczyzn ze Sri Lanki, którzy, jak twierdził, byli trzema zamachowcami, którzy przeprowadzili ataki. Zdjęcia identyfikowały ich jako: Abu ‚Ubaida Al-Saylani, Abu Al-Mukhtar Al-Saylani i Abu Al-Bara’ Al-Saylani.[3]


[1] Source: Telegram, Nashir News Agency, April 23, 2019.

[2] See MEMRI JTTM report, ISIS Supporters Celebrate Easter Sunday Bombings In Sri Lanka, April 21, 2019.

[3] See MEMRI JTTM report ISIS Supporter Shares Photos Of Alleged Sri Lanka Bombers, April 23, 2019.