Poniższy raport jest gratisową próbką z MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj .

8 kwietnia 2013 r. Islamskie Państwo Iraku (ISI) – Al-Kaida w Iraku – opublikowało nagrane przesłanie dźwiękowe swojego przywódcy, Abu Bakra Al-Baghdadiego, w którym ogłosił on, że syryjska grupa dżihadystyczna Jabhat Al-Nusra (JN) jest jedynie przedłużeniem ISI w Syrii. Al-Baghdadi potwierdza, że Jabhat Al-Nusra otrzymuje co miesiąc fundusze z ISI. Al-Baghdadi oznajmił, że nie będzie się dłużej używać nazw ISI i JN, zamiast tego ogłosił oficjalne połączenie obu grup pod nazwą „Islamskie Państwo Iraku i Al-Szam”.

Wypowiedź Al-Baghdadiego trwa 21:30 i została opublikowana na wiodących forach dżihadystycznych.

Poniżej podajemy streszczenie:

Al-Baghdadi zaczyna swoją wypowiedź od oznajmienia o nadchodzących dobrych nowinach dla ummah. Przez następne dziesięć minut Al-Bagdadi mówi o ciągle zmieniającej się naturze grup dżihadu, a szczególnie o fakcie, że grupy dżihadu przechodzą przez etapy dojrzewania, które wymagają zmiany ich nazwy, żeby spełnić dyktowane przez rzeczywistość konieczności. Al-Bagdadi podaje ISI i jej poprzednie wcielenia jako przykład takiej ewolucji. ISI, mówi Al-Bagdadi, przeszło przez etap, na którym początkowo było nazywane Al-Tawhid Wal-Jihad, potem Al-Kaida w Mezopotamii, potem Majlis Shura Al-Mujahideen, a wreszcie uzyskało obecną nazwę Islamskiego Państwa Iraku. Al-Bagdadi mówi, że taka zmiana jest normalna i że muzułmanie, mimo emocjonalnego przywiązania do pewnych nazw, muszą podchodzić do takich zmian bez emocji. Powód koncentracji Al-Bagdadiego na kwestii zmiany nazw grup dżihadystycznych staje się jasny później w wypowiedzi, kiedy oznajmia nową nazwę dla ISI.

Al-Bagdadi mówi następnie, że ISI, idąc tą samą drogą ustaloną przez swoich poprzedników w sprawie wierności grupy doktrynie, która nie zważa na granice geograficzne ani przynależność etniczną, miało komórki szkolenia i pomocy działające w Syrii; komórki te jednak „czekały na szansę” rozszerzenia swoich operacji. Taka szansa nadeszła po rozpoczęciu rozlewu krwi w Syrii i kiedy Syryjczycy poprosili o pomoc, odpowiedziano na ich wezwanie. Dlatego, mówi Al-Bagdadi, ISI postanowiło odpowiedzieć na wezwanie o pomoc przez wyznaczenie „Julaniego” – chodzi o Abu Muhammada Al-Julaniego, przywódcę JN – na dowodzenie grupą w Syrii. Al-Bagdadi potwierdza, że Al-Julani istotnie był wysłany z Iraku wraz z grupą ludzi do Syrii, żeby spotkać się z wyżej wspomnianymi komórkami. Ponadto Al-Bagdadi mówi, że ISI dostarczyło JN planów i strategii działania potrzebnych w Syrii. Mówi także, że ISI dzieliło się równo funduszami z JN, przesyłając te fundusze co miesiąc.

Zwracając się do Syryjczyków Al-Bagdadi mówi, że oświadczenie o JN jako części ISI nie było ogłoszone wcześniej ze względów bezpieczeństwa oraz w celu dania Syryjczykom możliwości zobaczenia i oceny JN jako osobnej grupy, nie będącej częścią Al-Kaidy, zamiast postrzegania tej grupy oczyma uprzedzonych mediów.

Al-Bagdadi ogłasza następnie unieważnienie obu nazw ISI i JN, oznajmiając, że będą teraz połączone pod wspólną nazwą “Islamskiego Państwa Iraku i Al-Szam”.

Al-Bagdadi wzywa następnie uczonych islamskich, by dołączyli do mudżahedinów w Syrii, zapraszając równocześnie rozmaite grupy opozycyjne i plemiona do pracy nad podniesieniem sztandaru tawhid w Syrii i zaprowadzeniem szariatu.

Al-Bagdadi ostrzega Syryjczyków, by nie padli ofiarą demokracji, dodając, że demokracja nie powinna być rezultatem niekończącego się cierpienia i śmierci, przed którym jak dotąd stoją. Źródło: Al-Fida, 8 kwietnia 2013.