W sobotę 8 grudnia 2018 r. irański prezydent Hassan Rohani przemawiał na drugiej konferencji przewodniczących parlamentów Iranu, Rosji, Chin, Indii, Afganistanu i Pakistanu w Teheranie. Rohani, który przedstawił te kraje, a szczególnie Iran, jako ofiary zachodniego i amerykańskiego terroru, groził, że jeśli Europejczycy poprą sankcje USA na Iran i osłabią go, zaleje ich terror, narkotyki i uchodźcy.

Rohani uzasadniał rozlokowanie sił irańskich w różnych krajach Bliskiego Wschodu tym, że Iran jest odpowiedzialny za zatrzymanie terroru ISIS, a także za hamowanie ekstremizmu i przemocy w regionie i zatrzymanie dostaw narkotyków na Zachód. Jeśli Iran osłabnie, dodał, Europa zostanie zalana nową falą uchodźców.

Poniżej podajemy fragmenty jego przemówienia:

Rohani przemawia na konferencji (źródło: President.ir)

„Wydajemy około 800 milionów dolarów rocznie na zwalczanie [szerzenia się] narkotyków. Rezultaty tego wydatku gwarantują zdrowie narodów od Europy Wschodniej do zachodnich USA i od Afryki Północnej do Bliskiego Wschodu. Wyobraźcie sobie przez chwilę [co się stanie], jeśli będzie jeden wyłom w tej tamie, jaka nastąpi katastrofa [na Zachodzie]. Jesteśmy równie żarliwi w walce z terrorem i poświęciliśmy setki naszych elitarnych żołnierzy   [z IRGC Siły Kuds, rozlokowanych na całym Bliskim Wschodzie] w bezkompromisowej walce przeciwko przemocy i fundamentalizmu, i także wydajemy miliony dolarów rocznie. Gdybyśmy nie płacili tej ceny, region byłby świadkiem powstania i ekspansji barbarzyńskiego kalifatu ISIS na bardzo rozległym obszarze. Osiągnięciem [naszych] poważnych [wysiłków] jest ochrona ludzkiego życia na całym świecie, niezależnie od narodowości, rasy lub religii.

Nie oczekujemy, by ludzie Zachodu zapłacili nam za bezpieczeństwo i stabilność, jakich im dostarczamy, ale muszą wiedzieć, że narzucenie sankcji na Iran podważy naszą zdolność zwalczania [handlu] narkotykami i terroru. Ostrzegam tych, którzy przewodzą tym sankcjom, że jeśli nasza zdolność walki z narkotykami i terrorem u ich źródeł zostanie osłabiona w jakimkolwiek stopniu, staniecie przed lawiną narkotyków, uchodźców, bomb i terroru, przed którymi nie będziecie w stanie uciec bez szwanku. Jeśli Iran zostanie osłabiony sankcjami, wielu [na Zachodzie] nie będzie mogło żyć w bezpieczeństwie i spokoju, a jeśli ktokolwiek nie wierzy w nasze twierdzenia, powinni spojrzeć na mapę…”[1]  


[1] President.ir, December 8, 2018.