11 lutego 2016 r. w 37. rocznicę Rewolucji Islamskiej, rządowy kanał telewizyjny w języku urdu, Sahar TV, poświęcił stałą audycję Andaz-e-Jahan („Obyczaje świata”) na program pod tytułem „Rewolucja Islamska i fala przebudzenia islamskiego”. Ten nadawany w języku urdu kanał telewizyjny kieruje się do publiczności szyickiej w Pakistanie i Indiach..
Zrzut z ekranu z programu w irańskiej telewizji Sahar TV w języku urdu

Poniżej podajemy streszczenie i fragmenty programu [1]:

Od czasu Rewolucji Islamskiej w Iranie “fala przebudzenia islamskiego na świecie odradzała się i rosła z dnia na dzień”

Prezenter programu, Ali Abbas Rizvi, zaczął od stwierdzenia: „Pozdrowienia dla was wszystkich z okazji 37. rocznicy sukcesu Rewolucji Islamskiej. Dzisiejszy dzień zaznacza dominację wiary nad kufr [niewiarą]. Dzisiejszy dzień jest dniem zwycięstwa islamu nad ilhad [ ateizmem]. Dzisiejszy dzień jest dniem sukcesu uciskanych nad uciskającymi. Dzisiejszy dzień jest [dniem], kiedy naród irański stawia wyzwanie supermocarstwom na Zachodzie i na Wschodzie. Dzisiejszy dzień jest [dniem], kiedy istnienie mocarstw imperialistycznych podlega wstrząsom…

Od tamtego dnia do teraz fala przebudzenia islamskiego na świecie odradzała się i rosła z dnia na dzień. Historyczny dzień 11 lutego 1979 r., kiedy pod przewodnictwem Imama [ajatollaha Ruhollaha] Chomeiniego… naród Iranu zakończył na zawsze 2,5 tysiącletnią monarchię w Iranie i od tego dnia do dzisiaj Iran jest Iranem islamskim. Rewolucja Islamska nie była tylko rewolucją narodu. Rewolucja Islamska nie była zaledwie rewolucją polityczną. Rewolucja Islamska nie była o chleb, ubranie i dom… Z idei irańskiej Rewolucji Islamskiej nie tylko narody muzułmańskie, ale także wszystkie kochające wolność narody na świecie otrzymują intuicję, inspirację i odwagę”.

Następnie pokazano materiał zdjęciowy z obchodów tej rocznicy w całym Iranie, w tym zdjęcia z, jak powiedziano, wieców z ponad tysiąca miast i ponad czterech tysięcy wsi, w których uczestniczyły miliony. Według komentatora, tłumy krzyczały hasła o samostanowieniu, wolności i Republice Islamskiej. Komentator powiedział, że irański prezydent, Hassan Rohani, mówił im, że w Rewolucji Islamskiej 1979 r. „świat zobaczył, jak przywódca religijny [Imam Chomeini] może rządzić sercami ludzi także w czasach nowoczesnych… Jesteśmy świadomi, że Rewolucja Islamska nie jest po prostu rewolucją polityczną…”
Prowadzący program Ali Abbas Rizvi po lewej; gość pakistański Ali Raza Alvi po prawej

Według komentatora: „Na zakończenie wieców przyjmowano rezolucję, w której ostrzegano siły imperialistyczne, że jeśli spróbują grozić Iranowi lub go osłabić, to naród irański da swoim wrogom odpowiedź rozbijającą twarze”. W rezolucji powiedziano także: „Antyimperialistyczny naród irański uważa także teraz Amerykę za swojego największego wroga”. Uczestnicy wieców potępili Państwo Islamskie (ISIS) i inne grupy takfiri [tj. muzułmanów, którzy ogłaszają innych muzułmanów za apostatów] i wyrazili poparcie dla rządów Syrii i Iraku, jak również dla wspieranych przez Iran zbrojnych „grup ochotników”.

Prezenter programu: „Zostało wyjaśnione światu, że jeśli ktoś gdzieś ma złudzenie, że po [JCPOA – porozumieniu nuklearnym] w sercach narodu irańskiego zrodził się ciepły kącik dla sił imperialistycznych, to jest to tylko jego kaprys”

Po materiale filmowym prezenter Ali Abbas Rizvi powiedział: „I powietrze Republiki Islamskie Iranu wypełnione było przez godziny hasłami: 'Allah jest wielki, Śmierć Ameryce, Śmierć Izraelowi’ – i zostało wyjaśnione światu, że jeśli ktoś gdzieś ma złudzenie, że po porozumieniu nuklearnym w sercach narodu irańskiego zrodził się ciepły kącik dla sił imperialistycznych, to jest to tylko jego kaprys...

Następnie do programu włączyli się dwaj eksperci, profesor Ahmed Taimuri z Iranu i dziennikarz Ali Raza Alvi z Pakistanu. Profesor Taimuri powiedział: „Irańska Rewolucja Islamska nie jest ograniczona do Iranu. Irańska Rewolucja Islamska ma aspekty międzynarodowe”. Dodał, że stosunek narodu irańskiego do przywódcy [wyraźnie chodzi o irańskiego Najwyższego Przywódcę, Alego Chameneiego] frustruje nadzieje wrogów na osłabienie Iranu przez międzynarodowe sankcje ekonomiczne. „Rewolucja Islamska odniosła sukces pod wszystkimi względami, mimo faktu, że narzucili różne rodzaje sankcji i próbowali zmiażdżyć Iran na wiele sposobów” – dodał.Irański profesor Ahmed Taimuri

Dziennikarz Ali Raza Alvi, mówiący z Islamabadu, otrzymał pytanie od prezentera: „Jaki jest duch i motywacja, stojące za sukcesem Rewolucji Islamskiej także po 37 latach?” Alvi odpowiedział: “Także po 37 latach [od Rewolucji Islamskiej] trzecie lub czwarte pokolenie [Irańczyków] ma tę samą miłość i aprobatę rewolucji, jak mieli ich dziadowie”.

Stwierdzając, że mimo propagandy zachodniej Rewolucja Islamska została zaakceptowana przez masy irańskie, Alvi powiedział: “Istnieje coś w Rewolucji Islamskiej, co trzyma [masy] przywiązane do niej”, dodając, że jest to ideologia Rządów Prawoznawcy, która wiąże ich z Rewolucją Islamską. Powiedział: „Dzięki tej rewolucji honor islamu wzrósł na całym świecie”.

Poproszony o skomentowanie wpływu Rewolucji Islamskiej na kwestię palestyńską, Alvi powiedział, że kraje arabskie nie podnosiły kwestii palestyńskiej na różnych forach międzynarodowych i zachowywały o niej milczenie, jak gdyby chcąc pokazać, że nie mają współczucia dla dzieci palestyńskich zabijanych przez Izrael. Dodał: “Od Rewolucji Islamskiej w Iranie Iran był krajem, który najczęściej podnosił kwestię Palestyny. Ogólnie sądzono, że kwestia palestyńska jest sprawą Arabów i że najbardziej wpływa na Arabów”.


Przypis:

[1] Youtube.com/watch?v=PydoQdSK5DA, 11 lutego 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .