Po umieszczeniu na swoim blogu listu otwartego do irańskiego Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego z oskarżeniem, że w imieniu islamu kieruje przemysłem morderstw przeciwko narodowi irańskiemu, irański bloger Sattar Beheshti, lat 35, dostał informację od władz irańskich, że przekroczył wszelkie granice. Został aresztowany i w dziesięć dni później, 6 listopada 2012 r., poinformowano, że zmarł po torturach w więzieniu[1] .

Kiedy rozeszła się wiadomość o śmierci Beheshtiego, w następstwie międzynarodowej krytyki reżimu irańskiego, reżim został zmuszony do ogłoszenia, że bada tę sprawę. 13 listopada 2012 r. członek Komisji Bezpieczeństwa Narodowego Majlisu Hassan Asfari powiedział, że Beheshti zmarł z powodu „zatrzymania pracy serca”, ale przyznał, że na jego ciele znaleziono kilka siniaków i że są one badane obecnie przez „ekspertów medycyny sądowej”[2] . Członek Majlisu, Hamid Rasaei, zaprzeczył natomiast, że Beheshti został zabity przez siły bezpieczeństwa i powiedział, że to twierdzenie jest spiskiem mającym na celu złożenia winy na reżim, żeby wywołać zamieszki w społeczeństwie, które doprowadzą do powstania przeciwko reżimowi i nie pozwolą siłom bezpieczeństwa na działanie przeciwko kryminalistom[3] .Z blogu Beheshtiego: Po lewej, Beheshti; po prawej, Chamenei; szef sądownictwa ajatollah Sadeq Larijani i ofiary irańskiego systemu sądowniczego. W poprzek widać napis: „Rzeźnia w imię islamu”.

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty listu Beheshtiego do Chameneiego, zamieszczone na jego blogu 22 października 2012 r.[4]:

Beheshti do Chameneiego: Pana system sądownictwa “jest modelem rozlewu krwi i potworności”

Panie Chamenei, system sądownictwa Republiki Islamskiej jest niczym innym jak rzeźnią.

Panie Chamenei, 33 lata temu ustanowiono Republikę Islamską. Niebiański cud zstąpił na Iran i naród irański! Przez ten czas nie oszczędzono narodowi irańskiemu żadnego [rodzaju] ucisku, od terroru i horroru sianych w społeczeństwie przez siły bezpieczeństwa pana reżimu przez pozwy i groźby, do amputacji rąk i stóp oraz egzekucji wykonywanych przez system sądowniczy. Czy nie byłoby właściwe nazwać ten system sądowniczy rzeźnią?

22 października 2012 r. poinformowano, że dokonano egzekucji 10 ludzi. To była szokująca wiadomość! W ciągu jednego dnia odebrano życie 10 ludziom. Takie haniebne czyny dokonywane są tylko w kanibalistycznych, dyktatorskich reżimach – jak reżim Republiki Islamskiej! I pod dyktatorskimi rządami pana reżimu, który jest modelem rozlewu krwi i potworności.

„Widzę pana i pana system sądowniczy – pana rzeźnię – jako artystę w sztuce mordowania”

Panie Chamenei, [w Iranie] ludzie są aresztowani, a potem poddani serii tortur, aż przyznają się do przestępstw, których nie popełnili. Na ich ciele gasi się palące się papierosy; przypala ich się gorącym żelazem, głowy wpycha się do toalet pełnych ekskrementów, aż przyznają się do grzechów, których nigdy nie popełnili.

Po wydaniu wyroku opartego na tym przyznaniu, stosuje się prawa szariatu i Bożej religii!… Czy jest to religia Boga – czy jest to [jedynie] przemoc w imię religii Boga, której celem jest pozostanie przy władzy?

Panie Chamenei: jako Irańczyk widzę pana i pana system sądowniczy – pana rzeźnię – jako artystę w sztuce mordowania. Proszę mi wierzyć [kiedy mówię], że uważam, iż jest pan artystą.Z blogu Beheshtiego: „Ciemiężyciele narodu irańskiego” – na prawo Najwyższy Przywódca Ali Chamenei; od góry do dołu: redaktor naczelny Kayhan Hossein Shairatmadari, były funkcjonariusz IRGC Saeed Qasemi i szef sztabu armii irańskiej Hassan Firouzabadi.

Rodziny więźniów napisały do pana wiele listów i zbierały się przed bramą pana pałacu, próbując wnosić odwołanie od wyroków na swoich bliskich – i co pan powiedział?

Pan, który nazywa siebie przywódcą wiernych i prawowitym reprezentantem Boga, pan, który widzi siebie jako kochającego wszelkie stworzenie – czy kiedykolwiek uczynił pan wysiłek, by porozmawiać z tymi rodzinami lub odpowiedzieć na ich listy?…

Czy nie jest to sztuka, która daje wystawy znęcania się i mordowania narodu? Czy zgadza się pan na wyroki i [metody] wymuszania przyznania się? Jeśli tak, to dlaczego nie ogłosi pan zgody na takie zachowanie… a jeśli nie, dlaczego nie wyrazi pan żalu?

Panie Chamenei: gdyby wszystkie wyroki były poprawne, a zeznania wszystkich więźniów składane bez tortur, to ani jeden z nich nie zostałby uznany za winnego! Czy prawdziwymi winnymi nie jesteście pan i niekompetentni szefowie pana reżimu?!…

„Pan i duchowni-pasibrzuchy… mówicie, że modlitwą można rozwiązać wszystkie problem – ale po 33 latach modłów przez wszystkich, dlaczego Iran stoi nad przepaścią?”

Pan i duchowni-pasibrzuchy… mówicie, że modlitwą można rozwiązać wszystkie problemy – ale po 33 latach modłów przez wszystkich, dlaczego Iran stoi nad przepaścią?

Przez 33 lata zmuszaliście ludzi, by kierowali swoje prośby do [grobów] imamów zamiast do władz! Gdyby imamowie i Bóg tworzyli miejsca pracy dzięki modłom, to jaka jest potrzeba rządu i reżimu? Zabraliście dla siebie majątek narodu!

Jeśli reżim ma spełniać potrzeby ludzi, to dlaczego milczycie o własnej niekompetencji i nieudolności? Dlaczego po prostu nie ustąpicie [ze stanowisk]?

„Wszystkie wyroki i wszystkie egzekucje przeprowadzone przez wasz rzeźnicki reżim nie były [dokonane] z pragnienia sprawiedliwości – ale miały na celu terroryzowanie ludzi”

Wszystkie wyroki i wszystkie egzekucje przeprowadzone przez wasz rzeźnicki reżim nie były [dokonane] z pragnienia sprawiedliwości – ale miały na celu terroryzowanie ludzi! Żeby nikt nie narzekał! Jak długo będzie trwał ten ucisk?

…Po 33 latach… krew narodu irańskiego ścieka z waszych szponów. To jest hańba i intryganctwo, które teraz są ujawniane.

I na koniec, chcę zwrócić się do wszystkich w Iranie i poza Iranem: jak długo pozostaniecie neutralni i milczący?… Jak długo będziecie mieć nadzieję na reformy? Musimy zjednoczyć się dzisiaj – żebyśmy nie żałowali jutro…

Moje życie jest dla Iranu…[1] Kaleme.com (Iran), November 6, 2012.

[2] Press TV (Iran), November 13, 2012.

[3] Nasimonline.ir, November 17, 2012.

[4] http://magalh91.blogspot.sk/2012/10/blog-post_9713.html . In another post, dated October 4, 2012, Beheshti stated that the blame for Iran’s degradation must be assigned to Khamenei, and not only Iranian President Mahmoud Ahmadinejad, explaining that it is Khamenei who determines the regime’s foreign policy, and therefore he who disburses „the expenses of the [IRGC] Qods Force, economic and logistical aid to Hizbullah forces in Lebanon, and, recently, $10 billion to Bashar Al-Assad for the slaughter of the Syrian people, while the Iranian people lives in teeming poverty.” http://magalh91.blogspot.co.il/2012/10/blog-post_4.html .