Przed przemówieniem prezydenta USA, Donalda Trumpa 13 października 2017 r. o jego “nowej strategii irańskiej” i w świetle spekulacji w mediach, że może ogłosić decyzję o wciągnięciu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC) na listę organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu, rzecznicy irańscy, a szczególnie dowódcy IRGC, grozili ostrą irańską reakcją przeciwko USA, gdyby to zrobił. W dodatku do gróźb o silnym ataku militarnym na amerykańskie interesy i bazy na Bliskim Wschodzie, nastąpił również gwałtowny wzrost wyzwisk wobec Trumpa i jego administracji.  

Kiedy Trump powstrzymał się przed ogłoszeniem o uznaniu IRGC za organizację terrorystyczną, ale zadowolił się ogólnymi uwagami o planach narzucenia nowych sankcji, najwyraźniej celujących w funkcjonariuszy IRGC, irańscy rzecznicy powiedzieli, że groźby dowódców były skuteczne i odstraszyły Trumpa od dokonania tego posunięcia.

Poniżej przedstawiamy wybór najbardziej znaczących oświadczeń w tej sprawie przedstawicieli irańskich oraz irańskiej prasy.

Dowódca IRGC Dżafari: USA będą musiały usunąć swoje bazy poza 2000 kilometrów zasięgu naszych pocisków

Dowódca IRGC Ali Dżafari powiedział 8 października: “Jeśli nowe prawo amerykańskie o sankcjach [skierowanych na IRGC] będzie wprowadzane w życie, Ameryka będzie musiała przenieść swoje bazy wojskowe poza 2000 kilometrowy zasięg pocisków Iranu. Krążą pogłoski, że administracja USA jest niemądra i chce uznać IRGC za organizację terrorystyczną. Jeśli to prawda, IRGC uzna armię amerykańską na całym świecie , a szczególnie na Bliskim Wschodzie za towarzyszy broni ISIS… Nowe sankcje Ameryki położą kres jakiejkolwiek współpracy [między Ameryką a Iranem]. Te sankcje w pełni kompletują nasze doświadczenie z JCPOA, a mianowicie [potwierdzają], że Ameryka używa rozmów jako środków nacisku i wrogości, nie zaś jako środków ku wzajemnej kooperacji i rozwiązaniu problemów”[1].

Zastępca dowódcy Sił Kuds, Kaani: Wysyłamy takie samochwały jak Trump do grobów

Kilka godzin przed przemówieniem Trumpa zastępca dowódcy Sił Kuds, Esmail Kaani powiedział: “Trump powinien wiedzieć, że wysłaliśmy wielu takich samochwałów jak on do grobów i że bardzo dobrze wiemy jak walczyć z Ameryką”[2].

Irański ambasador w Londynie, Baeidinedżad: Trump nie ośmielił się wpisać IRGC na listę terroru

Po przemówieniu Trumpa rzecznicy Iranu wygłosili zwycięskie wypowiedzi, mówiąc, że ostrzeżenia i groźby Iranu odstraszyły Trumpa od uznania IRGC za organizację terrorystyczną. Hamid Baeidinedżad, ambasador Iranu w Londynie i były członek irańskiego zespołu negocjacyjnego na rozmowy nuklearne, tweetował 15 października: “Trump uczynił ważne przyznanie, a mianowicie, że Iran jest najbardziej wpływowym graczem w regionie. W końcu nie udało mu się anulować JCPOA ani nie ośmielił się włączyć IRGC na listę organizacji terroru”[3].

’Kayhan’: Siły USA wkrótce będą musiały opuścić swoje bazy z powodu IRGC

Gazeta “Kayhan” z 14 października: “Wbrew obietnicom, że IRGC zostanie włączony na listę organizacji terroru Trump wyraźnie wycofał się z tej pozycji. To wycofanie się może być tylko bezpośrednim rezultatem ostatniej groźby IRGC, że będzie [miał] odpowiednią odpowiedź [na takie posunięcie]”[4]. Następnego dnia w „Kayhan” napisano, że “nie potrwa długo, a zobaczymy siły amerykańskie zmuszone do opuszczenia swoich stałych i tymczasowych baz i przekazania ich rządom w regionie dzięki sile IRGC i stowarzyszonych z nim milicji ludowych”[5].

Zastępca dowódcy IRGC Salami: Ameryka prosi swoich sojuszników o pomoc w kontrolowaniu nowych sił, co dowodzi jej bezradności w obliczu islamskiej rewolucji

Zastępca dowódcy IRGC Hossein Salami powiedział 18 października: “Nigdy nie zostaniemy pokonani przez naszych wrogów i to jest prawda… Wróg chce izolować Iran, ale przemówienie Trumpa izolowało [zamiast tego] Amerykę… Nie ma więcej mowy o tym, że opcja militarna jest na stole… Gdy tylko amerykański prezydent mówi w ten sposób, jego sekretarz stanu [Rex Tillerson] i sekretarz obrony [James Mattis] upokarzają go, a nawet Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie chce dać mu pozytywnej odpowiedzi…

Dzisiaj Ameryka prosi swoich sojuszników o pomoc w kontrolowaniu nowych sił, co wskazuje na jej bezradność w obliczu Islamskiej Rewolucji [Iranu]. Niektórzy sądzą, że wypowiedzi Trumpa będą naciskami na Iran, ale po jego przemówieniu [stało się jasne, że]  Iran i Teheran są jak ocean i że jego wypowiedzi nie mają w ogóle żadnego efektu, tak jak kamyczki wpadające w wielki ocean”[6].

Sekretarz Rady Ustalania Porządku, Rezai: We Are Very Proud That Trump Is Against Us

Sekretarz Rady Ustalania Porządku, Mohsen Rezai powiedział 18 października: „Głupi prezydent jest bardziej niebezpieczny niż szalony… Dzisiaj stoimy przed człowiekiem, który jest pośmiewiskiem całego świata. Jesteśmy dumni, że Trump jest przeciwko nam. Ktokolwiek chce poznać Iran, powinien widzieć, kto mu się sprzeciwia.”[7]

 

[1] Asr-e Iran (Iran), October 8, 2017.

[2] Tasnim (Iran), October 13, 2017.

[3] Twitter.com/baeidinejad, October 15, 2017.

[4] Kayhan.ir, October 14, 2017.

[5] Kayhan.ir, October 15, 2017.

[6] Tasnim (Iran), October 18, 2017.

[7] ISNA (Iran), October 18, 2017.