W artykule z 11 października 2023 r. na irańskiej stronie internetowej Asr-e Iran wezwano oficjeli reżimu, dając do zrozumienia, że chodzi o ideologicznych ekstremistów, by powstrzymali swoje uczucia i nie wypowiadali się na temat powiązań Iranu z „konfliktem Hamas-Izrael” z obawy przed zaszkodzeniem irańskim interesom narodowym. W artykule zalecono, aby nie odchodzili od oficjalnego stanowiska wyznaczonego poprzedniego dnia, 10 października przez irańskiego najwyższego przywódcę Alego Chameneiego, według którego Iran jest dumny z palestyńskiego ruchu oporu, który przeprowadził atak na Izrael i zachęca do jego kontynuowania, ale Iran nie był w to zaangażowany.

W artykule zatytułowanym „Uważaj na samobójczy gol w konflikcie Hamas-Izrael” wyjaśniono, że Izrael starał się wykazać, że to Iran dokonał tych czynów, żeby zmobilizować przeciwko niemu światową opinię publiczną oraz w celu ukrycia własnej porażki w kontaktach z Hamasem. Stwierdzono, że najlepiej będzie, jeśli część oficjeli reżimu odłoży na bok swoje uczucia podczas konfliktu między Hamasem a Izraelem, nie odejdzie od oficjalnego punktu widzenia reżimu, że nie są w to zamieszane ręce irańskie i nie będzie konstruować żadnych teorii, ponieważ Izrael chce, aby ta wojna dosięgła Teheranu.

Należy zauważyć, że w swoim artykule redakcyjnym z 10 października 2023 r. tuba reżimu, gazeta „Kayhan” była dumna z zaangażowania Iranu w atak palestyńskiej grupy oporu Hamas na Izrael. Przypisuje planowanie ataku dowódcy Sił Kuds IRGC Kasemowi Solejmaniemu przed jego zabójstwem w styczniu 2020 r. w wyniku amerykańskiego nalotu i stwierdza, że ​​irański najwyższy przywódca Ali Chamenei powiedział w przemówieniu z sierpnia 2023 r., że na horyzoncie widać wielkie zwycięstwo (zobacz specjalny komunikat MEMRI nr 10857 – Tuba irańskiego reżimu, gazeta „Kayhan”: Iran to umysł i ręce stojące za Hamasem; operacja „Powódź Al-Aksa” została zaplanowana i zorganizowana przez dowódcę Siły Kuds, Kasema Solejmaniego zanim został zabity)

Irański najwyższy przywódca Ali Chamenei z dowódcą Siły Kuds Kasemem Solejmanim (Źródło: English.khamenei.ir, 3 stycznia 2020)

Poniżej tłumaczenie artykułu:

Asr-e Iran: „Uważajcie na samobójczego gola w konflikcie Hamas-Izrael”

Po tym, jak Hamas uderzył w Izrael, przywódcy tego [izraelskiego] reżimu desperacko szukają partnera Hamasu [w ataku] i myślą, że mogą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, wciągając stopę Iranu w środek tej historii.

Pierwszym ciosem [Izraela] [w tych wysiłkach zrzucania winy na Iran] jest zmniejszenie presji opinii publicznej dotyczącej słabości izraelskiego wywiadu i jego niezdolności do rozprawienia się z Hamasem. Oni [Izrael] chcą zasugerować, że to Iranowi udało się [przeprowadzić atak], a nie Hamasowi.

Drugi cios nastąpi, gdy [Izraelowi] uda się zmobilizować świat przeciwko Iranowi – temu samemu Iranowi, któremu po porozumieniu nuklearnym udało się przeciwstawić światowemu konsensusowi, a nawet sprawił, że Ameryka poczuła się osamotniona na kilku forach międzynarodowych. Nikt nie wspiera USA przeciwko Iranowi.

W międzyczasie niektórzy ludzie muszą uważać, by nie strzelać sobie samobójczego gola – ludzie, którzy mówią wszystko, co im przyjdzie do głowy, bez związku ze światową rzeczywistością polityczną.

Najwyższy Przywódca [Chamenei] wyraźnie stwierdził wczoraj [10 października]: „Mylą się ci, którzy mówią, że niedawna bohaterska [operacja] jest owocem pracy nie-Palestyńczyka [tj. Irańczyka]”. Oznacza to, że Iran nie wejdzie do gry, którą stworzył Izrael.

W ostatnich dniach francuski prezydent ogłosił: „Nie rozważam bezpośredniego zaangażowania Iranu w atak Hamasu, ponieważ nie mamy na to oficjalnych dowodów”. Ten język mówi, że [Izraelczycy] szukają pretekstu do stworzenia niebezpiecznej gry przeciwko Iranowi.

W obecnych warunkach najlepiej byłoby, gdyby tylko oficjalne czynniki w kraju wyrażały opinię na temat Palestyny ​​i Izraela. W tych latach widzieliśmy, jak kilka czynników politycznych i religijnych spowodowało, że kraj zapłacił cenę za swoje oświadczenia i mam nadzieję, że w tym przypadku przedłożą interesy kraju nad [swoje] uczucia.

W tym czasie rozpoczęła się zacięta wojna medialna przeciwko Iranowi. [Izraelczycy] skupiają całą swoją uwagę na platformach, na których udało im się coś zyskać.

Przez ten czas wystarczająco ucierpieliśmy z powodu samobójczego gola niektórych nurtów [politycznych] [w Iranie]. Historia ataku na ambasadę Arabii Saudyjskiej [przeprowadzonego przez irański tłum w 2016 r., po którym Arabia Saudyjska zerwała stosunki z Iran do 2023 r.] wciąż nie została wymazane z naszej pamięci. Cena, jaką ta błędna decyzja kosztowała państwo, była nie do naprawienia. Przykładem tego byli ludzie, którzy latami czekali na przybycie do Domu Bożego [tj. pielgrzymkę do Mekki] i nie mogli tego zrobić i być może opuścili ten świat, nie urzeczywistniając swojego życzenia.

W tym wrażliwym momencie lepiej, aby ci, którzy zawsze machają językiem, nie odbiegali od oficjalnego punktu widzenia reżimu i nie tworzyli własnych teorii.

Izrael chce, aby ogień ataku Hamasu dotarł do serca Bliskiego Wschodu [tj. Iranu], a hart ducha pomoże ugasić ten płomień. Zatem proszę, w tym czasie zachowujmy milczenie. [1]


 

[1] Asr-e Iran (Iran), October 11, 2023.