Na konferencji prasowej w Stambule 21 października 2015 r. dwóch posłów do parlamentu tureckiego z ramienia głównej partii opozycyjnej Turcji, Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), Eren Erdem i Ali Seker, twierdzili, że atak bronią chemiczną w sierpniu 2013 r. na przedmieście Damaszku, Ghouta, w którym zginęły tysiące cywilów, był dokonany nie przez reżim Assada, ale przez ISIS, zaś gaz użyty w tym ataku był wyprodukowany w Turcji i dostarczony tej organizacji z wiedzą rządu AKP. Powiedzieli następnie, że rząd poinstruował prokuratora tureckiego, by zamknął dochodzenie w tej sprawie i oskarżyli rząd o udział w zbrodniach przeciwko ludzkości.

Poniżej podajemy szczegóły.

Posłowie CHP, Eren Erdem id Ali Seker na konferencji prasowej (Zdjęcie: Todays Zaman, 21 października 2015)

Erdem i Seker powiedzieli, że biuro prokuratora generalnego w Adanie rozpoczęło dochodzenie w sprawie podejrzeń, że broń chemiczna była dostarczona z Turcji za pośrednictwem kilku biznesmenów organizacjom dżihadystycznym, które dołączyły do ISIS w Syrii. Akt oskarżenia przeciwko podejrzanym zawierał także zarzuty wobec rządu.

Według posłów prokuratorzy ustalili, że podejrzani dostarczyli państwowemu przedsiębiorstwu, Turecka Korporacja Przemysłów Mechanicznych i Chemicznych (MKE) surowców, które sprowadzili zza granicy, a których część korporacja użyła do wyprodukowania gazu trującego. Rakiety użyte do wystrzelenia kapsuł z gazem trującym także wyprodukowano w Turcji. Stwierdzono też, że między Arabią Saudyjską i Turcją zaszły transakcje finansowe dotyczące tych materiałów.

Trzymając dokumenty liczące 190 stron Erdem powiedział, że biuro prokuratora przeprowadziło szczegółową inwigilację techniczną i podsłuchową i powiedział: „To wszystko jest w tych aktach. Wszystkie szczegóły i nagrania są tutaj, o tym, jak sarin został wyprodukowany w Turcji i dostarczony terrorystom. Ich rozmowy telefoniczne ujawniają wszystkie szczegóły, włącznie z ich adresami”. Następnie Erdem powiedział, że popełniono zbrodnię przeciwko ludzkości i że odpowiedzialni za nią są rząd AKP i ówczesny premier Erdogan, którzy dostarczyli gaz sarin terrorystom z ISIS. Twierdził następnie, że pracownicy rządu AKP nakazali Mehmetowi Arikanowi, prokuratorowi Adany, który prowadził tę sprawę, „zamknięcie sprawy”, że wezwał go także ówczesny minister sprawiedliwości, Bekir Bozdag, i zażądał, by w przyszłości informowano go zanim takie dochodzenie zostanie otwarte przeciwko jakiejkolwiek organizacji islamskiej.

Saker powiedział, że rząd w sposób wprowadzający w błąd zapewniał, że sarin użyty w tym ataku dostarczyła Rosja i że został on użyty przez Assada, żeby sprowokować amerykańską interwencję militarną w Syrii do obalenia reżimu Assada, zgodnie z planem politycznym ówczesnego premiera Erdogana. Podkreślił także, że akt oskarżenia i dowody w nim zawarte dokumentują zbrodnię wojenną, która została popełniona w granicach Republiki Tureckiej. Żaden rząd, powiedział, nie może mieć pozwolenia na wysyłanie broni i gazu sarin do innego kraju w celu obalenia jego rządu. Jeśli miliony Syryjczyków stukają teraz do drzwi Turcji i Europy i jeśli morze wyrzuca na brzeg ciało małego chłopca-uchodźcy, Aylana, odpowiedzialność spoczywa na tych, którzy wysłali tę broń. „Któregoś dnia ludzkość pociągnie do odpowiedzialności [ówczesnego] premiera [Erdogana] i ministra sprawiedliwości [Bozdaga]” – oznajmił.

Niezależna gazeta opozycyjna, “Cumhuriyet”, opublikowała domniemany transkrypt niektórych nagranych rozmów między podejrzanymi w tej sprawie, w których mówią oni, że dostarczenie chemikaliów, które określają mianem “wody mineralnej”, przez granicę turecką przeszło gładko i funkcjonariusze nie robili problemów. Gazeta informuje następnie, że wszystkich 13 podejrzanych, których aresztowano początkowo, uwolniono 1 lipca 2013 r. po zamknięciu sprawy przez rząd i pozwolono na swobodny wyjazd do Syrii [1].

Media informowały także, że pochodzenie gazu sarin użytego w tym ataku, było przedmiotem dochodzenia ONZ i że raport w tej sprawie wkrótce zostanie opublikowany [2].

Przypisy:

[1] “Cumhuriyet”, 21 października 2015.
[2] “Cumhuriyet, Todays Zaman”, 21 października 2015

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .