Tuż przed objęciem stanowiska przez nowego ambasadora Arabii Saudyjskiej w Teheranie Abdullaha bin Sauda Al-Anziego, po siedmiu latach od zerwania stosunków saudyjsko-irańskich, irański serwis informacyjny Noandish.com („Nowe myślenie”) opublikował 9 września 2023, wideo irańskiego profesora Gholamrezy Kasemiana, dyrektora biblioteki, muzeum i archiwów Madżlis oraz eksperta ds. religii dla irańskiej telewizji. Na nagraniu Kasemian stwierdza, że ​​Iran będzie prowadził wojnę z Arabią Saudyjską, aby podbić „główną Kibla” – czyli meczety Mekki – i że Ukryty Imam objawi się tam ponownie. Powiedział także, że „Izraelowi pozostały tylko trzy lata istnienia” i dokona „samozniszczenia”.

Wideo opublikowane 26 sierpnia 2023 r. na stronie internetowej Sarcheshmeh Nour, Kompleksu Kulturalnego Upamiętniającego Męczenników Rewolucji Islamskiej, gdzie Kasemian wygłasza swoje wykłady i gdzie są one publikowane. Kompleks Kulturalny, będący pod nadzorem irańskiej organizacji propagandowej reżimu, działa w Teheranie od 2012 roku, a jego celem jest „zachowanie w społeczeństwie kultury poświęcenia i męczeństwa oraz przekazywanie wysokich wartości Rewolucji Islamskiej” społeczeństwu irańskiemu. [1]

Golamreza Kasemian został mianowany dyrektorem biblioteki Madżlisu w 2020 r. przez spikera Madżlisu, Mohammada Baghera Kalibafa, z którym jest powiązany. [2] Kasemian jest absolwentem Uniwersytetu Technologii i Inżynierii Lądowej Szarif oraz profesorem trzech uniwersytetów: Politechniki Amirkabir, Uniwersytetu Szarif oraz Irańskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

Mohammad Bagher Kalibaf (z prawej) ze swoim współpracownikiem Gholamrezą Kasemianem (Źródło: Noandish, 9 września 2023 r.)

Aby obejrzeć klip MEMRI TV z wypowiedziami Kasemiana, kliknij tutaj lub poniżej:

Izrael dokona „samozniszczenia” w ciągu trzech lat

Gholamreza Kasemian: To naprawdę jest to, co powiedział Przywódca – że osiągnęliśmy szczyt. Pokażę wam okazję. Izraelowi pozostały tylko trzy lata istnienia. Nie ma nawet potrzeby wojny. [Koran mówi: ] „Niszczą domy własnymi rękami”. [Izrael] ulegnie samozniszczeniu. Są teraz wszelkiego rodzaju oznaki jego [nieuchronnej] zagłady. Co u licha zrobimy, kiedy to się stanie?

„Zmierzymy się z Arabią Saudyjską w ostatecznej wojnie” – wojnie, która „doprowadzi do podboju głównej Kibla – i ukryty imam objawi się tam ponownie”

Są kwestie Koranu, o których nie należy rozmawiać otwarcie. Tylko między nami mogę potwierdzić, że Arbaeen [Pielgrzymka] w tym czasie będzie niezwykle chwalebna i przyciągnie uwagę całego świata. Z kim zmierzymy się w ostatecznej wojnie? Z Hedżazem. Z Arabią Saudyjską, czyli Ameryką Półwyspu [Arabskiego]… Doprowadzi to do podboju głównej Kibla i Ukryty Imam objawi się tam ponownie.

Broń, którą kupują Saudyjczycy, „zostanie przechwycona przez mudżahedinów”

Ponieważ o tym wiedzą, mają snajperów w całym Masjid Al-Haram. Przywódca [Chamenei] gdzieś to powiedział, ale nigdy tego nie powtórzył. Powiedział, że to nie problem, że Saudyjczycy kupują dużo broni, ponieważ ta broń zostanie przechwycona przez mudżahedinów [bojowników Iranu].

Ambasador Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Saud Al-Anzi (po lewej) składa listy uwierzytelniające ministrowi spraw zagranicznych Iranu Abdollahianowi (źródło: Fars, Iran, 10 września 2023 r.)


[1] Sarcheshmeh.org/about-us.

[2]  Noandish.com, september 9, 2023.