Jeszcze zanim tekst został opublikowany, plan pokojowy administracji Trumpa dla Bliskiego Wschodu, znany jako „Umowa Stulecia” napotkał ostry sprzeciw ze strony Autonomii Palestyńskiej (AP) z uzasadnieniem, że nie promuje pokoju, ale stara się wyeliminować palestyńską tożsamość narodową i palestyńskie państwo oraz obalić palestyńskie kierownictwo[1]. Przedstawiciele i rzecznicy AP przypuścili osobiste ataki na członków amerykańskiej administracji, którzy promują tę umowę. Na przykład, minister spraw zagranicznych AP nazwał doradcę i zięcia Trumpa, Jareda Kushnera, „politycznym nowicjuszem, który czyta historię izraelskimi oczyma”[2]. W artykule redakcyjnym gazety AP „Al-Hayat Al-Jadida” porównano prezydenta USA, Donalda Trumpa, do „ostatniego cesarza rzymskiego, Nerona, który spalił Rzym, by drogi więcej do niego nie prowadziły…”[3] Publicysta „Al-Hayat Al-Jadida”, ‚Omar Hilmi Al-Ghoul nazwał Trumpa „hańbą Ameryki i jej narodu”, pisząc, że jego „populistyczna polityka” jest „niebezpieczna dla USA i całego świata[4].

Ostrą krytykę umowy i jej orędowników wygłosił także Fatah, którego przewodniczącym jest palestyński prezydent Mahmoud Abbas. Niedawno ruch ten ogłosił rozpoczęcie „narodowej kampanii udaremnienia Umowy Stulecia”[5]. Oświadczenie w imieniu kampanii, zamieszczone także na oficjalnej stronie Facebooka Fatahu, stwierdza, że jej celem jest „wyjaśnienie niebezpieczeństw, jakie stanowi ta umowa, która jest znana jako zła umowa, i wyjaśnienie, jak może ona zniszczyć naszą narodową sprawę [przez] proponowanie alternatywnych rozwiązań, które omijają wieczne prawa narodu palestyńskiego [na rzecz] humanitarnych gestów i ekonomicznych kuszących perspektyw”. W oświadczeniu czytamy dalej, że Umowa Stulecia jest amerykańską próbą „narzucenia [Palestyńczykom” wizji izraelskiego państwa okupacyjnego i zakończenia marzenia o państwie palestyńskim i o narodowej niepodległości”[6].

Rzecznik Fatahu, Osama Al-Kawasmeh, oświadczył, że ruch popiera tę kampanię i wezwał Palestyńczyków, by włączyli się w jej działania „w terenie i w mediach, i w każdym języku, w celu dania wyrazu [protestowi] narodu palestyńskiego, który nie zaakceptuje poddania się i hańby”[7]. Ponadto, po rozpoczęciu kampanii, członek komitetu centralnego Fatahu, Dżamal Muhaisin, spotkał się z przewodniczącymi oddziałów ruchu na Zachodnim Brzegu w celu przygotowania „Marszu Odmowy Umowy Stulecia”[8] a także ogłosił, że protesty odbędą się w Ramallah 28 lipca 2018 r. przeciwko „amerykańskiej zbrodni naszej ery”[9].

Jak powiedziano powyżej, jako część promowania kampanii przeciwko Umowie Stulecia Fatah opublikował kilka plakatów przeciwko umowie i jej orędownikom. Poniżej podajemy kilka przykładów zamieszczonych na stronie Facebooka Fatahu[10]:

„Palestyna nie jest na sprzedaż”

„Umowa Stulecia nie zablokuje woli Palestyny”

„Słońce znowu wstanie i ten naród pogrzebie Umowę Stulecia”

„Umowa Stulecia będzie obalona; prawo powrotu wkrótce będzie zrealizowane”

„Prawo powrotu jest wieczne i nie można z niego zrezygnować; precz z Umową Stulecia”

„NIE dla projektu oddzielenia [Zachodniego Brzegu od Gazy] i pogłębienia [wewnątrz palestyńskiego] rozłamu”


[1] See statements by Nabil Abu Rudeina (Al-Hayat Al-Jadida, PA, June 27, 2018) and by Saeb Erekat (Al-Hayat Al-Jadida,PA, June 24, 2018).

[2] Wafa.ps, June 25, 2018.

[3] Al-Hayat Al-Jadida (PA), June 21, 2018.

[4] Al-Hayat Al-Jadida (PA), June 26, 2018.

[5] Al-Hayat Al-Jadida (PA), June 27, 2018.

[6] Facebook.com/officialfateh1965, July 27, 2018.

[7] Wafa.ps, June 26, 2018.

[8] Fatehorg.ps, June 27, 2018.

[9] Fatehmedia.ps, June 27, 2018.

[10] Facebook.com/officialfateh1965, July 27, 2018.