Dr Hamed Abdel-Samad jest egipsko-niemieckim politologiem i pisarzem. W 2013 r. duchowny egipski wezwał do zabicia go za herezje za jego wypowiedzi o islamie.[i] Seria wykładów dra Abdel-Samada jest dostępna na jego kanale YouTube, Box of Islam, założonym w 2015 r. i ma blisko 11 milionów widzów. W dwóch klipach MEMRI TV poniżej, wziętych z tej serii wykładów, dr Abdel-Samad omawia traktowanie Żydów w Koranie i prześladowania chrześcijan w Egipcie.

W wykładzie datowanym na 27 lutego 2017 r. dr Abdel-Samad omawia prześladowania chrześcijan w Egipcie przez islamistów i przez władze. Odrzucając twierdzenie, że terroryzm wynika z ucisku i niesprawiedliwości, Abdel-Samad wskazał na to, że Koptowie i Jazydzi nie zostają terrorystami, mimo że są uciskani: “Terroryzm jest spowodowany ideologią, która wypływa z korzeni tekstów naszej religii – nie z interpretacji tych tekstów, ale z samych tekstów”.

W wywiadzie zamieszczonym 7 listopada 2916 r. dr Abdel-Samad mówi, że całe plemię zostało ukarane za to, co prorok Mahomet uznał za zamiary jednego człowieka. „Albo po prostu zmyślił to, albo słyszał głowy w swojej paranoidalnej głowie i miał halucynacje”- powiedział Abdel-Samad o proroku Mahomecie i zapytał: „Czy to jest boska logika Boga, który ogłosił, że jest Miłosierny?” Następnie powiedział: “Nasz Pan daje Swoje błogosławieństwo kradzieży, świętej kradzieży, na której opiera się cała gospodarka islamska”.

Obejrzyj wykład dra Abdel-Samada z 27 lutego 2017 w MEMRI TV:

Obejrzyj wykład dra Abdel-Samada z 7 listopada 2016 w MEMRI TV:

Poniżej podajemy spisany tekst tych klipów:

MEMRI TV Clip No. 6112: Egipsko-niemiecki uczony, Hamed Abdel-Samad o prześladowaniach chrześcijan w Egipcie: Terroryzm jest zakorzeniony w tekstach islamskich, nie zaś w ich interpretacji – 27 lutego 2017 r.

Hamed Abdel-Samad: Mniejszość [koptyjska] jest poniżana, ponieważ nie ma równości. To dzieje się raz za razem. To nie jest po raz pierwszy.

W 2013 r. napisałem artykuł w “Al-Shorouk” o nauczycielu chrześcijańskim o nazwisku  Biszoj Kamil Kamel. Jego historia jest tragiczna. Ktoś otworzył stronę Facebooka pod jego nazwiskiem i wyklinał islam. Mimo że jego rodzina udowodniła, że ta strona nie należała do niego, uwięziono go na sześć lat. Dlaczego? Z powodu tego, co dzieje się dzisiaj w El-Arisz i co zdarzyło się w Minja.

Fanatycy muzułmańscy zebrali się pod jego domem, spalili dom i chcieli zabić jego chrześcijańskich sąsiadów. Przyszło wojsko, otoczyło teren i powiedzieli chrześcijanom: „Żeby oszczędzić sobie gniewu [muzułmanów], opuśćcie to miejsce i uciekajcie”. To się zdarzyło. Urządzili mu szybki proces – dostał sześć lat więzienia – i tyle tego było. Po tym, jak napisałem artykuł w “Al-Shorouk”, poszli, zebrali nowe dowody i po trzech latach więzienia uznali go za niewinnego i puścili wolno. Dokładnie to samo powtórzyło się z innym młodym chrześcijaninem, Gamalem Massoudem, który nie zrobił niczego. Przyjaciel oznaczył go na obrazie, na którym oczerniano Proroka islamu. Oznaczył! To pojawia się automatycznie na stronie Facebboka. Został aresztowany i uwięziony na trzy lata. To było w 2012 r.

Te rzeczy… Pięcioro dzieci chrześcijańskich wystawiło sztukę satyryczną o ISIS i sposobie, w jaki się modlą…  Schwytano ich i skazano na nie wiem ile lat. Kiedy te dzieci uciekły przed tym okrutnym i niesprawiedliwym wyrokiem do Szwajcarii i opowiedziały, co im się zdarzyło, ludzie powiedzieli: “Szargają reputację Egiptu”. To wspaniałe. Ludzie, którzy zabijają, biorą do niewoli, masakrują, palą, nie szargają wizerunku Egiptu, ale te dzieci, które powiedziały w Szwajcarii: „Osądzono nas niesprawiedliwie” szargają jego reputację.

[…]

Trzeba przyznać, w 2004 r. szejk Al-Azhar wydał fatwę – lub raczej pół fatwy – według której jest dozwolone, według islamu, budowanie kościołów, jak długo nie szkodzą one bezpieczeństwu narodowemu. Nie rozumiem, jak kościół może szkodzić bezpieczeństwu narodowemu. Czy szejk Al-Azhar nie jest świadomy faktu, że to meczety szkodzą bezpieczeństwu narodowemu? Że to meczety nauczają nienawiści? Czy chrześcijanie modlą się: „Boże, uczyń dzieci muzułmańskie sierotami”? Czy to chrześcijanie mówią w swoich kościołach: „Nie bierz muzułmanów na sojuszników”? Czy to oni mówią: „I zabijajcie ich, gdzie ich znajdziecie”, Czy mówią: „Walczcie z tymi Ludźmi Księgi, którzy nie wierzą w Allaha… aż zapłacą dżizję dobrowolnie i w upokorzeniu”? Czy to oni mówią to wszystko? Nie! To mówi się w meczetach. To meczety stanowią zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. To dlatego ministerstwo dziedzictwa religijnego ustanawia teraz jednolitą chutba – obawiają się, że jeśli ludzie będą poważnie mówili o islamie, doprowadzi to do terroryzmu. To jest tylko logiczne. Co więc szkodzi bezpieczeństwu narodowemu?!

 

[…]

Nie mówcie mi, że terroryzm jest wynikiem niesprawiedliwości, ucisku i sytuacji społecznej, bo nikt nie jest bardziej uciskany niż Koptowie w El-Arisz.

Czy możecie wyobrazić sobie Koptów z El-Arisz zostających terrorystami, noszących pasy z materiałami wybuchowymi i wysadzających ludzi w powietrze, bo sa uciskani?

Czy Jazydzi zrobili to po tym, jak byli paleni i gwałceni? Nie!

Terroryzm jest spowodowany ideologią, która wypływa z korzeni tekstowych waszej religii – nie z interpretacji tych tekstów, ale z samych tekstów. Wszystko, co robimy, to chodzenie w kółko. Jeśli nie jesteśmy gotowi na uznanie źródła [problemu], nigdy go nie rozwiążemy. Problem rośnie, przemoc nasila się i terroryści zyskują na popularności z dnia na dzień.

MEMRI TV Clip No. 6104: Egipsko-niemiecki uczony, Hamed Abdel-Samad ostro krytykuje traktowanie Żydów w Koranie: Czy to jest boska logika Boga, który ogłasza siebie Miłosiernym? – 7 listopada 2016 r.

Hamed Abdel-Samad: Koran mówi: “Nie sprzeczajcie się z Ludem Księgi inaczej, jak w sposób uprzejmy”. Koran ustala zasadę dialogu, a potem jej nie przestrzega. Koran decyduje, że „sposób uprzejmy” jest zasadą dialogu, ale potem zaczyna wyklinać Żydów, nazywając ich „małpami i świniami”. Nie ma żadnych problemów z mówieniem o Żydach jako „najgorszych z żywych stworzeń”. Gdzie się podziała etykieta dialogu?

[…]

Żydzi byli wzorem osobowym [dla Proroka Mahometa] do tego stopnia, że modlił się w kierunku Jerozolimy. Kiedy jednak powiedział im: “Jestem prorokiem, jak napisano w Torze”, odpowiedzieli mu: “Sprawdziliśmy w Torze, ale nie mogliśmy znaleźć twojego imienia”. To samo zdarzyło się z chrześcijanami.

[…]

Tutaj wchodzi teoria spiskowa: “Chrześcijanie i Żydzi zobaczyli moje imię w swoich [pismach świętych], więc wypaczyli Torę i Nowy Testament, żeby moje imię tam się nie pojawiało”.

[…]

[Mahomet] miał wizję, kiedy rozmawiał z [Żydami] z plemienia Nadhir. Rozmawiał z nimi o zwykłych sprawach codziennych. To wtedy miał wizję Gabriela, który powiedział mu, że jeden Żyd zaraz rzuci w niego kamieniem z dachu i zabije go. Albo po prostu to zmyślił, albo słyszał głosy w swojej paranoicznej głowie i miał halucynacje. Dobrał się nie tylko do mężczyzny, który rzekomo miał zamiar… Prawo nie pociąga ludzi do odpowiedzialności za zamiary, a tylko za działania. Czy ktokolwiek rzucił kamień? Nie. Tak mówią wszystkie źródła islamskie. Ale Gabriel powiedział mu, że ktoś miał zamiar rzucić kamieniem. OK., złap tę osobę i pociągnij do odpowiedzialności. Zabij go. Dobrze, cokolwiek. Ale otoczyć całe plemię, ściąć ich drzewa palmowe i zabrać ich pola i domy… I to świętuje Koran.

[…]

To właśnie powinno znaczyć „zepsucie na ziemi”: ścięcie drzew palmowych Żydów i wygnanie ich z ich domów tylko dlatego, że miał wizję, tylko dlatego, że przyśniło mu się, że jeden z nich rzuci w niego kamieniem. Czy to jest boska logika Boga, który ogłasza siebie Miłosiernym?

[…]

„Za to, że zerwali swoje przymierze, za to, że nie uwierzyli w znaki Allaha, za to, że bez żadnego prawa zabijali proroków…” Czy którykolwiek z Żydów z Medyny zabił proroka? Czy możecie powiedzieć mi imię tego proroka i Żyda, który go zabił?

[…]

„I widzisz tych, w których sercach jest choroba, jak śpieszą do nich, mówiąc: ‘Obawiamy się,
że dosięgnie nas zmienność losu’”. Wierni, muzułmanie, mogą mieć żydowskiego lub chrześcijańskiego przyjaciela. Mówią, że mają wspólne zainteresowania itd. … Nie, te więzy trzeba zerwać. Tutaj zaczyna się terroryzm – kiedy myślisz, że nasz Pan mówi ci, byś nikomu nie ufał… Powiedzmy, że twój syn jest w kraju europejskim lub nawet w kraju takim jak Egipt, Syria lub Liban. Chodzi do szkoły i wokół niego są chrześcijanie, Żydzi, a także ateiści. Jak może żyć z nimi i ufać im? Jak może żyć z nimi w zdrowym środowisku? Jak może współpracować z nimi w tej samej firmie? Koran ma na celu izolowanie [muzułmanów] od reszty ludzkości. Dystansuje ich od wszystkich innych. Masz być tylko z ludźmi, którzy kochają Proroka Mahometa, prowadzą Dżihad dla niego i płacą mu pieniądze. Każdy inny ma zostać odrzucony.

[…]

Ostatnim plemieniem żydowskim w Medynie było Banu Kurajza. To była ostatnia grupa żydowska i najbogatsza spośród nich, a ich twierdza była nie do zdobycia.

[…]

[Prorok Mahomet] założył oblężenie ich, aż ich dzieci wyszły, bo nie zostało nic do jedzenia. Poddali się. Co zrobił z nimi? Obciął im głowy. Dlaczego? Bo nie pomogli mu i niczego mu nie płacili. Koran świętuje to wydarzenie:

 I On sprowadził z ich twierdz tych ludzi Księgi, którzy im pomagali, i rzucił w ich serca strach. Część z nich zabiliście, a część wzięliście do niewoli. I On dał wam w dziedzictwo
ich ziemię, ich domostwa i ich bogactwa, oraz ziemię, której nie deptały wasze stopy. Allah jest nad każdą rzeczą wszechwładny!” Nasz Pan daje swoje błogosławieństwo kradzieży i rabunkowi. “On dał wam w dziedzictwo ich ziemię, ich domostwa…” Dlaczego? Nie pracowali na nie. Kto je zbudował? Czy jakikolwiek muzułmanin był budowniczym, który zbudował dom? Czy którykolwiek z nich był rolnikiem, który potrafił obsiać pole? Dlaczego mieli zabrać ich pola, ich ziemię i ich własność? To jest kłamstwo. To jest kradzież. W Koranie nasz Pan daje błogosławieństwo kradzieży, świętej kradzieży, na które oparta jest cała gospodarka islamska. Tak Koran obchodzi się z Żydami.

[i] See MEMRI TV Clip No. 3892 Egyptian Cleric Mahmoud Shaaban Issues Fatwa: Egyptian-German Scholar Should Be Killed for Heresy June 7, 2013.

 

If you wish to reply, please send your email to [email protected].