Egipsko-kanadyjski pisarz, Said Shoaib, powiedział 23 marca 2020 r. w wywiadzie dla Mehwar TV (Egipt), że nadszedł czas na zaprzestanie udzielania ideologicznego poparcia islamistom na Zachodzie, którym, jego zdaniem, przewodzi Bractwo Muzułmańskie. Powiedział, że organizacje takie jak Bractwo Muzułmańskie są odpowiedzialne za szerzenie kłamstw o prześladowaniach muzułmanów w Kanadzie, powiedział, że nie ma żadnej systematycznej dyskryminacji muzułmanów w Kanadzie i że niektórzy ludzie na Zachodzie naturalnie obawiają się islamu z powodu islamskiego terroryzmu. Powiedział także, że celem jego książki o islamie Erdoğana jest powiedzenie muzułmanom, że islamiści jedynie udają, że chcą zbudować wolny i sprawiedliwy kraj. Ponadto Shoaib powiedział, że turecki prezydent, Recep Tayyip Erdoğan, podziela wiarę Bractwa Muzułmańskiego, że imperializm jest częścią islamu. Shoaib dodał: „Jeśli nie porzucimy idei islamu jako kraju i jako kalifatu, to islamiści będą nadal kontrolować Bliski Wschód”.

Aby zobaczyć klip z Saidem Shoaibem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Nie ma systematycznej dyskryminacji muzułmanów w prawie ani w konstytucji”

Said Shoaib: Pora przestać udzielać ideologicznego poparcia islamistom [na Zachodzie]… Mówię o islamistach, a przewodzi im Bractwo Muzułmańskie – Bractwo Muzułmańskie jest najlepiej zorganizowaną grupą [islamistyczną], ale one wszystkie są tym samym. Pora przestać popierać ich ideologicznie.

Oni mówią, na przykład, że muzułmanie w Kanadzie są prześladowani. To jest kłamstwo. Islamskie ośrodki opowiadają kłamstwa, a religijne instytucje przychodzą i mówią: „Patrz, islamofobia!” Ale to są kłamstwa. Nie mówię ogólnie o Zachodzie. Mówię o tym, czego doświadczyłem w Kanadzie. Nie ma tam systematycznej dyskryminacji muzułmanów w prawie ani w konstytucji. Jeśli chcesz zbudować meczet, stosuje się to samo prawo co do budowania synagogi, buddyjskiej świątyni lub kościoła – większość Kanadyjczyków jest chrześcijanami.

[…]

„Ludzie obawiają się muzułmanów i islamu z powodu zamachów terrorystycznych jakich dokonują niektórzy muzułmanie”

Dziennikarz: Na Zachodzie – w Europie i Ameryce – nikt nie mówi o wrogości wobec muzułmanów?

Said Shoaib: Nie.

Dziennikarz: Więc nie ma żadnej?

Said Shoaib: Ludzie obawiają się muzułmanów i islamu z powodu zamachów terrorystycznych jakich dokonują niektórzy muzułmanie. Ten strach jest naturalny. Nie usprawiedliwiam i pewne błędy zostały popełnione. Nie mówię o rządach, bo one mają inną logikę, z którą można zgadzać się lub nie. Mówię o społeczeństwie.

Jako muzułmanin w Kanadzie nie doświadczyłem żadnej dyskryminacji, a gdybym doświadczył, byłbym szczęściarzem, bo dostałbym wielkie odszkodowanie.

[…]

„[Erdoğan] jest bardziej niebezpieczny niż dyktator, ponieważ ma imperialistyczny plan”

[Moja książka] Islam Erdoğana mówi muzułmanom, że islamiści udają, że budują kraj wolności i sprawiedliwości, ale nie musisz próbować [sprawdzać tego]. Jest przykład Omara Al-Baszira w Sudanie i Erdoğana, który nabrał świat. Udało mu się nabrać muzułmanów i Zachód. Użył Zachodu, by odsunąć armię od areny politycznej. Po tym, jak użył reguł UE, by odsunąć armię, przejął panowanie nad krajem i ujawnił swoją paskudną, imperialistyczną twarz. Jest czymś więcej niż tylko dyktatorem. Jest bardziej niebezpieczny niż dyktator, bo ma imperialistyczny plan, który uważa za część islamu. [Wierzy, że] odtworzenie osmańskiego imperialistycznego przedsięwzięcia jest częścią islamu.

Erdoğan nie jest szalony ani nie ma zaburzeń umysłowych i niepokoi mnie, że ludzie tak go opisują. Erdoğan wierzy, tak samo jak Bractwo Muzułmańskie, że w celu dostania się do raju musi przywrócić Islamski Kalifat.

[…]

„Islam nie jest ani krajem, ani kalifatem”

Nadszedł czas porzucenia idei islamu jako kraju i jako kalifatu. Islam jest religią. Dla mnie jest ważne powiedzenie tego. Jeśli nie porzucimy idei islamu jako kraju i jako kalifatu, wówczas islamiści nadal będą kontrolować Bliski Wschód. Islam nie jest ani krajem ani kalifatem. Nigdy tak nie było i nigdy tak nie powinno być.