Poniżej fragment z wywiadu z egipskim prezenterem telewizyjnym Tamerem Aminem nadanym przez Abu Zabi TV 15 maja 2011r.

Tamer Amin: Ze smutkiem stwierdzam, że my, w arabskim świecie, wymyśliliśmy nową formę dialogu. We wszystkich innych krajach i kulturach na świecie dialog odbywa się między dwoma partnerami. My w arabskim świecie wymyślilismy “dialog jednostronny”. Mówię, więc mam rację, wiem co jest słuszne i masz się ode mnie uczyć.

Jak pan powiedział na początku programu, ma to wszystko wiele wspólnego z wychowaniem w rodzinie. Ojciec ma patriarchalny autorytet, wszystko wie, wszystko rozumie, daje rady, wydaje rozkazy i trzeba go słuchać. Kiedy jako dzieci zaczynaliśmy brać udział w dialogu – nie kłótni, ale w dialogu z ojcem? Kiedy próbujemy to sobie przypomnieć widzimy, że było to w bardziej dojrzałym wieku. To właśnie jest złe. To czego uczymy w młodym wieku jest wyryte w kamieniu. Niestety, nie tak nas wychowano.

W dodatku, jak pan wspomniał wcześniej, arabskie rządy świadomie nas tego pozbawiały. A co więcej, czy zna pan jakiegokolwiek Araba – kogoś kto ma arabski paszport – kto ma umiejętność słuchania?

Prowadzący wywiad: Chce pan powiedzieć, że nie celujemy w sztuce słuchania tego, co mówimy wzajemnie do siebie?

Tamer Amin: Nie celujemy? My zupełnie nie mamy tej umiejętności […]