Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się, tutaj.

Dżihadyści świętują zniszczenie znacznych części katedry Notre Dame w Paryżu w dewastującym pożarze 15 kwietnia 2019 r. W  mediach społecznościowych dżihadyści mówią o katedrze jako o symbolu chrześcijaństwa i głównym miejscu narodzin krucjat. Kilku opisało pożar jako karę za rozmaite zbrodnie przypisywane Francji lub chrześcijanom ogólnie, takie jak militarna interwencja Francji w krajach muzułmańskich lub masakra w meczecie w Nowej Zelandii. Kilku dżihadystów, włącznie z czołowymi postaciami, uważa to wydarzenie za dobry omen, zapowiadający  klęski i katastrofy dla Zachodu i dla globalnego porządku.

Poniżej podajemy wybór takich reakcji na pożar:

Muntasir Media, popierające ISIS media, opublikowały plakat pokazujący płonącą katedrę, z podpisem: ”Dobry dzień! Katedra Notre Dame. Zaczęto ją budować w 1163 r. i skończono w 1345 r. Pora powiedzieć ‘Żegnaj’ twojej ambonie politeizmu. 'Zapłata odpowiednia’ [Koran 78:26]”.

Francuskojęzyczny zwolennik dżihadu pisze: „800 lat historii pedofilii, czci Szatana i innych diabelskich rytuałów, wszystko [poszło] z dymem w kilka minut… to jest porywające […] nie wspominając krucjat i różnych wojen prowadzonych przez Kościół przeciwko muzułmanom”[1].

Inny zwolennik dżihadu na Facebooku opisuje pożar jako karę za niedawne wypchnięcie Państwa Islamskiego z jego bastionu w Baghouz: „Paryż spala się w płomieniach. Biada mu od ognia jutra [ognia piekielnego], bo to jest [boża] obietnica. O Paryżu, powietrze twoich popiołów jest jak śnieg padający na policzki napięte z wyczerpania. O Paryżu, jak długo będziesz wędrował w morzu wyniosłości, czy nie tęsknisz do armii monoteizmu, żeby płacić dżizję, która należy się od dawna, i dostarczać ją z niewolnicami o pełnych piersiach? O Paryżu, dlaczego nieposłuszeństwo? Jesteś grzesznikiem i czym jest pożar, jeśli nie armią, która przyszła z  Baghouz[2], by odebrać prawo, które zostało zrabowane”[3].

Post na Facebooku Muhammada Nasr Abu Bakra, który wydaje się wyrażać pobożne życzenie o udziale ISI, brzmi: „Spalenie kościoła Notre Dame w Paryżu jest odpowiedzią na wydarzenie w meczecie w Nowej Zelandii. Niechaj Allah pobłogosławi twoja cnotę, o ISIS, o, dumo terrorystów! Kto chce opłakiwać to [pożar], żebyśmy mogli wepchnąć nasz but w jego usta?”[4]

Na Twitterze zwolennik ISIS pisze: „Bombardowali muzułmanów w miastach Państwa Islamskiego i unicestwili ich najohydniejszym rodzajem broni, i myśleli, że zwyciężyli i pokonali dżihad. Nie wiedzieli, że ściągnęli śmierć na siebie. Nie wiedzieli, że otwarli bramy piekła, które zamkną się tylko na ich spalonych zwłokach”[5].

Pisząc na Telegram, znany zwolennik Al-Kaidy, który przedstawia się jako Szibl Al-’Akidah [młode wiary] świętuje zniszczenie katedry Notre Dame: „Raduję się i chwalę Allaha, kiedy patrzę na upadek najstarszego krzyża w wyniku ognia w kościele we Francji. Ta radość miesza się ze smutkiem, kiedy pamiętam masakry muzułmanów i palenie meczetów przez tych niewiernych. Chwała Allahowi, który spalił ich kościoły i zniszczył ich krzyże. I niechaj nie będzie pociechy dla hipokrytów, którzy wyrazili smutek z powodu tego radosnego zdarzenia”[6].

W długim poście na swoim kanale w Telegram w reakcji na pożar katedry Notre Dame w Paryżu jordański ideolog dżihadu, Abu Katadah Al-Falastini pisze, że podczas gdy większość wykształconych ludzi kojarzy katedrę z klasyczną [książką] Dzwonnik z Notre Dame Victora Hugo, niewielu jest świadomych krucjatowej przeszłości kościoła, twierdząc, że to z Katedry Notre Dame Patriarcha Jerozolimy, Herakliusz, ogłosił Trzecią Krucjatę po tym, jak Saladyn zdobył trzymaną przez krzyżowców Jerozolimę. Abu Katadah pisze, że „dzisiaj widzimy” katedrę, z której zaczęła się krucjata przeciwko kontrolowanej przez muzułmanów Jerozolimie, „palącą się i zamienioną w kupę ruin”. Dżihadystyczny ideolog kończy: „Może to jest dobry omen”[7].

Abu Qatadah Al-Falastini

Islamistyczny dowódca rebeliancki w Syrii pisze, ze pożar w Notre Dame może być dobrym znakiem, zapowiadającym upadek międzynarodowego porządku: ”Daleki od głupiego optymizmu, wyczuwam raczej, że jest to znak wielkiego dobra. W tym roku było wiele marzeń wokół radosnej nowiny o zwycięstwie. Podobnie, wydarzenia, które dzieją się, jeśli przyjrzymy się im z wszechstronnej perspektywy, stwierdzimy, że są planem Bożego przeznaczenia, kładącym fundamenty pod upadek międzynarodowego porządku, a przedtem lub równocześnie, [upadek] agentów amerykańskiego królestwa. Wszystko to jest częścią powracającej historii, chwała Allahowi. Dzisiaj najstarszy krzyż upadł z powodu pożaru w kościele w Paryżu. Na Allaha, z kraju jaskini lwów [Syrii] czytam, że jest to wielkie przesłanie i widzę to jako radosną nowinę…”[8]


[1] Facebook.com/khaled.abusuleyman.3, April 15, 2019.

[2] Baghouz, a village in Syria, was ISIS’s last territorial stronghold in that country until the organization was recently pushed out.

[3] Facebook.com/ismail.kocak.984, April 15, 2019.

[4] Facebook.com/mhmd.raft.hani, April 15, 2019.

[5] Twitter.com/ibee23950194, April 15, 2019.

[6] Telegram.me/sadaqe21, April 16, 2019.

[7] Source: Telegram.me/ShAbuQatadah2, April 16, 2019.

[8] Telegram.me/alasefsarya2, April 15, 2019.