Poniżej podajemy przykłady odniesień do dżihadu i męczeństwa w podręcznikach szkolnych Autonomii Palestyńskiej. Pojawiają się one w podręcznikach do studiów nad islamem, arabskiego i języka.
Męczeństwo
W podręczniku do arabskiego dla klasy 7 (Część I, s. 75) znajduje się następujący wiersz, zatytułowany “Męczennik” (arabski oryginał jest w Aneksie, Figure 1):
Niosę życie w mojej dłoni
I rzucam je w przepaść zatraty.
[Daj mi] albo życie, które cieszy serce przyjaciela,
Albo śmierć, która uderza wroga.
Czym jest życie, które nie sieje strachu
W schronieniu [wroga]?
Przez moje życie widzę śmierć,
Niemniej przyspieszam ku niej kroku.
Widzę, jak umieram nie odzyskawszy mojego skradzionego prawa
I mojej wymarzonej ojczyzny.
Dźwięk stali jest miły moim uszom
A strumień krwi cieszy moją duszę
Ciało upadłe na jałowych równinach,
Lub pożarte przez bestie pustynne,
Jego krew maluje ziemię na czerwono
I perfumuje wschodni wiatr.
On śpi i śni sen o wieczności
I cieszy się najlepszym ze snów.
Na moje życie, to jest śmierć godna mężczyzn
I ktokolwiek pragnie honorowej śmierci, tu ona jest.
Na stronie 79 tego samego podręcznika uczniów prosi się o napisanie eseju o palestyńskiej lub arabskiej męczenniczce (patrz Aneks, Figure 2).
Ćwiczenie w Części II tego podręcznika (s. 49): uczniowie mają napisać esej o męczenniku, którego znali, i wspomnieć rzeczy takie jak jego nazwisko, miejsce urodzenia, jak został męczennikiem “postawa społeczeństwa wobec jego rodziny po jego męczeństwie” i status męczennika w islamie (patrz Aneks Figure 3).
Także w Części II, ćwiczenie z gramatyki na stronie 58 używa artykułu z gazety „Al-Ayyam” na temat męczeństwa. Artykuł wspomina matki palestyńskie, które grzebią swoich synów, krzycząc z radości, i ojców, którzy grzebią swoich synów, obiecując poświęcić także pozostałych synów (patrz Aneks Figure 4).
W podręczniku językowym dla klasy 10, ćwiczenie na stronie 51 wymaga, by uczniowie rozważyli zdanie: „Chansae Palestyny oferują swoje dzieci na rzecz zwycięstwa Allaha i jego Posłańca”.
Chansaa jest bohaterką wczesnego islamu, która świętowała męczeństwo swoich synów, którzy zginęli prowadząc dżihad (patrz Aneks Figure 5).
Ćwiczenie na stronie 93 używa zdania: “Przysięgam na mój honor, że będę iść drogą męczenników” (patrz Aneks Figure 6).
W podręczniku do arabskiego dla klasy 6 (Część I, s. 34), w ćwiczeniu na rozumienie tekstu uczniowie mają wyjaśnić, dlaczego poeta porusza problem męczeństwa dzieci (patrz Aneks Figure 7).
Ćwiczenie z gramatyki na stronie 101 dotyczy wersetu koranicznego (3:169): „I nie uważaj tych, którzy zostali zabici na drodze Boga, za umarłych. Przeciwnie, oni są żyjący! Oni u swojego Pana otrzymują zaopatrzenie” (patrz Aneks, Figure 8).
Ćwiczenie w czytankach dla klasy 8 (Część I, s. 18) wymaga, by uczniowie “wyjaśnili wiele wypadków męczeństwa [wspomnianych w] Koranie i hadisach” (patrz Aneks, Figure 9).
Podręcznik do studiów nad islamem dla klasy 9 (Część I, s. 5) cytuje Koran 47:4-6: „Kiedy więc spotkacie tych, którzy nie wierzą, to uderzcie ich mieczem po szyi; a kiedy ich całkiem rozbijecie, to mocno zaciśnijcie na nich pęta. A potem albo ich ułaskawicie, albo żądajcie okupu, aż wojna złoży swoje ciężary. Tak jest! Lecz jeśliby zechciał Allah, to Sam zemściłby się na nich, lecz On chciał doświadczyć jednych przez drugich. A co do tych, którzy zostaną zabici na drodze Allaha, to On nie uczyni ich uczynków daremnymi”.
Lekcja omawia nagrody dla męczenników, którzy poświęcają swoje dusze na rzecz Allaha: ich poświęcenia i ich czyny nigdy nie są nadaremne; Allah akceptuje ich poświęcenie i przebacza im wszystkie grzechy i umieszcza ich na najwyższym poziomie raju z Prorokami i Posłańcami (patrz Aneks, Figure 10).
Podręcznik do studiów nad islamem dla klasy 10 (Część I, s. 8-9) przedstawia uzasadnienie prowadzenia wojny przeciwko politeistom. Tu także cytowany jest 47:4-6, jak również Koran 9:14: „Zwalczajcie ich! Allah będzie ich torturował waszymi rękami i okryje ich wstydem; i dopomoże wam zwyciężyć ich, i zaspokoi piersi wiernych, i usunie furię z serc wiernych…” . (patrz Aneks, Figure 11)
Dżihad
Podręcznik do studiów nad islamem dla klasy 6 (s. 33) omawia ramadan jako „miesiąc dżihadu, siły i akcji” i wylicza słynne bitwy islamskie, które miały miejsce podczas tego miesiąca (patrz Aneks, Figure 12).
Podręcznik do badań nad islamem dla klasy 8 (Część II, s. 28) omawia cele dżihadu. Stwierdza, że mudżahedin musi mieć czyste intencje: nie może walczyć w celu zdobycia łupów lub podniesienia swojego prestiżu, ale w celu doprowadzenia do zwycięstwa islamu i uczynienia Słowa Allaha nadrzędnym. Cytuje 8:60: „Przygotujcie przeciwko nim, ile możecie sił i oddziałów konnicy, którymi moglibyście przerazić wroga Allaha i wroga waszego, jak również innych, którzy są poza nimi, a których wy nie znacie. Allah ich zna! A to, co wy rozdajecie na drodze Allaha, to zostanie wam w pełni oddane i nie doznacie niesprawiedliwości”. (patrz Aneks Figure 13).
Podręcznik językowy dla klasy 8 (Część II, s. 55) cytuje hadis Abu Hurairy, który cytuje słowa Proroka: „Ten, który umiera nie walczywszy w Sprawie Allaha lub bez myślenia, by to zrobić, umiera z cechą hipokryzji w sobie” (patrz Aneks, Figure 14).
Podręcznik do studiów nad islamem dla klasy 7 (Część I, s. 64) omawia żonę Proroka, Aisze, jako wzór osobowy. Pisze, że uczestniczyła ona w dżihadzie na rzecz Allaha i w bitwie pod Uhud, opiekowała się rannymi i przynosiła wodę wojownikom, wzywając wiernych do prowadzenia dżihadu (patrz Aneks, Figure 15).
O dotrzymywaniu porozumień:
Podręcznik do studiów nad islamem dla klasy 9 (Część I, s. 52-54) zawiera dział o Traktacie z Hudajbijja między Mahometem a plemieniem Kurajszów. Na stronie 54 wyliczone są nauki, jakie należy wyciągnąć z tego traktatu, z których jedna jest potrzeba honorowania porozumień podpisanych przez muzułmanów z innymi, jeśli te porozumienia zgodne są z dyrektywami islamu (patrz Aneks, Figure 16).
Aneks
Figure 1:
Figure 2:
Figure 3:
Figure 4:
Figure 5:
Figure 6:
Figure 7:
Figure 8:
Figure 9:
Figure 10:
Figure 11:
Figure 12:
Figure 13:
Figure 14:
Figure 15:
If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org.