Strona Facebooka przedstawiająca Szkołę Barelvi islamu sunnickiego

11grudnia 2013 r. Sąd Najwyższy Indii anulował decyzję sądu niższej instancji, by zalegalizować stosunki homoseksualne, utrzymując tym samym w mocy pochodzący sprzed 153 lat, z epoki kolonialnej, paragraf 377 Kodeksu Karnego Indii, który karze pary gejowskie 10-letnim więzieniem. Wyrok został wydany w wyniku petycji podpisanej przez wiele grup religijnych islamskich i hinduskich. Sąd Najwyższy wskazał, że w celu usunięcia paragrafu 377 rząd Indii musi uchwalić nowe prawo.

20 grudnia media w Indiach informowały, że duchowny islamski ze szkoły Barelvi islamu sunnickiego z północnego miasta w Indiach, Bareilly, wydał fatwę przeciwko wspólnemu mieszkaniu tak homoseksualistów, jak heteroseksualistów, nazywając takie stosunki antyislamskimi i nakazując karę dla par gejowskich w postaci ukamienowania lub spalenia.

Fatwę wydał Mohammad Afzaal Rizwi, mufti (uczony kwalifikowany do wydawania fatw) z Darul Uloom Ifta w Bareilly. Fatway są w islamie prawnymi opiniami doradczymi, na ogół wydawanymi w odpowiedzi na pytanie. Fatwa Rizwiego była odpowiedzią na pytanie Achlaka Ahmeda Siddikui Nooriego, który prosił o wyjaśnienie w tej sprawie.

Poniżej podajemy fragmenty z doniesień medialnych o tej fatwie [1] :

„Mufti cytował dwa hadisy (nauczanie Proroka Mahometa) z Koranu jako przesłankę fatwy. Według Hadis Dur-re-Muchtar taki akt może spowodować surową karę, powiedział. ‘Osoba może zostać spalona żywcem, zepchnięta z wysokiego muru albo publicznie uderzana kamieniami, jeśli oddaje się jednemu z tych dwóch zachowań’ – stwierdza fatwa.

Drugim hadisem jest opowieść, która wyjaśnia, dlaczego islam jest przeciwko homoseksualizmowi. Opowieść dotyczy plemienia Kaum-e-Looth, które istniało w epoce przedislamskiej. Mówi się, że plemię zginęło, ponieważ oddawało się homoseksualizmowi.

Jeśli chodzi o stosunki wspólnego mieszkania, fatwa mówi, że para mieszkająca razem lub mająca stosunki seksualne bez udzielonego ślubu, jest zakazana zgodnie z islamem. Kobieta w związku wspólnego zamieszkiwania nie może prosić o prawa żony.

Wielu duchownych poparło tę fatwę. Maulana Tasleem Raza Khan z [grupy religijnej] Ruch Ahle Sunnat powiedział, że te dwa związki nie mają prawnej ważności w islamie. Powiedział, że żadna religia nie pozwoliłaby na to i doradził muzułmanom bojkotowanie prawa, które promuje takie zachowanie.

Duchowny szyicki Maulana Jadoob Abbas powiedział, że ‘zarówno związek mieszkających wspólnie, jak homoseksualizm, są przeciwko naturze. Przeciwstawianie się naturze zapowiada nieszczęście’ – powiedział. Maulana Chalid Raszeed Firangi Mahli z Eidgah Lucknow okreslił, że jest to 'przeciwko tradycji indyjskiej'”.

Przypis:

[1] Timesofindia.com (Indie), 20 grudnia 2013.