Ostatnio w prasie libańskiej i arabskiej ukazał sie szereg doniesień, że Hezbollah zaczął wycofywać swoje siły z Syrii, czemu wielokrotnie ta organizacja zaprzeczała.

Doniesienia te pojawiają się na tle ważnego rozwoju sytuacji w regionie w ostatnich kilku tygodniach: decyzja państw Zatoki pod przewodnictwem Saudyjczyków oraz większości innych krajów arabskich uznania Hezbollahu za organizację terrorystyczną; sponsorowane przez ONZ rozmowy w Genewie między przedstawicielami reżimu syryjskiego a opozycją, które rozpoczęły się 14 marca 2016 r. w próbie dotarcia do rozwiązania politycznego w Syrii; obecne zawieszenie broni w tym kraju, które weszło w życie 27 lutego i obejmuje większość wojujących stron, a wreszcie wycofanie przez Rosję części jej sił z Syrii.

Poniżej przedstawiamy przegląd niedawnych informacji o wycofywaniu się Hezbollahu z Syrii oraz zaprzeczeń tej organizacji:

Libańska witryna internetowa Janoubia: Hezbollah wycofuje żołnierzy z Syrii

14 marca 2016 r. libańska witryna internetowa, Janoubia, którą prowadzi libański szyita, dziennikarz 'Ali Al-Amin, znany ze swej opozycji wobec Hezbollahu, zamieścił następujące doniesienie, cytując źródła zbliżone do tej organizacji: “Wczoraj wieczorem [13 marca] setki żołnierzy Hezbollahu, którzy walczyli w Syrii, zaczęły wracać do domów we wschodniej Dahiji w Bejrucie, nagle i bez wyprzedzającego oznajmienia”. Witryna ocenia, że głównym powodem tego kroku była decyzja Rosji oznajmiona przez prezydenta Putina 14 marca o wycofaniu części swoich sił z Syrii. Zgaduje następnie, że wycofanie się Hezbollahu mogło być częścią porozumienia, jakie niedawno przybrało kształty między Rosją a USA o promowaniu procesu politycznego między walczącymi stronami w Syrii i o zapobieżeniu sabotowania tego procesu przez jakiekolwiek grupy. Wycofanie się Hezbollahu, mówi witryna, sugeruje, że Iran i Hezbollah zgodziły się na to porozumienie, chociaż oficjalnie tego nie oznajmiły [1].

Następnego dnia turecka agencja informacyjna, Anadolu, cytowała Al-Amina, że Hezbollah prawdopodobnie “wycofa swoje siły z obszarów [północnozachodniej Syrii], jak Aleppo, ale nie z Damaszku i regionów wzdłuż granicy libańskiej, takich jak Al-Kalamoun i Al-Zabadani.” [2]



Żołnierze Hezbullahu w Syrii (Zdjęcie: Dailystar.com.lb)

Hezbollah: Te pogłoski są bezpodstawne

Tego samego dnia, 15 marca, wojskowe biuro medialne Hezbullahu wydało oświadczenie na Facebooku stwierdzające, że “te pogłoski [o wycofaniu się Hezbollahu] są bezpodstawne i są częścią nieudanej wojny psychologicznej, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Organizacja dodała, że te pogłoski szerzą „zagraniczne agencje informacyjne i media arabskie, [które] pracują w koordynacji z organizacjami terrorystycznymi” i wezwała inne media, by „nie dały się oszukać i nie szerzyły tych kłamstw i pogłosek”. Stwierdziła następnie, że „ostatnie słowo w Syrii nadal będzie wypowiedziane [przez siły na] polu bitwy, które robią codzienne postępy w izolowaniu terrorystów i blokowaniu krajów, które ich popierają” [3].

Janoubia i inne źródła powtarzają informację

Inny raport na witrynie Janoubia, z 15 marca, cytuje dwa źródła (jedno określone jako “dobrze poinformowane”, a drugie jako bliskie funkcjonariuszom Hezbollahu), które potwierdzają, że Hezbollah w pełni wycofał się ze swoich pozycji w Syrii i zajął nowe pozycje gdzie indziej w tym kraju [4].

Także 15 marca witryna Kurdów syryjskich, ARA News, cytowała libańskiego działacza medialnego, Ahmada Salmana, który potwierdził doniesienia o odwrocie Hezbollahu. Salman ocenił, że wycofanie się było wynikiem powszechnego nacisku na Hezbollah wewnątrz Libanu, a także ataku na Hezbollah państw Zatoki i krajów arabskich, które niedawno określiły go jako organizację terrorystyczną [5]

Według doniesienia z 18 marca w gazecie libańskiej “Al-Liwa” libańskie źródła w siłach bezpieczeństwa potwierdziły władzom libańskim twierdzenia o wycofaniu się Hezbollahu [6]. 19 marca ukazująca się w Londynie gazeta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, “Al-Arab” informowała, cytując kilka źródeł, że Hezbollah zmienił swoje rozmieszczenie w Syrii z ofensywnego w defensywne i cofnął się na kilku frontach. Gazeta dodała, że część żołnierzy wróciła do Libanu, podczas gdy inni zostali przeniesieni do innych części Syrii, włącznie z obszarami o szyickiej większości. Źródła wymieniły dwa powody tego kroku: zawieszenie broni, które niedawno weszło w życie w Syrii; i niepokój, że po określeniu Hezbollahu jako organizacji terrorystycznej, jego żołnierze zostaną obrani za cel zarówno przez siły opozycyjne, jak przez naloty koalicji międzynarodowej. Gazeta cytowała także Mustafę Ahmada Al-Szejka, wysokiego rangą oficera, które zdezerterował z armii syryjskiej, że w dodatku do krajów arabskich także Rosja wywierała naciski, zarówno wojskowe, jak polityczne, przeciwko aktywności Hezbollahu w Syrii [7].

Zastępca sekretarza generalnego Hzbollahu powtarza zaprzeczenie: Hezbollah jest nadal na froncie”

Te doniesienia wywołały kolejne zaprzeczenie ze strony Hezbollahu, tym razem zastępcy sekretarza generalnego, Na’ima Kassema, który powiedział 18 marca, że “częściowe wycofanie Rosji nie ma wpływu na siły wojskowe, które popierają armię syryjską i jej sojuszników w walce przeciwko ISIS, [Dżabhat] Al-Nusra i ich sojusznikom… Hezbollah jest nadal na froncie, tak jak był, i nie zmienił swoich posunięć, swojej gotowości ani swoich planów” [8].


Przypisy (nie spolszczone):


[1] Janoubia.com, March 14, 2016.

[2] Aa.com.tr, March 15, 2016.

[3] Facebook.com/Military.Media.Syria.Central1, March 15, 2016.

[4] Janoubia.com, March 15, 2016.

[5] Aranews.org, March 15, 2016.

[6] Al-Liwa (Lebanon), March 18, 2016.

[7] Al-Arab (London) March 19, 2016.

[8] Al-Safir (Lebanon), March 19, 2016.