8 listopada 2019 r. departament kontr-terroryzmu Arabii Saudyjskiej, który jest częścią Prezydentury Bezpieczeństwa Państwa (organu obejmującego wszystkie służby kontrterrorystyczne i wywiadu krajowego królestwa), tweetował rysunkowe wideo, informujące społeczeństwo o ekstremistycznych ideach i zachowaniu. Wideo wymienia feminizm wraz z homoseksualizmem, przyjmowaniem kultury Zachodu i rozwiązłością jako rodzaje nieakceptowanego ekstremizmu. Paradoksalnie, departament kontr-ekstremizmu głosi na swojej stronie Twittera, że działa „by propagować środkową drogę, umiarkowanie i tolerancję”[1]. Saudyjski prawnik powiedział rządowej gazecie „Al-Watan”, że określenie feminizmu rodzajem ekstremizmu znaczy, że działaczki feministyczne mogą być ścigane i skazywane na szeroki wachlarz kar, od grzywny do uwięzienia, a także chłosty. 

Wideo rozprowadzono szeroko na Twitterze i wielu Saudyjczyków wyraziło poparcie dla jego przesłania, szczególnie dla określenia feminizmu jako rodzaju ekstremizmu. W odróżnieniu od tego kilku członków saudyjskiej rady Szura, kobiety w mediach i intelektualiści aktywni w dziedzinie praw kobiet tweetowali przeciwko temu wideo, a jeden nawet napisał, że określenie feminizmu jako przestępstwa oznacza „przedstawianie wszystkich kobiet jako kryminalistek”. Krytykę  wobec określenia feminizmu jako ekstremizmu wyraził także w artykule opublikowanym w „Al-Watan” członek rady Szura, 'Issa Al-Ghaith.

Narastająca krytyka wideo i niepokój, że krytyka wyjdzie poza granice królestwa do krajów Zachodu, skłoniły władze saudyjskie do usunięcia tego wideo kilka dni później i zdystansowania się od niego. W oświadczeniu wydanym 12 listopada Prezydentura Bezpieczeństwa Państwa wyrzekła się tego wideo i zaprzeczyła, by w jakikolwiek sposób była za nie odpowiedzialna, mówiąc, że „zawiera wiele błędów w definicji ekstremizmu” i że ci, którzy są odpowiedzialni za stworzenie i dystrybucję wideo działali na własną rękę bez otrzymania aprobaty dla treści wideo. W oświadczeniu wyjaśniano, że zostanie przeprowadzone dochodzenie i że procedury w sprawie nowych mediów zostaną zrewidowane, żeby taki incydent nie powtórzył się. Podkreślono także, że informacja „Al-Watan”, iż feministki mogą być ścigane i stanąć przed surowymi karami, jest „całkowicie bezpodstawna” i że zostaną podjęte kroki przeciwko gazecie za opublikowanie tego[2].

Jednak, mimo potępienia wideo przez władze, należy wspomnieć, że w ostatnich latach, obok posunięć znoszących niektóre ograniczenia narzucane kobietom, saudyjski reżim działał na rzecz ograniczenia politycznej działalności kobiet i aresztował wiele działaczek ruchu praw kobiet. Szczególnie zauważalna była fala aresztowań w maju-czerwcu 2018 r. znanych działaczek wzywających do równości kobiet, włącznie z zakończeniem systemu „opiekunów” i zakazem prowadzenia samochodów przez kobiety – fala, która przyszła zaledwie w kilka tygodni zanim prawo pozwalające kobietom prowadzić samochody weszło w życie. Zatrzymane działaczki oskarżono o związki z „zagranicznymi ambasadami” i o działalność przeciwko królestwu.  

Ponadto w ostatnim roku w saudyjskich mediach panował wrogi i podżegający dyskurs przeciwko feminizmowi i przeciwko saudyjskim działaczkom feministycznym w kraju i za granicą, który przedstawiał je jako wrogów i obcych agentów. Określenie feminizmu jako ekstremizmu przez oficjalny saudyjski aparat bezpieczeństwa jest kolejnym środkiem do ograniczenia już ograniczonej wolności działaczy na rzecz praw kobiet i praw człowieka w Arabii Saudyjskiej.

Niniejsze opracowanie przedstawia szczegóły o tym wideo i niektóre reakcje na nie oraz przegląd podżegania przeciwko feminizmowi i feministkom, jakie ostatnio panuje w Arabii Saudyjskiej.

[Ciąg dalszy tekstu nie jest spolszczony]

https://www.memri.org/reports/saudi-arabias-general-department-counter-extremism-describes-feminism-homosexuality

 


[1] Twitter.com/ce_pss.

[2] ’Okaz (Saudi Arabia), November 13, 2019.

[3] Twitter.com/ce_pss, November 8, 2019.

[4] Al-Watan (Saudi Arabia), November 11, 2019.

[5] Al-Jazirah (Saudi Arabia), July 13, 2019; see also Al-Jazirah (Saudi Arabia), August 5, 2019.

[6] Alkhaleejonline.net, May 9, 2019.

[7] Al-Jazirah (Saudi Arabia), May 20, 2019.

[8] Makkah (Saudi Arabia), July 1, 2019.

[9] Makkah (Saudi Arabia), July 11, 2019.

[10] Al-Riyadh (Saudi Arabia), November 11, 2019.

[11] Twitter.com/PKhalidlM, November 8, 2019.

[12] Twitter.com/ASmutiry, November 8, 2018.

[13] Darandari is apparently referring to the abovementioned claim, frequently heard in Saudi Arabia, that feminists are actually foreign agents acting against the state and society.

[14] Twitter.com/Eqbal_Darandari, November 9, 2019.

[15] Twitter.com/areejaljahani, November 9, 2019.

[16] Twitter.com/abdullah_nadia, November 10, 2019.

[17] Twitter.com/abusulayman, November 10, 2019.

[18] Al-Watan (Saudi Arabia), November 12, 2019.