Gdy armia syryjskiego reżimu przygotowuje się do rozpoczęcia kampanii odbicia Idlib w północnej Syrii, chiński ambasador w Damaszku, Qi Qianjin, powiedział 1 sierpnia 2018 r. proreżimowej gazecie “Al-Watan”, że chińskie wojsko będzie skłonne uczestniczyć “w jakiś sposób” w kampanii w Idlib lub innych częściach kraju. Ambasador wyraził poparcie dla tego, co nazwał wojną Syrii przeciwko terrorystom i powiedzial, że istnieje współpraca między armiami syryjską i chińską. W doniesieniu przytoczone są także słowa chińskiego attaché wojskowego w Syrii, który powiedział, że chińska armia pragnie wzmocnić stosunki z syryjską armią i wyraził żal, że chińscy Ujgurzy biorą udział w walce przeciwko reżimowi Assada.

Ujgurzy są turecka mniejszością etniczną w Chinach, są to głównie muzułmanie, a część ich członków dąży do niepodległości od prowincji Sinciang, gdzie koncentruje się mniejszość ujgurska. Wśród separatystów są członkowie Islamskiej Partii Turkiestanu (TIP), dżihadystycznej organizacji, która chce stworzyć państwo islamskie w Sinciang. TIP dokonuje czynów terroru przeciwko władzom Chin, a także wysyła wojowników do Syrii, by uczestniczyli w walce przeciwko reżimowi Assada. Jej wojownicy uprzednio współpracowali blisko ze związaną z Al-Kaidą organizacją Dżabhat Al-Nusra i są czynni głównie i okolicach Idlib, na Górze Turkmen i na północy regionu Latakii.

Należy zauważyć, że nie jest to pierwsze doniesienie o chińskiej pomocy militarnej dla reżimu syryjskiego. 28 listopada 2017 r. na stronie Facebooka rosyjskiej bazy lotniczej Khmeimim w Syrii informowano, że Chiny planują wysłanie do Syrii sił specjalnych do zwalczania wojowników TIP w okręgu Damaszku[1]. Ambasador Qi Qianjin zaprzeczył jednak temu doniesieniu[2]

Poniżej podajemy fragmenty doniesienia „Al-Watan” o niedawnych wypowiedziach chińskiego ambasadora i chińskiego attaché wojskowego w Syrii[3].

Chińskie siły specjalne (zdjęcie: Youm7.com, 15 grudnia 2017)

Chiński ambasador w Syrii powiedział ”Al-Watan: „…Istnieje pozytywna współpraca wojskowa między Chinami i Syrią w dziedzinie kontrterroryzmu. Wiemy, że wojna z terrorem i kampania Syrii przeciwko terrorystom służy nie tylko interesom narody syryjskiego, ale także interesom narodu chińskiego i [wszystkich] narodów świata. Istnieje ścisła współpraca między naszymi armiami w walce z terrorystami [którzy przybyli do Syrii] z całego świata, włącznie z terrorystami, którzy przybyli z Chin. Ta współpraca między armiami i innymi właściwymi elementami będzie trwała w przyszłości…”

Zapytany o możliwość, że jego kraj weźmie udział w nadchodzącej kampanii arabskiej armii syryjskiej przeciwko terrorystom w Idlib, szczególnie w świetle obecności [tam] ujgurskich wojowników, Qianjin odpowiedział, że Chiny „śledzą sytuację w Syrii, szczególnie po zwycięstwie w południowej [Syrii] i ich armia jest gotowa do uczestniczenia w jakiś sposób obok armii syryjskiej, która walczy z terrorystami w Idlib i w każdej innej części Syrii”.

W podobnej wypowiedzi dla „Al-Watan” [chiński attaché wojskowy w Syrii] Roy Chang, powiedział: „Po pierwsze, rząd chiński przeciwstawia się wszelkiego rodzaju terroryzmowi… Po drugie, wyrażamy żal, że niektórzy chińscy obywatele, zachęceni przez ekstremistyczne organizacje, przybyli do Syrii i stworzyli organizację terrorystyczną [która walczy] z [syryjskimi] obywatelami i rządem. Sprzeciwiamy się temu i potępiamy to, i wyrażamy nasz smutek z powodu dokonanych [przez tę organizację] zbrodni przeciwko syryjskiemu narodowi i rządowi…”

Zapytany o możliwość, że Chiny wezmą w jakiś sposób udział w operacji [wojskowej] w Idlib, attaché powiedział: „Wojskowa współpraca między armiami syryjską i chińską trwa. Mamy dobre stosunki i utrzymujemy współpracę w celu służenia bezpieczeństwu, integralności i stabilności naszych krajów. My – Chiny i nasza armia – pragniemy rozwijać stosunki z armią syryjską. Jeśli chodzi o udział w operacji Idlin, to wymaga to decyzji politycznej”. Zaprzeczył, by dzisiaj w Syrii byli wojskowi doradcy lub specjalne siły chińskie.


[1] Russianmilitaryinsyria, November 28, 2017.

[2] Enabbaladi.net, December 1, 2017.

[3] Al-Watan (Syria), August 1, 2018.