Poniżej podajemy fragmenty reportażu telewizyjnego o byłym islamskim terroryście z Indonezji, Nasirze Abbasie, który nadała Al-Arabiya TV 28 października 2011 r.

Nasir Abbas: Kiedy byłem członkiem Al-Dżamaa Al-Islamijja, od kwietnia 2001 r. otrzymałem stanowisko przywódcy, szefa regionu numer trzy (obejmującego Indonezję i Malezję). Chcę powiedzieć prawdę. Chcę powiedzieć im (w tej organizacji), że popełniają błąd. Nie prowadzą Dżihadu. Nie ma znaczenia, że Abu Bakar Baaszir mówi, że ludzie, którzy dokonują zamachów bombowych są mudżahedinami. Ja mówię, że nie są mudżahedinami, ponieważ nie działają na polu Dżihadu ani na polu bitwy. Nie można nazywać ich mudżahedinami, ponieważ zabijają dziewczynki, kobiety i dzieci, które są nieuzbrojone i nie są wrogami. Jak mogą mówić, że walczą z wrogiem? To nie ma sensu.

Narrator: Minęło siedem lat, od kiedy Abbas wyszedł z więzienia. Dzisiaj dokumentuje on swoje doświadczenia w komiksie skierowanym do młodych mężczyzn i kobiet. Teraz rozumiem znaczenie Dżihadu to tytuł książki komiksowej Nasira Abbasa, w której mówi o osobistych doświadczeniach i błędach, które popełnił.

Nasir Abbas: Wielu chłopców i dziewczynek nie lubi czytania książek, ale lubią komiksy. Lubią obrazki i rysunki, i można przekazać im informacje edukacyjne. To próbowałem zrobić przez moją książkę.

Narrator: Indonezyjscy funkcjonariusze, szczególnie z kręgów bezpieczeństwa, wykazali wielkie zainteresowanie. Funkcjonariusze indonezyjskiej służby bezpieczeństwa sądzą, że ta książka pomoże im zastosować strategię bezpieczeństwa sformułowaną w celu przeciwstawienia się ekstremizmowi i przemocy. Ta strategia polega częściowo na podnoszeniu ogólnej świadomości, szczególnie wśród młodzieży.

[Dzieci śpiewają hymn narodowy]

Narrator: Książka szybko stała się integralną częścią programów szkolnych w niektórych szkołach publicznych i prywatnych. W tej prywatnej szkole w stolicy Indonezji, Dżakarcie, książka Teraz rozumiem znaczenie Dżihadu daje uczniom nowe zrozumienie podczas tego podstawowego etapu kształcenia.

Uczennica: Czytałam tę książkę, żeby zrozumieć prawdziwe znaczenie Dżihadu. Dżihad oznacza walkę na rzecz Allaha, ale niektórzy ludzie źle interpretują Dżihad. Myślę, że ta książka pomogła mi zrozumieć prawdziwe znaczenie islamu.

Narrator: Oficjalne dane i niezależne badania, opublikowane ostatnio w Indonezji, wskazują na radykalne obniżenie się poziomu przemocy. Badania zidentyfikowały dwie przyczyny tego rozwoju [sytuacji]: pierwszą jest wolny proces demokratyczny w Indonezji, a drugą jest polityka podnoszenia świadomości, której celem są rozmaite odłamy społeczeństwa, [dokonywana] z pomocą organizacji pozarządowych. Wydawcy Teraz rozumiem znaczenie Dżihadu rozdali 10 tysięcy darmowych egzemplarzy do szkół rządowych i prywatnych.

Dziennikarz: Dlaczego postanowił pan posłużyć się historią własnego życia, żeby mówić o tej sprawie?

Nasir Abbas: Myślę, że są trzy punkty, które doprowadziły mnie do opisania historii mojego życia. Pierwszym jest, że porzuciłem szkołę w wieku lat 15, bo byłem słabym uczniem. Mówię w książce: nie porzucajcie szkoły, tak jak ja to zrobiłem. Drugim punktem jest współistnienie, jakiego doświadczyłem jako muzułmanin z chrześcijanami. W książce mówię o dwóch chrześcijanach, którzy mieli na mnie wpływ. Trzecim punktem jest, że chociaż popełniłem błąd, udało mi się zmienić się na lepsze i stać się dobrym człowiekiem, zdolnym do powrotu do społeczeństwa, uciekając od przeszłości. To jest wezwanie do każdego, kto przystał do opowiadających się za przemocą lub ekstremistycznych grup, by starannie to przemyślał i nie wstydził się porzucić złego towarzystwa i tych błędnych przekonań, i powrócił do społeczeństwa.