Saudyjski duchowny, Adel Al-Kalbani, były imam Wielkiego Meczetu w Mekce, powiedział 22 marca 2019 r. w wywiadzie udzielonym MBC TV (Arabia Saudyjska), że niedawno zmienił zdanie w sprawie muzułmanów szyickich i że nie uważa ich już dłużej za heretyków. Powiedział także, że gdyby zamachowiec z Christchurch w Nowej Zelandii był muzułmaninem,  poprowadzono by zażartą wojnę przeciwko muzułmanom, jak wiele wojen w przeszłości, z powodu incydentów, z którymi, jak powiedział, muzułmanie nie mieli nic wspólnego. Powiedział, że jednak, ponieważ zamachowiec nie był muzułmaninem, premier Nowej Zelandii założyła hidżab i w parlamencie recytowano Koran. Al-Kalbani powiedział następnie, że wszystkie duże wydarzenia terrorystyczne na całym świecie – włącznie z atakami na muzułmanów – były dokonywane przez muzułmanów, Powiedział także, że Arabowie i muzułmanie podwinni podejmować więcej inicjatyw w sprawach technologii i trendów, które przychodzą z Zachodu, takich jak kino i pozwalanie kobietom na prowadzenie samochodu, z czego żadne nie doprowadziło do katastrofy, jaką przepowiadali krytycy. Dodał: “Islam nie miał uczynić naszego życia ciężarem”.

Aby zobaczyć klip z Adelem Al-Kalbanim w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Każdy, kto mówi, że nie ma boga nad Allaha i je mięso zwierząt zarżniętych przez nas, i kto modli się w tym samym kierunku, jak my, jest muzułmaninem”  

Dziennikarz: Czy nadal uważa pan szyickich uczonych za heretyków, czy tez zmienił pan zdanie?

Adel Al-Kalbani: „Prawdą jest, że  do niedawna tak mówiłem…”

Dziennikarz: Uważał pan szyickich uczonych za heretyków?

Adel Al-Kalbani: Tak.

[…]

Ogólnie mówiąc, każdy, kto mówi, że nie ma boga nad Allaha i je mięso zwierząt zarżniętych przez nas, i kto modli się w tym samym kierunku, jak my, jest muzułmaninem. Konkretne wypadki należy przekazywać sędziom.

Dziennikarz: To jest bardzo ważna sprawa, szejku Adel…

Adel Al-Kalbani: Tak myślę dzisiaj. Na Allaha, nikt nie zmusił mnie do powiedzenia tego i nikt ze mną o tym nie mówił.

[…]

Gdyby morderca [w Nowej Zelandii] był muzułmaninem, poprowadzono by zażartą wojnę przeciwko muzułmanom, jak wiele wojen w przeszłości, z powodu incydentów, z którymi muzułmanie nie mieli nic wspólnego

Teraz oni recytują wezwania do modłów [w Nowej Zelandii].

W dodatku premier [Nowej Zelandii] nałożyła hidżab, recytowano Koran w parlamencie i ludzie z całego świata wyrazili solidarność z ofiarami.

„Duże incydenty [terroryzmu] wszystkie były dokonywane przez muzułmanów”

Dziennikarz: Ale to jest społeczeństwo Nowej Zelandii jednoczące się. Oni są przyzwyczajeni do tego rodzaju połączenia.

Adel Al-Kalbani: Moim zdaniem, gdyby [morderca] był muzułmaninem, sprawy wyglądałyby inaczej.

Dziennikarz: Dlaczego mówi pan, że przemoc i terroryzm są tak głęboko  zakorzenione w muzułmanach.

Adel Al-Kalbani: Nie to miałem na myśli. Jednak wszystkie duże incydenty [terroryzmu] były popełnione przez muzułmanów. Czy tak nie jest?

Dziennikarz: To jest pana opinia

„Musimy teraz chronić się przed muzułmanami, którzy przychodzą do meczetu ze swoimi brodami i krótkimi szatami, modlą się obok nas, a potem próbują zbliżyć się do Allaha przez zabicie nas”

Adel Al-Kalbani: To jest moja opinia i to jest rzeczywistość. Wielkie incydenty [terroryzmu… Kto jest winny 9/11? Muzułmanie. [11 Września] spowodował wielkie komplikacje dla naszego da’wa [nauczanie, zaproszenie] i w wielu innych dziedzinach, i tego dokonali muzułmanie. Wszyscy ci, którzy zostali zabici w naszym ukochanym królestwie, zostali zabici przez muzułmanów. Wszystkie zamachy terrorystyczne [w Arabii Saudyjskiej] były dokonane przez muzułmanów. Dzisiaj nasze meczety są pilnowane w piątki po zamachach [na meczety] w Al-Kudaih, Dammam i meczecie w Kuwejcie. Musimy teraz chronić się przed muzułmanami, którzy przychodzą do meczetu ze swoimi brodami i krótkimi szatami, modlą się obok nas, a potem próbują zbliżyć się do Allaha przez zabicie nas.

[…]

Powinniśmy podjąć inicjatywę w sprawie wielu rzeczy, które przychodzą do nas [z Zachodu]. Na przykład, mówiłem kiedyś o kinie i byłem za to atakowany. Teraz kina stały się rzeczywistością i bardzo naturalną częścią naszego życia.

Albo weźmy sprawę prowadzenia samochodu przez kobiety… Ze wszystkiego, co słyszałem, wyobrażałem sobie, że będą olbrzymie skandale seksualne na ulicach… Kobiety zaczęły prowadzić samochody [w Arabii Saudyjskiej] i nic się nie stało, dzięki Allahowi. Oczywiście, będą wypadki, jak w każdym innym społeczeństwie.

[…]

Islam nie miał uczynić naszego życia ciężarem.