Wielkie szkody wyrządzone przez huragan Irma na Florydzie wywołały wiele reakcji w arabskich mediach społecznościowych, gdzie użytkownicy często wyrażali schadenfreude z powodu katastrofy i nazywali Irmę karą boską za politykę administracji USA wobec krajów arabskich i muzułmańskich.
Na przykład, libański szejk Mus’ad Nadżem tweetował: „Ameryka, z całą swoją potęgą, narodem, żelazem, wszystkimi swoimi instytucjami i potencjałem jest bezradna wobec burzy – jak gdyby Allah mścił się za wszystkich tych, którzy stracili swoich krewnych”[1].
Muhammad Al-Sabi’i z Arabii Saudyjskiej tweetował: „Allahu, uczyń huragan Irma karą i stratą dla wszystkich, którzy zabijali i wyganiali [ludzi], i którzy zniszczyli ziemie muzułmańskie Afganistanu, Iraku, Syrii, Libii, Jemenu, i inne. Możesz zrobić wszystko”[2].
Te wyrazy schadenfreude wywołały krytykę w świecie arabskim. W odpowiedzi na ten i podobne tweety i posty Ahmad Al-Hasanat, sekretarz generalny Departamentu Fatw Jordanii oświadczył: „Nie wolno nam cieszyć się z nieszczęść innych, ponieważ wśród [ludzi rannych w burzy] są cywile i może również ludzie, którzy nie są wrodzy wobec islamu i muzułmanów, ani zamieszani w decyzje polityczne krajów [zachodnich][3]. Kilku arabskich dziennikarzy zareagowało ostrzej: jawnie wyśmiewali twierdzenie, że Irma była karą boską, popierając swoje stanowisko tym, że katastrofy naturalne uderzały także w wierzących muzułmanów oraz podkreślając niewielką liczbę ofiar śmiertelnych huraganu w Ameryce. Jeden z nich, Muhammad 'Ali Farahat, publicysta wychodzącej w Londynie saudyjskiej gazety, “Al-Hayat” napisał, że teraz jest czas, by Arabowie i muzułmanie okazali solidarność z narodem amerykańskim, który pomógł tak wielu narodom na całym świecie, z muzułmanami włącznie.
Poniżej podajemy tłumaczenie fragmentów reakcji dziennikarzy arabskich na wyrazy radości w arabskich mediach społecznościowych z powodu huraganu Irma:
Dziennikarz egipski: Schadenfreude jest faszystowskim, nieludzkim wirusem; to władze, nie Allah, są odpowiedzialne za to, jak wiele osób cierpi z powodu katastrof naturalnych
Chaled Montasser, publicysta egipskiej gazety “Al-Watan” wystąpił przeciwko tym, którzy twierdzili, że Irma była karą boską, pytając jak wyjaśnią fakt, że podczas huraganu było tak niewiele ofiar śmiertelnych, podczas gdy inne katastrofy (nie tylko naturalne) uderzające w świat muzułmański, zabiją setki. Podkreślił, iż to, jak rząd danego kraju dba o swoich obywateli, a nie moc boska, odpowiada za liczbę ofiar śmiertelnych i szkody spowodowane przez katastrofy naturalne: „Schadenfreude w naszych [arabskich] reakcjach medialnych na huragan na Florydzie przekroczyło poziom histerii i osiągnęło poziom szaleństwa. Musimy analizować i badać ekstremistyczny umysł islamski, zakażony faszystowskim wirusem, który przejął duszę i obdarł ją z minimalnego choćby człowieczeństwa, zamącił mózg i utopił umysł w zabobonie, poczuciu niższości, agresji i infantylizmie, które ufają cudom, a nie wierzą w naukę”.
Kwestionując twierdzenia, że Irma była swego rodzaju karą boską dla USA, napisał: „Gdyby huragan był bożą zemstą za porażkę epoki [prezydenta] Trumpa, to co z ‘rokiem katastrofy’[4] i zarazą w Emmaus[5] – czy była to zemsta boża za rządy 'Omara bin Al-Chattaba?[6]…
Kiedy [w 2004 r.] uderzyło tsunami, [kaznodzieja egipski] Zaghloul Al-Naggar[7] nazwał je karą bożą dla kobiet, które noszą bikini. Pytanie, dlaczego burza ominęła plaże bikini i zabiła ubogie kobiety w hidżabach w Indonezji, kiedy modliły się w swoich rozpadających się budach?!… To pytanie jest drażliwe: dwa lata temu dwa tysiące pielgrzymów [do Mekki] zostało rannych i zabitych w tłumie. Przy dzisiejszym [huraganie] Amerykanie byli zorganizowani i zginęło tylko troje ludzi. Czy nadal myślicie, że to kara boska?
Mój przyjacielu, który radujesz się z huraganu i boskiego odwetu, dlaczego sięgasz aż za Ocean Atlantycki? Spójrz bliżej [domu] i zadaj sobie pytanie, dlaczego nie ma kary boskiej dla Izraela? Czy nasze złorzeczenia w każdej modlitwie i każdym meczecie jeszcze go nie dosięgły? …
Zamiast złośliwie cieszyć się huraganem na Florydzie, powinniśmy zrozumieć, że to władze, nie zaś [interwencja] boska uratowały ludzi przed huraganem i sprawiły, że tylko troje ludzi zginęło. To nieobecność władz, nie zaś kara boska, zabiła ponad tysiąc [ludzi] w ścisku pielgrzymów [w Mekce] dwa lata temu. Gdybyśmy tylko wyciągnęli [z tego] nauczkę i uporali się z chorobą wahabistycznego punktu widzenia, które zasiedliło nasze kości i nasze dusze”.[8]
Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako „gniew natury” na USA, 14 września 2017
Jordański dziennikarz: Administracja USA utrzymała szkody na minimalnym poziomie – i to bez pomocy modlitw
Liberalny dziennikarzjordański, Basel Rafajeh, także szydził z tych, którzy twierdzili, że Irma była karą boską i życzyli Ameryce śmierci i zniszczenia. Chwalił on sposób, w jaki administracja amerykańska zachowywała się podczas katastrofy. Napisał na swoim Facebooku:
„Allah nie zareagował na życzenia śmierci w huraganie Irma… Jak wiecie, rząd amerykański posiada naukowców ds. klimatu i burz… Wie jak ewakuować sześć milionów ludzi i zapewnić im bezpieczeństwo. Wie, że to jest katastrofa naturalna, a nie wściekłość Allaha. I [naprawdę] się tym zajmuje. Nie wzywa kardynałów i księży do modlitw w kościołach… To prawda, że szkody materialne przekraczają 60 miliardów dolarów i że największa światowa gospodarka musi je wchłonąć. Ważne jest jednak, że uratowano ludzi, a my możemy [tylko] sobie wyobrażać, jak wiele mogło być ofiar, gdyby taki huragan uderzył w kraj muzułmański”[9].
Dziennikarz Zjednoczonych Emiratów Arabskich: Naszą nienawiść do Zachodu nabywamy w szkołach i meczetach; potrzebujemy naukowego podejścia do zjawisk naturalnych
Dr Jousuf Al-Szarif, publicysta gazety Zjednoczonych Emiratów Arabskich “Al-Bayan”, nazwał autorów piszących o Irmie jako o karze boskiej, “ignorantami” i “prostakami, których poglądy i sposób życia są skażone głęboką niechęcią do krajów zachodnich”. Oskarżając kaznodziei w meczetach oraz szkoły i uniwersytety w krajach arabskich o wpajanie ludziom tej kultury, napisał:
“Tego uczą się dzieci w szkołach i to mówią kaznodzieje w meczetach, kiedy wznoszą ręce ku niebu i wołają: ‘Allahu, rozpędź ich po wszystkich zakątkach ziemi; porozdzielaj ich; zniszcz ich domy, zmień ich sytuację, przybliż ich koniec, zakończ ich życie…’ A wierni mówią ‘Amen’, nie rozumiejąc, że takie zachowanie tworzy z czasem urazę w ich sercach…”
Al-Szarif powiedział też, że tego naucza się również na uniwersytetach w krajach arabskich, a jako przykład przedstawił tweet wykładowcy uniwersyteckiego nauki o islamie, który nazwał huragan karą boską. Napisał: „Ten doktor, odpowiedzialny za edukację przyszłych pokoleń, nie jest dużo lepszy niż ignoranci, którzy cieszą się z ludzkich nieszczęść i ze strachu niewinnych kobiet i dzieci… Jak liczni są ci w świecie arabskim, którzy opowiadają się za tym niemoralnym i nieludzkim poglądem, który zamienił islam z religii tolerancji, miłości i pokoju w [religię] nienawiści i schadenfreude…”
Podkreślił: „Pilnie potrzebujemy zrewidowania dziedzictwa islamskiego humanistycznymi oczyma… z dala od negatywnego i agresywnego postrzegania innych narodów i religii i daleko od dysput politycznych, geopolitycznych, religijnych i etnicznych…” Następnie wezwał do zaakceptowania naukowych wyjaśnień zjawisk naturalnych, zamiast uważania ich za kary boże[10].
Dziennikarz “Al-Hayat”: Wyrażenie solidarności z narodem amerykańskim pokaże człowieczeństwo Arabów
W artykule opublikowanym w wychodzącej w Londynie saudyjskiej gazecie “Al-Hayat”, libański publicysta, Muhammad Ali Farahat, wezwał cały świat, a w szczególności Arabów, do wyrażenia solidarności z narodem amerykańskim. Napisał: „Widzieliśmy reakcje Arabów, którzy radowali się z tego, że [katastrofa] uderzyła w zwykłych obywateli amerykańskich. Można dostrzec wiele przesady [w opisie] zasięgu szkód, jak również protesty, że niewystarczająco dużo uwagi poświęca się podobnym katastrofom w Indiach, Pakistanie i Chinach. To jest umyślna agresja wobec narodu amerykańskiego, która wprowadza politykę w sprawę niepolityczną. Ten idiotyzm, któremu towarzyszy brak ludzkich uczuć, przypomina nam hasło ‘Śmierć Ameryce’ skandowane na demonstracjach w Iranie i wśród zwolenników [Iranu] – hasło, które wywołuje wieczną walkę między narodami…
[Cały] świat musi wyrazić solidarność z USA, gdzie rząd i instytucje obywatelskie bez wahania oferują pomoc ekonomiczną biednym narodom i pomagają [im się] rozwijać. Nie widzieliśmy żadnych wyrazów solidarności od narodu Bośni i Hercegowiny ani Albańczyków z Kosowa, których USA jako pierwsi broniły w wyniszczającej wojnie po upadku Jugosławii. Nie mówimy o pomocy finansowej ani materialnej, ale o wyrażeniu solidarności ze zwykłym obywatelem amerykańskim, który należy do społeczeństwa od wielu lat przyjmującego imigrantów, z których część szybko została liderami w dziedzinach nauki, literatury i polityki…
Uważam, że musimy wyrazić solidarność z narodem amerykańskim, kiedy jest on w kłopotach, poprzez oświadczenia w imieniu naszych rządów i obywatelskich instytucji społecznych, a także organów regionalnych, takich jak Liga Arabska… żeby Amerykanie poznali tym razem Arabów jako współczłonków rasy ludzkiej, poza wojnami i fanatyzmem, który tworzy coraz więcej wojen”[11].
[1] Twitter.com/SheikhMosaad, September 10, 2017.
[2] Twitter.com/Mugn3_hfc, September 7, 2017.
[3] Hala.jo, September 10, 2017.
[4] A reference to 640 CE, when a severe drought struck Medina.
[5] The plague, which broke out in 639 CE in the city of Emmaus (aka Nicopolis) in Judea shortly after it was conquered by Muslim forces, killed many thousands of Muslim soldiers as well as local residents.
[6] The second Caliph (634-644), considered to be the founder of the Islamic Empire.
[7] For excerpts from a televised interview in which Zaghloul called the tsunami a divine punishment, see MEMRI TV Clip No. 1881, Egyptian Cleric Zaghloul Al-Naggar Predicts the Annihilation of America and Calls on Nations to Adopt Islamic Economy, October 8, 2008.
[8] Al-Watan (Egypt), September 12, 2017.
[9] Facebook.com/basel.rafayeh, September 13, 2017.
[10] Al-Bayan (UAE), September 12, 2017.
[11] Al-Hayat (London), September 12, 2017.
If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org.