Wystrzelenie setek rakiet ze Strefy Gazy na Izrael i reakcja izraelskiej armii były szeroko dyskutowane w arabskich mediach społecznościowych. Wraz z saudyjskimi tweetami wyrażającymi sympatię dla Izraela i troskę o jego dobrostan, życzącymi mu zwycięstwa i krytykującymi Hamas i jego politykę[1], niektórzy dziennikarze ze świata arabskiego, jak również australijski duchowny szyicki, imam Mohammad Tawhidi, tweetowali ostrą krytykę Hamasu. Oskarżali Hamas o działanie jako narzędzie Iranu, o używanie mieszkańców Strefy Gazy jako ludzkiej tarczy i o chowanie do własnych kieszeni funduszy dostarczanych przez kraje arabskie na odbudowę Strefy Gazy.

Poniżej podajemy przykłady tych tweetów:

Libańscy dziennikarze: Iran motywował Hamas do strzelania na Izrael – i Palestyńczycy są ofiarami

Libański dziennikarz Jerry Maher, który jest znanym przeciwnikiem Hezbollahu, Iranu i Hamasu i który czasami pisze dla prasy saudyjskiej, porównał strzelanie rakietami przez Hezbollah na Izrael w 2006 toku do Hamasu robiącego to samo w ostatnich dniach. Powiedział, że w obu wypadkach strzelano rakietami do Izraela na rozkaz Iranu i w obu wypadkach rezultatem była katastrofa dla miejscowej populacji, odpowiednio, Libanu i Strefy Gazy.

5 maja 2019 t. tweetował:  „W 2006, kiedy narosła międzynarodowa presja na Iran z powodu jego programu nuklearnego, zmotywował on Hezbollah do zaatakowania Izraela i wynikiem dla Libanu i jego ludzi była katastrofa. Dzisiaj, kiedy sankcje na Iran wzmocniły się, motywuje on [Iran] Hamas, a ofiarą – jak zawsze – jest palestyńska ludność, która jest więźniem kaprysów Iranu i organizacji, która wykonuje jego nakazy w Gazie”[2].

Również 5 maja libański dziennikarz szyickie, Nadim Koteich, publicysta saudyjskiej gazety „Al-Sharq Al-Awsat”, która jest znanym przeciwnikiem Hezbollahu i Iranu, i krytykowała Hamas za wydawanie pieniędzy na rakiety, podczas gdy populacja Strefy Gazy jest w okropnej sytuacji ekonomicznej. Tweetował on: „Ile posiłków na przerwanie postu [w ramadan] można było kupić za koszt wystrzelenia setek rakiet z Gazy?”[3]

Dziennikarze w Zatoce i Iraku: Hamas używa mieszkańców Gazy jako ludzkiej tarczy; jego rakiety nie służą żadnemu celowi

Podobne słowa tweetowali inni dziennikarze w Zatoce i w Iraku. Ahmad Al-Dżarallah, redaktor naczelny kuwejckiej gazety „AlSiyassa”, napisał, że rakiety wystrzelone przez Hamas na Izrael nie służą żadnemu celowi i że teraz Strefa Gazy doznaje ciężkich strat. 6 maja tweetował:

„Co osiągnęło 100 rakiet wystrzelonych przez Hamas na Izrael? Izrael zabił 24 mieszkańców Gazy; 50 jest rannych; budynki są zburzone; okrutna wojna przeciwko Gazie [trwa]. Z drugiej strony, co rakiety Gazy zrobiły Izraelowi? Nic – nawet nie [wywołały] strachu…”[4]

Dziennikarz Sufian Al-Samarrai, przewodniczący zarządu administratorów prosaudyjskiej witryny internetowej Baghdadpost.net, znanej ze swoich antyirańskich poglądów, za strzelanie rakietami na Izrael obwiniał Iran, mówiąc, że Hamas, który wykonuje polecenia Iranu, używa mieszkańców Gazy jako ludzkiej tarczy. 5 maja tweetował: „Dziś wieczorem Iran groził, że zbombarduje Tel Awiw za pomocą Safavi [tj. irańskiego] gangu Hamas, który używa Gazańczyków jako ludzką tarczę! To, podczas gdy Al-Dżazira TV monitoruje każdą wyrzutnię rakiet w Gazie i równocześnie nadaje kanały Hamasu i [Palestyńskiego Islamskiego] Dżihadu… Iran i jego gangi jeszcze drogo zapłacą za to nieodpowiedzialne zachowanie, [choć] nigdy nie brały tego pod uwagę”[5].

Iracki komentator polityczny, ‚Imad Al-Din Al-Dżabouri, powiedział, że ostrzał Izraela przez Hamas był częścią regularnego i powtarzającego się, dramatycznego scenariusza, który kończy się chowaniem do własnych kieszeni funduszy pomocowych wysłanych przez kraje arabskie na odbudowę Strefy Gazy: „Hamas ostrzeliwuje Izrael rakietami, które nie służą żadnemu celowi; Izrael odpowiada siłą; arabskie kraje wyrażają solidarność z ludem palestyńskim i zbierają miliardy [dolarów] na odbudowę tego, co zniszczył Izrael; i miliardy płyną na konta bankowe przywódców Hamasu [którzy mieszkają] w hotelach Stambułu… Ten scenariusz rozgrywa się co roku”[6].

Australijski duchowny szyicki: Zwolennicy strzelania rakietami na Izrael stosują podwójne standardy

Szyicki imam Mohammad Tawhidi, który mieszka w Australii i jest znany jako umiarkowany, który przeciwstawia się ekstremistycznemu islamowi, skrytykował muzułmańskich przywódców religijnych, którzy popierają strzelanie rakietami na Izrael, i oskarżył ich o stosowanie podwójnych standardów. Tweetował: „Ekstremistyczni imamowie, którzy świętują wystrzelenie przez Hamas 600 rakiet na państwo żydowskie, są tymi samymi imamami, którzy pouczają nas o ‘Etyce wojny w islamie’ i jak islam zabrania zabijania mrówek i niszczenia roślin”[7].


[1] See MEMRI Special Dispatch No. 8047, Responding To Gaza Events, Saudis Tweet In Support Of Israel, Against Hamas,May 6, 2019.

[2] Twitter.com/jerrymahers, May 5, 2019.

[3] Twitter.com/NadimKoteich, May 5, 2019.

[4] Twitter.com/Ahmadaljaralah, May 6, 2019.

[5] Twitter.com/SufianSamarrai, May 5, 2019.

[6] Twitter.com/drImadEddin, May 5, 2019.

[7] Twitter.com/Imamofpeace, May 5, 2019. For more on Imam Tawhidi, see MEMRI TV Clip No. 5970, Australian Shiite Imam Mohammad Tawhidi: We Did Not Come To Australia To Have Burqas Running Around; Don’t Like It? Hop On A Kangaroo Back To Where You Came From, March 20, 2017, and MEMRI Special Dispatch No. 6861, Australian Shi’ite Imam: This ‚Entire Religion Needs A Review’; Australian Intelligence Should Monitor Muslim Religious Leaders; ‚Palestine Is Jewish Land… Who Doesn’t Know This?” April 6, 2017