19 stycznia 2013 r. mauretańska witryna internetowa saharamedias.net zamieściła komunikat organizacji Ansar Al-Din, która kontroluje dużą część północnego Mali (Azawad). Komunikat omawia szczegółowo walki między tą organizacją a siłami malijskimi i francuskimi. Stwierdza, że Ansar Al-Din była zmuszona do wznowienia działalności militarnej po odkryciu, że armia malijska z pomocą sił francuskich szykuje się do ataku na miasto Douentza, i po tym, jak wszystkie inicjatywy rozwiązania konfliktu w sposób pokojowy zostały „z pełną pogardą” odrzucone przez rząd Mali. Organizacja twierdzi, że zabiła ponad 50 żołnierzy malijskich, strąciła dwa helikoptery francuskie i zabiła wysokiego oficera francuskiego, podczas gdy jej straty własne wynoszą tylko ośmiu zabitych.

Poniżej podajemy główne punkty komunikatu:

Ansar Al-Din wyjaśnia, że decyzja wznowienia działalności militarnej nie była łatwa, szczególnie dlatego, że „siły imperialistyczne” gromadziły siły w przygotowaniu do inwazji na Mali, podczas gdy mudżahedini byli nieprzygotowani i cierpieli z powodu braków w wyposażeniu. Jednak organizacja uznała, że nie ma wyboru z wielu powodów, włącznie z:

  • Powtarzające się ataki na niewinnych i nieuzbrojonych cywilów dokonywane na południu i zachodzie kraju przez “wrogi i rasistowski reżim [Mali], który spiskuje z siłami imperialistycznymi”, oraz całkowite milczenie organizacji praw człowieka w sprawie tych ataków.
  • Niepowodzenie wszystkich inicjatyw osiągnięcia pokojowego rozwiązania kryzysu politycznego i humanitarnego w regionie, które spotykały się z “pełną pogardą przywódców w Bamako pod naciskiem ich panów w Paryżu”, mimo gotowości mudżahedinów do zaakceptowania każdej inicjatywy, która nie byłaby sprzeczna z zasadami ich walki, głównie z celem zaprowadzenia islamskiego szariatu.
  • Intensywne przygotowania Francji i jej sojuszników do interwencji militarnej w Mali w celu wyeliminowania tak zwanego “terroru” i rozstrzygająca informacja, która dotarła do Ansar Al-Din w sprawie planowanego ataku na miasto Douentza, który miał być przeprowadzony przez armię malijską pod kierownictwem i nadzorem oficerów francuskich.

Następnie organizacja wylicza ataki przeprowadzone jak dotąd przez siły francuskie i malijskie oraz kontrataki mudżahedinów. Stwierdza, że od początku działań wojennych 10 stycznia zabiła ponad 50 malijskich żołnierzy, strąciła dwa helikoptery i zabiła wysokiego oficera francuskiego, podczas gdy zabitych zostało ośmiu jej wojowników. Podkreśla, że mudżahedini uzyskali większe niż się spodziewali zwycięstwo i że osiągnęli większość celów swojej operacji militarnej, włącznie z:

  • Najwyższym celem, którym jest zachowanie osiągnięcia zaprowadzenia szariatu w Mali i przekazanie informacji, że ludzie w Mali są gotowi oddać swoje dusze, aby żyć pod rządami szariatu;
  • Cel udaremnienia planu międzynarodowej interwencji militarnej, która została zaaprobowana przez Radę Bezpieczeństwa ONZ;
  • Cel zabezpieczenia linii dostaw dla mudżahedinów i ich baz na tyłach;

Cel zjednoczenia ludów muzułmańskich wokół “ich braci, mudżahedinów” i, jako tego główną część, wydanie przez duchownych muzułmańskich fatw zobowiązujących wiernych do wspierania dżihadu i mudżahedinów przeciwko “krzyżowcom-okupantom”.