Wprowadzenie

W ciągu ostatnich dwóch lat jemeńsko-amerykański duchowny dżihadystyczny Anwar Al-Awaki wyłonił się jako kluczowy przywódca Al-Kaidy. 9 lutego 2011 r. Michael Leiter, szef National Counterterrorism Center, powiedział na przesłuchaniu Kongresu, że zagrożenie głównego trzonu Al-Kaidy, kierowanego przez Osamę bin Ladena i Ajmana Al-Zawahiriego, zostało przyćmione przez Al-Awlakiego. Powiedział on: „Istotnie uważam Al-Kaidę na Półwyspie Arabskim (AQAP) z Al-Awlakim jako przywódcą wewnątrz tej organizacji za prawdopodobnie najbardziej znaczące zagrożenie”.

Mistrzostwo Al-Awlakiego w sprawach medialnych wraz z wieloma innymi jego talentami, pomogło mu wyłonić się jako przywódca; najbardziej godna uwagi jest jego manipulacja zachodnimi mediami już w 2001 r. – wśród nich NPR, PBS i „The New York Times”, które zdecydowały się na przeprowadzenie wywiadu z nim w ramach prób dowiedzenia się więcej o umiarkowanym islamie. Był często cytowany przez te media i nazywany „budowniczym mostów między islamem z Zachodem” [1] . „The Baltimore Sun” przedstawił go jako znającą się na mediach znakomitość, mówiąc: “Al-Awlaki łączy te dwa światy równie łatwo, jak przerzuca się od wykładu o życiu proroka do wbijania numeru telefonu do swojego Palm Pilot.” [2]

18 listopada 2001 r., kiedy służył jako imam w meczecie Dar al-Hijrah w Falls Church w Wirginii, Al-Awlaki został wybrany przez “Washington Post”, żeby udzielać odpowiedzi czytelnikom w sprawie ramadanu. Przedstawiał swoje opinie o mediach Zachodu, które nazywał „jednostronnymi” i wychwalał Al-Dżazira TV.

W numerze “Inspire”, angielskojęzycznym magazynie Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego, z lata 2010 r. jest cytat wypowiedzi Al-Awlakiego: „Dlaczego olbrzymia większość zachodnich mediów mówi o mediach dżihadu jako ‘propagandzie’, kiedy wszystkie media na świecie mają agendę propagowania w celu zmiany sposobu myślenia w tę lub tamtą stronę?”

Wykład Al-Awlakiego “44 drogi do dżihadu” ze stycznia 2009 r. zawierał także dział poświęcony „Zwalczaniu kłamstw zachodnich mediów”, jak również popierający media dżihadu. Pisze tam: „Wyobrażenia wielu muzułmanów kształtowane są przez media zachodnie… Niebezpieczeństwo zachodnich mediów wypływa z faktu, że nakładają one płaszcz prawdy i obiektywności, kiedy w rzeczywistości są tylko tubą diabła. Czy nie widzicie, że media zachodnie nieustannie próbują pomniejszyć potworności popełnione przez Zachód, powiększając naruszenia – których jest niewiele i są rzadkie – popełnione przez muzułmanów?… Media zachodnie są tak sprawne w tym oszustwie, że ich kłamstwa docierają do szerokich odłamów muzułmańskiej ummah. Faktem jest, że media demonizują mudżahedinów, szerzą kłamstwa o nich, rozdmuchują nieproporcjonalnie ich pomyłki, próbują zasiać ziarna rozłamu między nimi, próbują zniszczyć reputację ich przywódców i ignorują lub demonizują uczonych prawdy, a z drugiej strony gloryfikują i promują uczonych kłamstwa. Tak więc, drodzy bracia i siostry, częścią waszego obowiązku jest prowadzenie kampanii wśród muzułmanów, żeby podnieść ich świadomość w tej kwestii. Powinniście ich zachęcać, by byli ostrożni i krytyczni wobec mediów zachodnich. Muzułmanin nie powinien wierzyć źródłom zachodnim, chyba że są potwierdzone przez godne zaufania [źródło] muzułmańskie. Mówię ‘godne zaufania’ źródło muzułmańskie, ponieważ werset ostrzegał nas przed zaakceptowaniem wiadomości od nieposłusznego muzułmanina… Źródło medialne, które skądinąd może być bardzo obiektywne i prawdziwe, może stać się fałszerzem, kiedy chodzi o podawanie wiadomości o muzułmanach…” [3]

Przesłanie Al-Awlakiego do „Członków mediów”

W najnowszym przesłaniu do świata muzułmańskiego Al-Awlaki broni dziennikarzy jednego takiego “godnego zaufania” źródła muzułmańskiego, Al-Dżaziry, i chwali źródło zachodnie, WikiLeakis. Przesłanie to, sześciominutowe wideo jego przemówienia „Przesłanie do członków mediów” zostało ogłoszone 14 lutego 2011 r. przez forum dżihadystyczne Szumuch Al-Islam. [4] Al-Awlaki oskarża w nim USA i Zachód o używanie swobody i wolności słowa jako pretekstu do przejęcia zasobów i skarbów świata i do uciskania ludów i odbierania im ich praw. Powiedział, że gdzie tylko ktoś próbuje ujawnić „prawdę o USA i ich agentach”, Zachód porzuca zasadę wolności, której rzekomo broni, i działa, by uciszyć lub aresztować sprawcę, jak również ścigać go sądownie pod fałszywymi zarzutami [5] .Napis: „Nie ma wolności słowa dla tych, którzy ujawniają przestępstwa Ameryki i jej agentów”.

Dwa tygodnie później Globalny Islamski Front Medialny (GIMF) opublikował wideo z tym przemówieniem z angielskimi napisami. Nagranie to nie wzbudziło wielkiej uwagi, głównie z powodu wydarzeń w Egipcie i w całym regionie. Wskazówki co do daty samego nagrania można znaleźć w jego odnoszeniu się do WikiLeaks, jak również do aresztowania 16 sierpnia 2010 r. jemeńskiego dziennikarza Abd Al-Ilah Szaia, przez władze jemeńskie za domniemane związki z Al-Kaidą [6] .Napis: Abd Al-Ilah Szai; z reportażu Al-Dżaziry, który był użyty w wideo AQAP

Biografie dziennikarzy, których Al-Awlaki wymienia i broni w przemówieniu z 14 lutego 2011 r. są podane poniżej. Byli oni zatrudnieni przez Al-Dżazirę i zostali oskarżeni o powiązania z Al-Kaidą. W rzeczywistości Al-Dżazira ma długą historię prezentowania przemówień oraz przeprowadzania wywiadów z niektórymi z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie, włącznie z Osamą bin Ladenem i innymi przywódcami Al-Kaidy, talibów i, ostatnio, samym Al-Awlakim.

Al-Awlaki chwali WikiLeaks i Juliana Assange, krytykuje rząd USA za zamknięcie witryn internetowych

W nagraniu z 14 lutego 2011 r. Al-Awlaki dołączył do innych grup dżihadystycznych, włącznie z Globalnym Islamskim Frontem Medialnym (GIMF) [7] i Szumuch Al-Islam [8] , w chwaleniu WikiLeaks i krytykowaniu rządu USA za zamknięcie witryn internetowych, które uznał za szkodliwe.

Powiedział on: “Internet stał się światem otwartym dla wszystkich informacji. Zawiera [treści] informacyjne i instrukcyjne, ale także zepsucie i rozwiązłość, a wszystko jest otwarte i łatwo dostępne. Ale wojna przeciwko publikowaniu prawdy [trwa], co więcej, USA walczą, by zamknąć takie witryny jak WikiLeaks, tylko dlatego, że donosi ona o faktach o amerykańskiej wojnie w Iraku i o rozmowach amerykańskich dyplomatów ze swoimi agentami na całym świecie” [9] .Napis: „A dzisiaj właściciel WikiLeaks został oskarżony o to samo”.

Później w przemówieniu Al-Awlaki porównał kampanię USA przeciwko dyrektorowi WikiLeaks Julianowi Assange, do pościgu za dziennikarzami Al-Dżaziry, oskarżonymi o terroryzm. Stwierdził: „USA [oskarżają] każdego, kto potępia ich zepsucie, o terroryzm i rzucają na niego worek pełen z góry przygotowanych oskarżeń w celu określenia go jako jednego z ich muzułmańskich i innych przeciwników. [USA] wystosowały podobne oskarżenie wobec właściciela WikiLeaks, w celu zajęcia [jego witryny] i zneutralizowania jej pracy rozprowadzania wewnętrznych tajemnic zatęchłego amerykańskiego [Białego] Domu”.

W poprzednim wideo, datowanym 23 maja 2010 r., Al-Awlaki omawiał zamknięcie jego własnej witryny: „Zamknęli moją witrynę po operacji Nidala Hasana [w Fort Hood]. Umieściłem artykuł popierający to, co zrobił Nidal Hasan, a więc zamknęli moją witrynę. Potem przeczytałem w „Washington Post”, że monitorują moją korespondencję. Byłem więc zmuszony zatrzymać tę korespondencję” [10] . Należy wspomnieć, że MEMRI jako pierwszy zidentyfikował kompanię w Kaliforni goszczącą witrynę Al-Awlakiego. Po poinformowaniu kompanii o tym, zdjęła on tę witrynę [11] .Al-Awlaki: Wolność słowa, demokracja, swoboda – przykrywka amerykańskiego ucisku; pozwolenie Obamy na służbę gejów w wojsku pokazuje jak zdegenerowani są Amerykanie

W przemówieniu z 14 lutego 2011 r. Al-Awlaki potępił amerykańską wolność słowa mówiąc, że jest to w rzeczywistości próba zakneblowania tych, którzy mówią prawdę – takich jak poprzednio wspomniani pracownicy Al-Dżaziry.

Pisze on: “USA są imperium daremnych pragnień, które pod pokrywką swobód pozwala na szerzenie każdego przestępstwa, grzechu i zboczenia od poprawnej natury ludzkiej. USA i Zachód pozwalają na wolność słowa dla każdej postaci apostazji i zepsucia; pozwalają na wszystko poza mówieniem prawdy, która przynosi im hańbę. Otwarte zepsucie USA ma miejsce na najwyższym poziomie – to jest [na poziomie] samego prezydenta USA, który zatwierdził prawo pozwalające homoseksualistom na zaciąganie się do armii, która to sprawa pokazuje poziom degeneracji, do jakiego spadli ci ludzie…

[Z drugiej strony] żadna wolność słowa nie jest przyznawana tym, którzy potępiają zbrodnie USA i ich agentów, którzy rządzą [światem] przez szerzenie wielkiej iluzji zwanej wolnością, demokracją i prawami człowieka – frazesów, które są wyłącznie przykrywką do przejęcia zasobów i skarbów świata, uciskania ludzi i pozbawiania ich praw”.

Al-Awlaki broni dziennikarzy Al-Dżaziry

W przemówieniu z 14 lutego Al-Awlaki powiedział następnie: “[Każdy] dziennikarz lub członek mediów, który próbuje ujawnić światu prawdę o USA i ich agentach przechodzi [trudny] test [jak widać w] uwięzieniu Saida bin Zuaira za skrytykowanie reżimu saudyjskiego, w aresztowaniu Tajsira Aluniego i Sami Al-Hadża za ujawnienie zbrodni USA w Afganistanie i w aresztowaniu w Jemenie liberalnego dziennikarza Abd Al-Ilah Haidara Szaiego za krytykowanie amerykańskich zbrodni w Jemenie. Po zbombardowaniu przez Amerykanów Abjan i Szabwa i tym, jak rząd jemeński przyjął [dla siebie] zasługę za tę operację, Abd Al-Ilah był pierwszym, który ujawnił ten spisek obywatelom Jemenu… Szai był [samotnym] głosem prawdy w oceanie kłamstw i fałszerstw i prowadzono przeciwko niemu sprawę na podstawie fałszywych oskarżeń, żeby ukryć prawdziwą przyczynę aresztowania go.

[USA i Zachód] chcą ukryć prawdę i zamknąć usta ludziom, [ale] świeczka zapalona przez Abda Al-Ilaha w ciemności … nie zostanie zgaszona w żadnych okolicznościach, z pomocą Allaha … [12]

Tajsir Aluni, Sami Al-Hadż i Abd Al-Ilah Haidar są wzorami dziennikarstwa z zasadami, bowiem dziennikarz jest odpowiedzialny wobec Allaha za to, co przedstawia ludziom…

Abd Al-Ilah wykonał swój obowiązek dziennikarza i dziennikarze [w Jemenie] i za granicą, jak również członkowie jego plemienia i wszyscy obywatele Jemenu, muszą wypełnić swój obowiązek bronienia go. Mówimy do Abd Al-Ilaha i do każdego przyzwoitego muzułmańskiego członka mediów, żeby prosili o pomoc Allaha i nie okazywali słabości”.Podpis: „Abdul Elah wypełnił swój dziennikarski obowiązek.”Podpis: „Saeed Aali Zaeer został uwięziony z powodu ujawnienia reżimu saudyjskiego”.Podpis: „Tajseer Allouni i Sami al-Hadż zostali uwięzieni z powodu ujawnienia zbrodni Ameryki w Afganistanie”.Podpis: „Rzeczywiście zachęcamy Abdul-Elaha Szayiego i wszystkich rzetelnych muzułmańskich dziennikarzy.”

Konkretni dziennikarze chwaleni przez Al-Awlakiego

Poniżej podajemy krótkie biografie dziennikarzy Al-Dżaziry, wymienionych, bronionych i chwalonych przez Al-Awlakiego w nagraniu z 14 lutego.

*Abd Al-Ilah SzaiAbd Al-Ilah Szai i przywódca AQAP Nasir al-Wuhajszi


Abd Al-Ilah Shai jest jemeńskim dziennikarze i współpracownikiem Al-Dżaziry, który wyspecjalizował się w doniesieniach o Al-Kaidzie i innych islamskich grupach w Jemenie. Został on aresztowany przez jemeńskie siły bezpieczeństwa 16 sierpnia 2010 r. [13] i oskarżony o udzielanie Al-Kaidzie poparcia medialnego [14] . 18 stycznia 2011 r. został skazany na pięć lat więzienia przez rząd jemeński [15] .

Shai przeprowadzał wywiad dla Al-Dżaziry z Anwarem Al-Awlakim [16] 28 grudnia 2009 r., w którym omawiał kontakty Al-Awlakiego z zamachowcem z Fort Hood, majorem Nidalem Hasanem [17] . Przeprowadził także wywiad dla Al-Dżaziry z Nasirem al-Wuhajszim, wysokim przywódcą AQAP i byłym sekretarzem Osamy bin Ladena [18] .

*Tajseer Allouni


Tajseer Allouni urodził się w Syrii i przeniósł później do Hiszpanii, gdzie był obywatelem od 1988 r. Jest on reporterem Al-Dżaziry, który jest dobrze znany z wywiadu po 11 września przeprowadzonego z Osamą bin Ladenem [19] . Rozpoczął pracę w Al-Dżazirze jako wolny strzelec w 1996 r. [20] . W 1999 r. został wysłany przez Al-Dżazirę jako korespondent do Afganistanu [21] . Allouni przez dwa lata mieszkał w Kabulu i był jednym z niewielu zagranicznych dziennikarzy, którzy pozostali w mieście. Został aresztowany w 2003 r. w Hiszpanii z powodu wywiadu z Osamą bin Ladenem, ale zwolniony wkrótce potem [22] . W grudniu 2004 r. znowu został aresztowany w Hiszpanii z podejrzeniami udziału w zamachach bombowych na pociągi w Madrycie. 26 września 2005 roku został skazany na siedem lat więzienia przez Audiencia Nacional w Hiszpanii za finansowe popieranie Al-Kaidy [23] . Allouni został zwolniony z więzienia w 2006 r. z przyczyn zdrowotnych [24] .

*Sami Al-Hadż


Sami Al-Hadż, pierwotnie z Chartumu w Sudanie, był dziennikarzem i kamerzystą dla Al-Dżaziry [25] . 15 grudnia 2001 r. został aresztowany przez armię pakistańską na granicy między Pakistanem i Afganistanem [26] . Armia USA oskarżyła go o fałszowanie dokumentów, dostarczanie funduszy czeczeńskim rebeliantom i powiązania z Al-Kaidą [27] . Został także oskarżony o filmowanie Osamy bin Ladena, ale zaprzeczył wszystkim zarzutom [28] . Spędził sześć lat w Guantanamo Bay, ale nigdy nie postawiono go w stan oskarzenia. Został zwolniony 1 maja 2008 r. [29] .

*Said bin Zuair


Said bin Zuair Jest byłym profesorem Uniwersytetu Imama Muhammeda w Arabii Saudyjskiej [30] i służył jako prowadzący modlitwy w meczecie w Rijadh [31] . Był aresztowany wiele razy, a 19 kwietnia 2004 r. otrzymał zakaz podróżowania za krytykowanie rządu saudyjskiego podczas debaty w Al-Dżazirze o Osamie bin Ladenie. Był także podejrzany o zbieranie i wysyłanie pieniędzy na poparcie organizacji terrorystycznych. 14 lutego 2005 r. został skazany na pięć lat więzienia przez saudyjski Sąd Kasacyjny [32] .

Według saudyjskiej Agencji Prasowej bin Zuair “został aresztowany po wystąpieniu w programie [Al-Dżaziry] w czwartek [15 kwietnia 2004 r.] za to, co powiedział podczas nadawania programu. Zuair poparł czyny terrorystyczne w Rijadh, które celowały w muzułmanów i nie-muzułmanów oraz za powiedzenie, że jest to dozwolone wobec tych ludzi, którzy rozlali krew muzułmańską” [33] . Cytowano słowa syna Zuaira, że władze aresztowały jego ojca “po uczestniczeniu w specjalnym programie Al-Dżaziry [w sprawie] taśmy audio nadanej przez ten kanał telewizyjny” [34] . Należy wspomnieć, że międzynarodowe organizacje praw człowieka, takie Amnesty International, wzywały do uwolnienia Zuaira, ponieważ uważają go za reformatora [35] .

Osama Bin Laden także bronił dziennikarzy Al-Dżaziry i tych, o których wspomniał Al-Awlaki w swoim najnowszym przemówieniu

Niektóre osoby bronione przez Al-Awlakiego w jego najnowszym przesłaniu, były w przeszłości bronione w podobny sposób przez Osamę bin Ladena. Bin Zuair był wśród tych uwięzionych islamistów, których uwolnienia domagał się bin Laden w nagraniu z 10 września 2002 r. Bin Laden powiedział w nim: „O Boże, obyś uwolnił szejka Omara Abd Al-Rahmana w Ameryce, naszego ulamę (uczony muzułmański) na Półwyspie Arabskim i w innych krajach… Szejka Saida bin Zuaira i jego braci z więzień w kraju dwóch Świętych Meczetów (Arabii Saudyjskiej) oraz młodzież islamską wszędzie” [36] .

W innym nagraniu, upublicznionym 24 maja 2006 r. bin Laden bronił dziennikarzy Al-Dżaziry Al-Hadża i Alouniego. Wzywał do ich uwolnienia twierdząc, że nie byli oni związani z „wydarzeniami 11 września” i zostali „uwięzieni z inspiracji administracji amerykańskiej” [37] .

*Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym Middle East Media Research Institute.[1] NPR, 1 listopada 2001.

[2] “Baltimore Sun”, 28 października 2001.

[3] Patrz MEMRI JTTM No.2609, U.S.-Born Iman Anwar Al-Awlaki: 44 Ways of Supporting Jihad, 21 października 2009, http://www.memrijttm.org/content/en/report.htm?report=3683&param=GJN .

[4] Patrz MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 3581 – 14 lutego 2011

Al-Awlaki do muzułmańskich dziennikarzy: “Dziennikarz jest odpowiedzialny przed Allahem za to, co przedstawia ludziom”; ujawniajcie nadal zbrodnie USA i ich agentów

[5] Patrz MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 3581 – 14 lutego 2011

Al-Awlaki do muzułmańskich dziennikarzy: “Dziennikarz jest odpowiedzialny przed Allahem za to, co przedstawia ludziom”; ujawniajcie nadal zbrodnie USA i ich agentów

[6] Patrz INSI, Jemen: One Journalist’s Detention Extended, Another Released, 24 września 2010.

[7] Patrz MEMRI JTTM, „Jihadist Overview of WikiLeaks Documents Release – [A] Modern Rebellion Against Modern Armies,” 23 grudnia 2010, http://www.memrijttm.org/content/en/blog_personal.htm?id=4222&param=JT .

[8] Patrz MEMRI JTTM No. 3431, Jihadists Collect Names of All U.S. Interests Worldwide From Documents Released By WikiLeaks – For Possible Targeting, 8 grudnia 2010.

[9] Patrz MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 3581 – 14 lutego 2011

Al-Awlaki do muzułmańskich dziennikarzy: “Dziennikarz jest odpowiedzialny przed Allahem za to, co przedstawia ludziom”; ujawniajcie nadal zbrodnie USA i ich agentów

[10] Patrz MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 2638 – 9 listopada 2009

Urodzony w USA, osiadły w Jemenie imam Anwar Al-Awlaki na swojej stronie internetowej w portalu CA: Strzelec z Fort Hood Nidal Hassan jest bohaterem

[11] Patrz MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 2638 – 9 listopada 2009

Urodzony w USA, osiadły w Jemenie imam Anwar Al-Awlaki na swojej stronie internetowej w portalu CA: Strzelec z Fort Hood Nidal Hassan jest bohaterem

[12] Patrz, MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 3581 – 14 lutego 2011

Al-Awlaki do muzułmańskich dziennikarzy: “Dziennikarz jest odpowiedzialny przed Allahem za to, co przedstawia ludziom”; ujawniajcie nadal zbrodnie USA i ich agentów

[13] Patrz ANHRI, Jemen: A New Blow To Press Freedom The Arabic Network Condemns Sentencing The Journalist Abdul Ilah Sha’ee To 5 Years By A Special Court, 19 stycznia 2011.

[14] Patrz “Gulf News”, Yemeni Journalist Accused of Aiding Al Qaida Offshoot, 20 września 2010.

[15] Patrz ANHRI, Jemen: A New Blow To Press Freedom The Arabic Network Condemns Sentencing The Journalist Abdul Ilah Sha’ee To 5 Years By A Special Court, 19 stycznia 2011.

[16] Patrz “Newsweek”, Exclusive: Yemeni Journalist Says Awlaki Alive, Well, Defiant, 29 grudnia 2009.

[17] Patrz MEMRI Special Dispatch No. 271, On Al-Jazeera.net – First Interview with U.S.-Born Yemen-Based Imam Anwar Al-’Awlaki on Major Hasan and the Fort Hood Shooting: Nidal [Hasan] Contacted Me a Year Ago, 23 grudnia 2009, http://www.memrijttm.org/content/en/report.htm?report=3859%26param=GJN .

[18] “Yemen Post”, 10 kwietnia 2010.

[19] Patrz Turks.us, Biggest Al Qaeda Trial in Europe Begins in Spain, 22 kwietnia 2005.

[20] Patrz Cageprisoners, Tayseer Allouni, http://old.cageprisoners.com/articles.php?id=6146 .

[21] Patrz Cageprisoners, Tayseer Allouni, http://old.cageprisoners.com/articles.php?id=6146 .

[22] Patrz Cageprisoners, Tayseer Allouni, http://old.cageprisoners.com/articles.php?id=6146 .

[23] Patrz BBC, Al Jazeera Reporter – What do the U.S. army and the Arab TV station Al Jazeera have in common?, 25 września 2003. In addition, Abu Mus’ab Al-Suri, Al-Qaeda’s influential military ideologue, who is now being held in Syria, was Allouni’s neighbor in Spain (see The Washington Post, Architect of New War on the West; Writings Lay Out Post-9/11 Strategy of Isolated Cells Joined in Jihad, 23 maja 2006.)

[24] Patrz Reuters, Health Release by Al-Jazeera Journalist in Spain, 10 czerwca 2006.

[25] Patrz Al-Jazeera, Profile: Sami al-Hajj, 9 września 2009.

[26] Patrz Al-Jazeera, Profile: Sami al-Hajj, 9 września 2009.

[27] Patrz “The New York Times”, From Guantanamo to Desk at Al Jazeera, 22 grudnia 2009.

[28] Patrz Al-Jazeera, Profile: Sami al-Hajj, 9 września 2009.

[29] Patrz Al-Jazeera, Profile: Sami al-Hajj, 9 września 2009.

[30] Patrz Amnesty International, Saudi Arabia Dr. Sa’id bin Zu’air, 3 marca 2005.

[31] Patrz iafrica.com, Dead or Alive: Bin Laden Still Strikes Terror in US, 11 września 2002.

[32] Patrz Amnesty International, Saudi Arabia Dr. Sa’id bin Zu’air, 3 marca 2005.

[33] Patrz “Arab News”, Zuair Held for Backing Terrorism, 19 kwietnia 2004.

[34] Patrz “Arab News”, Zuair Held for Backing Terrorism, 19 kwietnia 2004.

[35] Amnesty International mentions Sa’id bin Zu’air as „subject to censorship and banned from travelling,” “Arab News”, 14 kwietnia 2004.

[36] Patrz iafrica.com, Dead or Alive: Bin Laden Still Strikes Terror in US, 11września 2002.

[37] Patrz ABC News, 23 maja 2006.