W marcu 2010 r. Conseil supérieur de l’audiovisuel (CSA), francuski organ nadzorujący radio i telewizję, poinstruował Eutelsat, który jest właścicielem satelity Atlantic Bird A4, żeby przestał nadawać egipski kanał islamistyczny Al-Rahma TV z powodu zjadliwie antysemickich treści. Decyzja oparta była całkowicie na badaniach dostarczonych przez MEMRI TV. Al-Rahma TV rozpoczęła kampanię protestacyjną, a równocześnie próbuje oszukać CSA, przenosząc kanał na inną częstotliwość na tym samym satelicie.

Żeby zobaczyć stronę MEMRI TV poświeconą for Al-Rahma TV, odwiedź http://www.memritv.org/content/en/tv_channel_indiv.htm?id=197 .

Monitoring MEMRI TV ujawnia, że Al-Rahma TV systematycznie nadaje zjadliwe treści

Al-Rahma TV zaczęła nadawanie w listopadzie 2007 r., z początkowym funduszem z Arabii Saudyjskiej. Właścicielem kanału jest szejk Muhammad Hassan, a kieruje nim jego brat, Mahmoud Hassan. Podobnie jak wiele kanałów telewizyjnych w świecie arabskim, Al-Rahma TV była w ostatnich latach monitorowana przez MEMRI TV. Ten monitoring ujawnia, że Al-Rahma regularnie nadaje jawnie antysemickie treści, włącznie z nawoływaniem do unicestwienia Żydów [1] . Żydzi przedstawiani są jako potomstwo małp i świń, jak węże i żmije [2] , i jako najgorsi wrogowie muzułmanów poza szatanem [3] . Nawołuje muzułmanów do nienawiści do Żydów, niezależnie od kwestii palestyńskiej [4] . W jednym z programów pokazano zdjęcia z Holocaustu i wyzwolenia obozu koncentracyjnego, a gospodarz programu, szejk Amin Al-Ansari, wyraził nadzieję, że dokonany zostanie kolejny holocaust, tym razem przez muzułmanów [5] .

Ponadto Al-Rahma TV często nadaje jadowite program anty-szyickie [6] , jak również podżega przeciwko USA i Zachodowi [7] . Także programy propagujące bicie żony i poligamię były monitorowane w Al-Rahma TV [8] .

Formalne zażalenie złożone do CSA

Rada Przedstawicielska Żydowskich Instytucji we Francji (CRIF) złożyła do CSA formalne zażalenia, posunięcie, które ma precedensy. W przeszłości CSA zakazała nadawania różnych kanałów telewizyjnych, takich jak AL-Manar TV Hezbollahu i irański Sahar 1 TV – także na podstawie badań MEMRI.

Właścicielem satelity Atlantic Bird 4A jest firma z siedzibą we Francji Eutelsat, podlegająca władzy francuskiego organu nadzorującego, CSA. Chociaż Eutelsat wydzierżawił większość częstotliwości Atlantic Bird 4A egipskiej firmie Nilesat, kilka z nich zostało wydzierżawionych jordańskiej firmie Noorsat, która ma siedzibę w Bahrajnie. Do teraz Al-Rahma TV nadawała na jednej z częstotliwości Atlantic Bird 4A wydzierżawionych przez Nilesat. Po zażaleniu CRIF CSA poinstruował Eutelsat, że ma usunąć Al-Rahma TV ze swojego satelity. Eutelsat z kolei poinstruował Nilesat, by przestał nadawać ten kanał.

Reakcja Al-Rahma TV: Będziemy nadal naświetlać wrogość Żydów

Przez kilka tygodni po ogłoszeniu decyzji CSA Al-Rahma TV nie zabierała głosu w tej sprawie, aż 18 maja zaczęła nadawanie serii programów na jej temat. W wywiadzie Mahmoud Hassan, dyrektor kanału, powiedział, że CRIF i Eutelsat “są wszyscy Żydami i współpracują ze sobą” [9] .

Muhammad Hassan, właściciel, oświadczył: „Ja i cały personel Al-Rahma TV i wszyscy szejkowie jesteśmy dumni, że Żydzi tańczą teraz taniec śmierci i robią wszystko, co mogą, żeby zatrzymać nadawanie Al-Rahma TV. Jest to dla nas odznaką honoru” [10] .

W wywiadzie dla kanału katarskiej Al-Dżazira TV Muhammad Hassan powiedział, że Al-Rahma TV nie ma żadnego zamiaru zmieniać antysemickiego tonu: “Fakt, że Żydom udało się zamknąć Al-Rahma TV we Francji, nie znaczy, że zmienimy naszą retorykę… Będziemy nadal naświetlać wrogość Żydów wobec muzułmanów… Będziemy nadal prezentować nasze przekonanie, że Żydzi są naszymi wrogami, ponieważ sfałszowali księgę, która Bóg dał Mojżeszowi i księgę, którą Bóg dał Jezusowi. Ponadto odwrócili się od proroków i zabili ich, jak jest napisane w Koranie” [11] .

Próba Al-Rahma TV oszukania CSA i Eutelsat

Równocześnie Al-Rahma TV ogłaszała wielokrotnie w swoich audycjach i na stronie internetowej, że jej kanał zmieni częstotliwość na 10873V – jedną z częstotliwości wydzierżawioną Noorsat, ale nadal na satelicie Atlantic Bird 4A Eutelsatu. Ponadto nazwa kanału została zmieniona z „Al-Rahma” na „Nasaem Al-Rahma”. To posunięcie pozornie umożliwia Nilesatowi na twierdzenie, że nie jest już dłużej odpowiedzialny za Al-Rahma TV. Jednak sygnał dla Noorsat jest dostarczany przez Nilesat, jak wyjaśnił prezydent Nilesatu, Ahmad Anis. Na spotkaniu w Komitecie ds. Kultury i Mediów egipskiego parlamentu Anis ostrzegł, że jeśli Al-Rahma poda Nilesat do sądu w Egipcie, przestanie dostarczać usług Nasaem Al-Rahma i nie pozwoli na pokazywanie jej przez Noorsat [12] .

„To nie jest oszustwo mediów – powiedział koordynator medialny Al-Rahma, Mulhim Al-Issawi – Każdy, kto rozumie cokolwiek, może zobaczyć, że tymi sposobami Allah doprowadził ten kanał do sukcesu”. Według Al-Issawiego „kierownictwo Al-Rahma wydzierżawiło nową częstotliwość na satelicie Arabsat i na satelicie Nilesat 104 (Atlantic Bird 4A) pod nazwą ‘Nasaem Al-Rahma’… Zamiast tego, żeby nas zamknięto, Allah użył naszych umysłów do kupienia albo wydzierżawienia częstotliwości od jordańskiej Noorsat dla kanału ‘Nasaem Al-Rahma’” [13] .

Mimo zmiany nazwy, częstotliwości i dostawcy Al-Rahma TV i Nasaem Al-Rahma TV są bez wątpienia tym samym kanałem, jak to wyraźnie stwierdzają oznajmienia Al-Rahma TV. Wydaje się, że Al-Rahma TV próbuje oszukać CSA i Eutelsat i nadal nadawać te same treści na tym samym satelicie Eutelsatu. Piłka jest z powrotem na boisku CSA i Eutelsatu.[1] Patrz, na przykład, http://www.memritv.org/clip/en/2274.htm .

[2] Patrz, na przykład, http://www.memritv.org/clip/en/2058.htm .

[3] Patrz, na przykład, http://www.memritv.org/clip/en/2054.htm .

[4] Patrz, na przykład, http://www.memritv.org/clip/en/1999.htm .

[5] Patrz http://www.memritv.org/clip/en/1999.htm .

[6] See, for example, http://www.memritv.org/clip/en/2006.htm .

[7] Patrz, na przykład, http://www.memritv.org/clip/en/2012.htm .

[8] Patrz, na przykład, http://www.memritv.org/clip/en/2006.htm .

[9] Al-Rahma TV (Egipt), 18 maja 2010.

[10] Al-Rahma TV (Egipt), 18 maja 2010.

[11] Al-Dżazira TV (Katar), 28 maja 2010.

[12] ”Al-Masri Al-Yawm” (Egipt), 10 czerwca 2010 – http://www.almasry-alyoum.com/article2.aspx?ArticleID=258369&IssueID=1797 .

[13] Al-Rahma TV (Egipt), 4 czerwca 2010.