Nada Al-Ahdal, 11- letnia dziewczynka jemeńska, która zdobyła sympatię na całym świecie, kiedy wideo MEMRI TV, w którym powiedziała, że ucieka przed przymusowym małżeństwem, zaczęło szerzyć się jak wirus, stoi obecnie przed groźbami śmierci ze strony islamistów, jak opowiada jej wujek. W wywiadzie dla Al-Hurra TV, Abd Al-Salam Al-Ahdal, który wychowywał Nadę od czasu, kiedy była małym dzieckiem, powiedział, że grupy islamistów związane z Bractwem Muzułmańskim „chcą, by Nada zniknęła wraz z całym problemem”.

Według niego niepokoją się one, że głośność sprawy Nady może mieć wpływ na próbę legislacyjną zdelegalizowania małżeństw dzieci, której to próbie sprzeciwiają się. Powiedział on prowadzącej wywiad dziennikarce, że Nada przebywa obecnie w Stowarzyszeniu Kobiet Jemeńskich dla własnej ochrony i pozostanie tam na czas nieokreślony. „Odmawia powrotu [do swojej rodziny]. Chce mieszkać ze mną – powiedział i dodał – Mam nadzieję, że Nada otrzyma ochronę lub że na pewien czas opuści Jemen, aż ten kryzys uspokoi się”.

Sprawa Al-Ahdal dotarła do świadomości publicznej 21 lipca 2013 r., kiedy MEMRI TV zamieściła wideo na YouTube, w którym powiedziała ona, że woli umrzeć niż zawrzeć przymusowe małżeństwo. W ciągu kilku godzi wideo rozeszło się jak wirus i w ciągu czterech dni liczba widzów doszła do dziesięciu milionów. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć pierwsze wideo MEMRI TV.

Wideo naświetliło szeroko rozprzestrzeniony w Jemenie problem małżeństw dzieci, gdzie, według badania z 2006 r., 14% dziewczynek wydaje się za mąż przed ukończeniem 15 lat, a 52% przed ukończeniem 18 lat [1] .

24 lipca Radio Sawa, siostrzana stacja Al-Hurra TV, nadała wywiad telefoniczny z Nadą i jej wujkiem, który został także zamieszczony w Internecie.

W wywiadzie Abd Al-Salam Al-Ahdal powiedział: „Istnieją religijne grupy islamskie, związane z Bractwem Muzułmańskim, które odrzucają wszelką ugodę. Chcą, żeby Nada zniknęła wraz z całym problemem”. Powiedział następnie: “Grozili Nadzie i mnie wiele razy. Powiedzieli nam, że nasze życie jest w niebezpieczeństwie i że skończymy w więzieniu”. Według Abd Al-Salama Al-Ahdala, islamiści niepokoją się, że przypadek Nady może wpłynąć na postępujący proces legislacyjny w sprawie zakazu małżeństw dzieci w Jemienie.

Kliknij tutaj , żeby zobaczyć wywiad z Nadą i jej wujkiem w MEMRI TV.

Wujek Nady: grupy islamskie związane z BM „chcą, by Nada zniknęła”

Dziennikarka: Dzień dobry panu. Jest pan wujkiem Nady Al-Ahdal.

Abd Al-Salam Al-Ahdal: Tak.

Dziennikarka: Gdzie ona jest teraz?

Abd Al-Salam Al-Ahdal: Ze Stowarzyszeniem Kobiet Jemeńskich.

Dziennikarka: Co one robią dla niej?

Abd Al-Salam Al-Ahdal: Chronią ją.

Dziennikarka: Do kiedy?

Abd Al-Salam Al-Ahdal: Nie wiem. Nie ma ograniczenia czasowego. Było kilka nieudanych prób pojednania. Wszystko było uzgodnione, ale istnieją religijne grupy islamistyczne, związane z Bractwem Muzułmańskim, które odrzucają każdą ugodę. Chcą, żeby Nada zniknęła razem z całym problemem. […]

Spowodowanie zniknięcia Nady i całej tej kwestii jest rodzajem próby politycznej. Właśnie ma zostać uchwalone prawo delegalizujące małżeństwa dzieci. Sprawa Nady może wpłynąć na Konferencję Dialogu Narodowego i zakaz małżeństw dzieci może zostać włączony do prawa lub konstytucji. […]

Dziennikarka: Czy jest możliwe, że wróci do swojej rodziny?

Abd Al-Salam Al-Ahdal: Nie, odmawia powrotu do nich. Chce mieszkać ze mną.

[…]

Wujek Nady: „Mam nadzieję, że Nada otrzyma ochronę albo tymczasowo opuści Jemen”

Abd Al-Salam Al-Ahdal: Mam nadzieję, że Nada otrzyma ochronę albo tymczasowo opuści Jemen, aż kryzys się uspokoi.

Dziennikarka: Czy wierzy pan, że te grupy islamistyczne stanowią groźbę dla bezpieczeństwa Nady?

Abd Al-Salam Al-Ahdal: Grozili Nadzie i mnie wiele razy. Powiedzieli nam, że nasze życie jest w niebezpieczeństwie i że skończymy w więzieniu.

[…]

Nada: „Chcieli wydać mnie za mąż dla pieniędzy”

Dziennikarka zadaje następnie szereg pytań Nadzie:

Dziennikarka: Kto pomógł ci wydostać się z domu twoich [rodziców]?

Nada Al-Ahdal: Nikt.

Dziennikarka: Całkiem sama wydostałaś się z domu?

Nada Al-Ahdal: Tak.

Dziennikarka: Czy pamiętasz, która była godzina?

Nada Al-Ahdal: 6 rano.

Dziennikarka: Nie bałaś się?

Nada Al-Ahdal: Nie, nie bałam się.

[…]

Dziennikarka: Czy przebaczyłaś swojej rodzinie?

Nada Al-Ahdal: Nie, nie przebaczyłam.

Dziennikarka: Co zrobisz teraz?

Nada Al-Ahdal: Spróbuję rozwiązać mój problem.

Dziennikarka: Jak rozwiążesz swój problem?

Nada Al-Ahdal: Jak rozwiążę… Nie wiem.

Dziennikarka: Mieszkałaś z wujkiem przez cały ten czas i dopiero, kiedy pojechałaś odwiedzić rodzinę, postanowili wydać cię za mąż?

Nada Al-Ahdal: Tak

Dziennikarka: Dlaczego postanowili wydać cię za mąż, skoro nawet z nimi nie mieszkałaś?

Nada Al-Ahdal: Dla pieniędzy.

[…]

—————————————–

[1] Badanie zostało przeprowadzone przez rząd jemeński i UNICEF, jak doniosła organizacja Human Rights Watch 11 grudnia 2011, http://www.hrw.org/node/103334/section/2 ,