Wprowadzenie
6 lutego 2013 r. Tunezyjczycy stracili jednego z przywódców tunezyjskiej Jasminowej Rewolucji, kiedy zastrzelono tunezyjskiego swieckiego i lewicowego opozycjoniste, Chokriego Belaida przed jego domem w El Menzah VI, dzielnicy mieszkalnej w stolicy Tunisie.
Belaid byl koordynatorem lewicowego Ruchu Tunezyjskich Patriotów Demokratycznych, partii politycznej zalozonej w 1981 r., ale zalegalizowanej dopiero w 2011 r. po rewolucji tunezyjskiej. Byl znanym krytykiem partii El-Nahda, która zdobyla stosunkowa wiekszosc w wyborach tunezyjskich w 2011 r., oraz wzrostu ruchów salafickich w kraju.
Nie bylo to pierwsze morderstwo polityczne w Tunezji. 18 pazdziernika 2012 r. Lotfi Naguedh, koordynator swieckiej partii Nidaa Tounes, zostal zabity, a uprzednio pobity, przez czlonków Ligii Ochrony Rewolucji (LPR), grupy bliskiej El-Nahdzie; zaatakowano go w jego biurze w Tataouine [1] . Przywódca Nidaa Tounes, Beji Caid Essebsi, nazwal smierc Naguedha „zabójstwem politycznym”.
Na spotkaniu 1 lutego 2013 r. Rady Szura El-Nahda, czlonkowie El-Nahda proponowali uwolnienie zabójców Naghuedha [2] . Kilka dni pózniej i dzien zanim zostal zabity, Belaid powiedzial podczas wystapienia w programie telewizyjnym pólnocno afrykanskiego kanalu Nessma TV, ze ta propozycja El-Nahda dala zielone swiatlo dla zabójstw politycznych w kraju.
Belaid, który zyl w strachu przed zabójcami, otrzymywal grozby od LPR [3], uwazanej za paramilitarne, zbrojne skrzydlo El-Nahdy [4] . Opozycja uwaza, ze LPR stoi za zabójstwem Belaida [5]; wdowa Belaida, Besma Khalfaoui Belaid, powiedziala, ze uwaza partie El-Nahda za bezposrednio odpowiedzialna za jego smierc [6] .
8 lutego jedno z mediów tunezyjskich, Kapitalis, opublikowalo dlugi artykul redakcyjny pióra tunezyjskiego dziennikarza Rachida Barnata, stwierdzajacy, ze odpowiedzialnosc za to morderstwo spoczywa nie tylko na El-Nahdzie, ale na rzadzacej trójce: El-Nahdzie, Kongresie Partii Republiki (CPR) i Ettakatolu. Artykul oskarza te trójke o nie zrobienie niczego dla powstrzymania wzrostu islamizmu w kraju i stwierdza dalej, ze jesli LPR uwazany jest za milicje El-Nahdy, to przywódca CPR i prezydent Tunezji Moncef Marzouki flirtowal z LPR – nawiazujac posrednio do wizyty delegacji LPR u Marzoukiego w jego palacu prezydenckim w Kartaginie [7], miedzy innymi incydentami.
Artykul pisze takze o tym, ze rzad dawno stracil legitymacje polityczna i moralna, poniewaz mial byc przejsciowy, sformowany w celu zaproponowania konstytucji tunezyjskiej po rewolucji. Mandat tego rzadu wygasl 23 pazdziernika 2012 r., rok po wyborach i jego przedluzenie czyni go nieprawomocnym.
Wkrótce po zabiciu Belaida premier El-Nahdy, Hamadi Jebali, zaproponowal stworzenie apolitycznego rzadu technokratów. Jego partia nie przyjela tej propozycji i kwestia stworzyla rozlam miedzy Jebalim a przywódca El-Nahdy Rachedem Gannouchim.
Zabójstwo Belaida zjednoczylo Tunezyjczyków; podobno 1,4 miliona ludzi [8] wzielo udzial w jego pogrzebie.
[Raport zawiera nastepnie fragmenty artykulu Barnata z Kapitalis, który mozna przeczytac po angielsku tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6997.htm Ponizej podajemy jedynie tlumaczenia sródtytulów oraz ilustracje.]
„Niektórzy ludzie potrafia sprzeciwiac sie ideom i wolnosci wylacznie przemoca”
[…]
Obraz krazacy po tunezyjskich stronach Facebooka
Scena ataku na Chokriego Belaida, w poblizu jego domu w Tunisie [9]
[…]
Chokri Belaïd ze swoimi dwiema córkami [10]
Slub Belaidów [11]
Wdowa Belaida po zabójstwie [12]
Córka Belaida, Nayrouz, w dniu pogrzebu jej ojca. Na koszulce ma napis: “Kto zabil mojego ojca?” [13]
[…]
Obraz krazacy po stronach tunezyjskich Facebooka: „Jeden ginie, tysiac budzi sie”
„Trójka jest odpowiedzialna za te zbrodnie!”
[…]
„Nie zginal za dyktatury Ben Alego…. Zostal zamordowany za ‘demokracji’ Trójki” [14]
Pogrzeb Belaida [15]
Obraz krazacy na stronach tunezyjskich Facebooka: „Dzisiaj doliczylismy sie 1,4 miliona na [cmentarzu] Djellaz, uczestniczacych w pogrzebie Chokriego Belaida”
[…]
Tunezyjscy salafici w miescie Sfax [16]
Pokaz sztuki walki na spotkaniu salafitów w miescie Kairouan. [17]
[…]
„Gdyby w jasny sposób zidentyfikowani winni mieli odrobine godnosci, ustapiliby”
[…]
Mezczyzna w garniturze z flagi tunezyjskiej w Tunisie 6 lutego, w dniu zabójstwa. Tunezyjczycy demonstrowali przeciwko zabójstwu wsród gazu lzawiacego, uzywanego przez policje [18]
Tunezyjczyk skacze, zeby uniknac gazu lzawiacego rzucanego przez policje, zeby rozpedzic wiec zwolany po zabójstwie przed ministerstwem spraw wewnetrznych [19]
[…]
Rzad utracil legitymacje polityczna i moralna
[…]
*A. Mahjar-Barducci jest pracownikiem badawczym w MEMRI
———————–
[1] AFP, November 5, 2012.
[2] Business News (Tunisia), February 4, 2013.
[3] France 2 (France), February 7, 2013
[4] Le Nouvel Observateur (France), February 6, 2013.
[5] Le Nouvel Observateur (France), February 6, 2013.
[6] http://www.youtube.com/watch?v=RthFlpB1iIQ .
[7] http://news.tunistribune.com/?q=node/1220 .
[8] Business News (Tunisia), February 8, 2013.
[9] Image: Webdo (Tunisia), February 6, 2013.
[10] Image: Kapitalis (Tunisia), February 8, 2013
[11] Image source: Nayrouz Belaid’s Facebook page
[12] Image: „Tunisiens de France” Facebook page, February 12, 2013.
[13] Image: „Tunisiens de France” Facebook page, February 8, 2013.
[14] Image source: „Tunisiens de France” Facebook page, February 7, 2013.
[15] Image: Reuters, February 8, 2013.
[16] Image: „Centre Ville Sfax” Facebook page, February 6, 2013.
[17] Image source: RFI (France), May 20, 2012
[18] Image source: Facebook page Tunisiens de France; Photo credits: Touiti Fares, February 6, 2013 [19] Image source: AFP/Fethi Belaid, February 7, 2013.