Maulana Abdul Haleem
W kazaniu piątkowym były pakistański prawodawca i znany duchowny islamski maulana Abdul Haleem usprawiedliwiał zabójstwa honorowe kobiet wybierających świecką edukację i groził przymusowym małżeństwem pracowniczkom świeckich organizacji pozarządowych (NGO), które odwiedzają okręg Kohistan, żeby pracować w dziedzinach edukacji, zdrowia i innych projektów społecznych dotyczących kobiet.
Maulana Abdul Haleem, urodzony w 1922 r. w mieście Pattan w okręgu Kohistan district, jest członkiem partii Jamiat Ulema-e-Islam (JUI-F) i wychował pokolenie duchownych islamskich w Pakistanie. W 2002 r. został wybrany na członka Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu, z ramienia Muttahida Majlis-e-Amal (MMA), koalicji partii religijno-politycznych, zebranych razem na żądanie ówczesnego władcy wojskowego Pakistanu, generała Perveza Muszarrafa. Według gazety pakistańskiej, w czasie, kiedy był w parlamencie, maulana Abdul Haleem ogłosił także, że uprawa maku na opium w Kohistanie jest „zgodna z islamem” [1] .
Według pakistańskiej witryny internetowej maulana Abdul Haleem jest ojcem ośmiu synów i siedmiu córek, a do jego hobby należy udzielanie edukacji religijnej w formie dars, lekcji Koranu i hadisów [2] .
Ostrzeżenie wobec kobiet pracujących dla NGO zostało wydane w kazaniu piątkowym w głównym meczecie miasta Kamila w okręgu Kohistan w pakistańskiej prowincji Chyber Pachtunchwa province, i zostało potwierdzone potem przez dziennikarzy [3] . Po kazaniu dziennikarz zapytał go, czy narody islamskie, takie jak Arabia Saudyjska i Iran naruszają szariat, wydając miliardy na edukację kobiet. Maulana Haleem określił ich posunięcia jako “nie-islamskie” [4] .
Poniżej podajemy fragmenty kazania maulany Abdula Haleema według cytatów z różnych gazet pakistańskich:
O normach skromności dla kobiet i edukacji świeckiej: „Jest beghairti (nieskromnością) wyposażanie dziewczynek w edukację świecką”; “Jeśli kobieta otrzymuje edukację, będzie także szukać pracy, na co islam nie pozwala”
„Jest beghairti (nieskromnością) wyposażanie dziewczynek w edukację świecką… Rodzice z Kohistanu, którzy posyłają swoje dziewczynki do szkoły, działają wbrew ‘islamskiemu szariatowi’ i obyczajom lokalnym… Kultura Kohistanu nie pozwala rodzicom na posyłanie ich pardadar (skromnych) dziewczynek do szkoły” [5] .
„’Świecka’ edukacja kobiet jest sprzeczna z islamskimi zakazami… Jeśli kobieta otrzymuje edukację, będzie także szukała pracy, na co islam w żadnym razie nie pozwala…” [6]
„Wyższa edukacja dla kobiet jest odrażająca dla islamskich zakazów, ponieważ jeśli kobieta ukończy studia wyższe, może użyć ich do [uzyskania] pracy, na co nie pozwala islam pod nieobecność mehram (bliskich krewnych)….” [7]
„Wiele ksiąg hadisów [tj. zawierających sprawozdania o czynach i słowach Proroka Mahometa] zabrania dziewczętom otrzymywania tytułów i certyfikatów ‘świeckiej edukacji’… Formalna edukacja toruje dziewczętom drogę do wejścia na rynek pracy” [8] .
O roli mężczyzn wobec kobiet: “Jedyną odpowiedzialnością, jaką mężczyźni mają wobec kobiet, jest [dostarczanie] pożywienia, nie zaś edukacji… W zamian kobiety powinny być w domu i doglądać swoich dzieci”
„Kiedy oni [tj. męscy członkowie rodziny] pozwalają swoim kobietom pracować, dają im wolną rękę na przebywanie z na-mehrum (mężczyznami, którzy nie są ich krewnymi) – robiąc to, ojciec, brat lub mąż dziewczyny w oczach szariatu staje się dayoos [ktoś, kto akceptuje naganne postępowanie żeńskich członków rodziny] …” [9]
„Tacy ludzie nigdy nie wejdą do raju…. [10]
„Jedyną odpowiedzialnością, jaką mężczyźni mają wobec kobiet, jest [dostarczanie] pożywienia, nie zaś edukacji… W zamian kobiety powinny być w domu i doglądać swoich dzieci i krewnych….” [11]
„Zabijanie kobiet w imię honoru jest ‘obyczajem lokalnym i praktyką religijną’ w Kohistanie…. Jeśli ktoś widzi krewną włóczącą się z ghair mehram (kimś innym niż bliskim krewnym), może ją zabić bez przedstawienia czterech świadków [jak wymaga prawo islamskie dla takiej kary]” [12] .
Groźba wobec NGO: „Jeśli kobiety pracujące dla NKO przyjadą do Kohistanu, nie oszczędzimy ich; udzielimy im Nikkah (ślubu) z miejscowymi mężczyznami”
„Pewne kobiety z tych NGO często odwiedzają nasze domy, mobilizując naiwne kobiety Kohistanu, by działały według ich planów w imię zdrowia i higieny… To jest ‘nie do zaakceptowania w kulturze Kohistanu’… [Staną przed] ‘poważnymi konsekwencjami’ …. zamężne pracownice NGO zostaną odesłane do ich mężów, a niezamężne zostaną wydane z mężczyzn z Kohistanu” [13] .
„Jeśli NGO chcą pracować na rzecz kobiet w okręgu [Kohistan], to powinni załatwić to właściwymi kanałami i posłużyć się [pomocą] ministerstw rządowych. Ludzie w Kohistanie nie będą pod wpływem kobiet i NGO powinny natychmiast zaprzestać praktyki wysyłania kobiet do Kohistanu, albo niech się przygotują na konsekwencje ….” [14]
„Jeśli rząd jest poważny w sprawie rozwoju Kohistanu, sam powinien używać funduszy NGO z pomocą miejscowych mężczyzn. Mężczyźni pracujący dla tych NGO mogą jednak kontynuować pracę… to nie jest sprzeczne z szariatem ani kulturą lokalną” [15] .
„Te szkoły [dla dziewcząt] stały się zagrodami dla bydła, a nauczyciele otrzymują pensje bez wypełniania swoich obowiązków” [16] .
„Jeśli kobiety pracujące dla NKO przyjadą do Kohistanu, nie oszczędzimy ich; udzielimy im Nikkah (ślubu) z miejscowymi mężczyznami” [17] .
Przypisy (nie spolszczone):
[1] The Express Tribune (Pakistan), May 6, 2012.
[2] http://elections.com.pk/candidatedetails.php?id=127, accessed May 7, 2012. The original English of all reports cited in this dispatch has been lightly edited for clarity and standardization.
[3] The News (Pakistan), May 6, 2012.
[4] The Express Tribune (Pakistan), May 6, 2012.
[5] The Express Tribune (Pakistan), May 6, 2012.
[6] The News (Pakistan), May 6, 2012.
[7] Dawn (Pakistan), May 6, 2012.
[8] The Express Tribune (Pakistan), May 6, 2012.
[9] The Express Tribune (Pakistan), May 6, 2012.
[10] The Express Tribune (Pakistan), May 6, 2012.
[11] The Express Tribune (Pakistan), May 6, 2012.
[12] Dawn (Pakistan), May 6, 2012.
[13] The Express Tribune (Pakistan), May 6, 2012.
[14] The News (Pakistan), May 6, 2012.
[15] The Express Tribune (Pakistan), May 6, 2012.
[16] The News (Pakistan), May 6, 2012.
[17] Dawn (Pakistan), May 6, 2012.